Lidí s kožními problémy přibývá, naopak lékařů je málo. To jsou důvody, proč se na vysočině na ošetření u kožního lékaře tak dlouho čeká. Ilustrační snímek

Lidí s kožními problémy přibývá, naopak lékařů je málo. To jsou důvody, proč se na vysočině na ošetření u kožního lékaře tak dlouho čeká. Ilustrační snímek | foto: Laser centrum, FN Hradec Králové

Kožním lékařům se plní čekárny. Je jich málo, ekzemů i akné přibývá

  • 2
V Jihlavě stačilo, aby jedna kožní lékařka odešla do důchodu a čekárny jsou plné pacientů. Pokud nejsou objednaní, dokonce se za den ani nemusí dostat na řadu. Objednací lhůty se počítají na týdny až měsíce. I proto, že kožních problémů přibývá a pacienti si sami sebe více hledí.

Až dva měsíce mohou pacienti čekat na vyšetření u kožního lékaře, pokud se nejedná o akutní případ. Lidí, kteří vyhledávají pomoc specialisty, totiž přibývá. A naopak odborníků, kterým se houfně plní čekárny, je na Vysočině nedostatek.

„V Domě zdraví šla jedna kožní lékařka do důchodu a díky tomu přibylo pacientů ostatním doktorům. Objednací doby jsou přibližně měsíc až dva,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Na kožním oddělení jihlavské nemocnice ordinuje podle mluvčí pět lékařů. „Ti se starají jak o specializované ambulance, tak o hospitalizované pacienty na oddělení, kde máme patnáct lůžek,“ doplnila.

„Máme plno a bereme pacienty v podstatě také nad rámec své pracovní doby,“ potvrdila kožní lékařka Marie Policarová. Ta v současnosti objednává zájemce nejdříve na únor. „Ale akutní případy se samozřejmě berou dříve,“ podotkla.

Bez objednání si pacient musí frontu vysedět. Klidně i hodiny

A co „kožaři“, kteří berou bez objednání? U nich si člověk s problémem musí frontu jednoduše vyčekat. Na to si pak někteří pacienti stěžují. „Byla jsem u kožní lékařky minulý čtvrtek a na ošetření čekala téměř tři hodiny,“ řekla například paní Eva, která si přišla nechat odstranit znaménko.

Plná čekárna ji zaskočila. „Přišlo tak velké množství lidí, že dva, co dorazili asi půl hodiny před koncem pracovní doby, už paní doktorka nestihla vzít,“ dodala.

I kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová nový trend potvrzuje. „Pracovní doba pro mě neexistuje. Přestože nemám nové pacienty, tak se ke mně vždy někdo akutní dostane. Když to spočítám, může jít přibližně o desetiprocentní nárůst oproti dřívějšku,“ popsala Nevoralová.

Za zhoršující se kožní potíže můžou alergeny a stres

„Lidé častěji vyhledávají lékaře, když je postihnou kožní problémy. Více se o sebe starají. Obecně přibývá kožních chorob, protože je více alergenů a stresu, tedy podnětů, které můžou tyto potíže zhoršovat,“ vysvětluje hlavní důvod Nevoralová a doplňuje: „Lidé mají také mnohem větší strach z nádorů, a proto chodí častěji na kontrolu znamínek a různých útvarů.“

Přibývá pacientů s ekzémy, zejména vrozenými, a to hlavně nyní v zimním období. „Hodně lidí trápí i obličejové nemoci. Například růžovka nebo akné,“ popisuje lékařka, která se na složité případy kožních chorob a akné specializuje.

V třebíčské nemocnici mají objednací dobu podobnou jako v Jihlavě. Na prohlídku si tam lidé s neakutními případy počkají až dva měsíce. „Aktuálně objednáváme pacienty na přelom března a dubna,“ sdělila primářka kožního oddělení Věra Pavlasová.

Do pelhřimovské nemocnice dojíždí lékařka z Jihlavy

I Nemocnice Havlíčkův Brod zaznamenala příliv pacientů v kožních ordinacích. „Každoročně jde o několik stovek pacientů. Vyřešili jsme to tak, že objednáme přes e-ambulanci a po telefonu. Pacient se na jakýkoliv výkon spojený s kožní ambulancí dostane většinou za čtrnáct dní, maximálně za měsíc,“ vysvětlila mluvčí Petra Černo.

Dva až tři týdny, to je pak čekací doba v kožní ambulanci novoměstské nemocnice. V pelhřimovském špitálu kožního lékaře ani kožní oddělení nemají. „Pacienti se musí objednat k soukromé lékařce, která dojíždí z Jihlavy. Ta našeho pacienta buď přijde vyšetřit do nemocnice, nebo jde pacient k ní,“ popsal tamní praxi zástupce ředitele nemocnice Jaroslav Houser.