Logo textilního výrobce Pleas

Logo textilního výrobce Pleas | foto: Pleas

Textilní Pleas míří do rukou Izraelců, regionální politici se o firmu bojí

  • 4
Čeština, mongolština a němčina jsou úředními jazyky havlíčkobrodského Pleasu. Jeden z největších českých textilních podniků mění majitele. S celou skupinou Schiesser patří do izraelskoamerického konglomerátu Delta Galil. Manažeři se tak budou muset vytasit i se znalostmi angličtiny, či dokonce hebrejštiny.

Pleas zaměstnává 750 lidí. Zpráva o prodeji mnohé vyděsila. Podle finančního ředitele Petra Nobsta ovšem k žádným změnám v dohledné době nedojde. "Stále jsme členy skupiny Schiesser, na tom se nic nemění," ujistil.

"Delta Galil je strategický partner, nikoliv investiční, který by měl přímý vliv na fungování závodu. Několik let se s Pleasem nic dít nebude," dodává Nobst. Podnik nyní naopak renovuje část vybavení, do rozvoje závodu investuje 17 milionů korun.

Podnik by mel ze změny profitovat

Obrovská transakce za 90 milionů dolarů se brodského podniku nedotkne. Nebude znamenat změny v podniku ani třeba úpravu loga nebo orientaci na jiné trhy. Podle Nobsta se tím celému německému koncernu Schiesser otevřou nové možnosti, z čehož by mohl Pleas jen profitovat.

Změna vlastníka však do pozoru postavila politiky. Ti se začali o Pleas doslova rvát, jak mu co nejvíc pomoci. "Obrátil jsem se na ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, aby využil jednání s izraelským protějškem a informoval se o budoucnosti závodů Pleas," uvedl krajský radní Tomáš Škaryd.

Hned po něm se ozvali zástupci havlíčkobrodské radnice i bývalá starostka a poslankyně Jana Fischerová. "Zachování pracovních míst na Vysočině vnímáme jako prioritu, i proto jsme v souvislosti se změnou vlastníka firmy oslovili dopisem ministra průmyslu a obchodu," informovala.

"Je vidět, že se blíží volby," domnívá se Nobst. "Když jsme ale pomoc v letech 2008 a 2009 nejvíc potřebovali, když se propouštělo a utlumovala výroba, nikdo se neozval," dodal.