Jihlavský plavec Tomáš Fučík závodí na mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu v Eindhovenu. | foto: MF DNES

Plavec Tomáš Fučík na evropském mistrovství vylepšil český rekord

• 1
Na mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu v Eindhovenu odcestoval i jihlavský plavec Tomáš Fučík. Před startem měl skromné cíle. "Chci si udělat osobní rekordy, což by znamenalo i české rekordy. Chtěl bych postoupit do semifinále, a kdyby se povedlo finále, tak by to bylo super," pronesl před odjezdem závodník.

Vysněné finále se mu splnilo v úvodní den šampionátu, kdy nastoupil k první disciplíně. Tou byla polohová dvoustovka, v níž se probojoval mezi nejlepších osm, a pak dohmátl jako poslední v čase 1:58,26.

Ve stejný den ho čekala i účast ve štafetě. Tu tvořil čtyřlístek - Fučík, Bartůněk, Rubáček a Verner. Společně skončili na sedmém místě.

V pátek v rámci dopoledního programu nastoupil na znakařskou stovku, ale byl diskvalifikován. Po zbytek dne se tak mohl soustředit na další úspěšně zvládnutý závod.

V rozplavbách na 100 metrů polohově dokázal vylepšit svůj vlastní český rekord, a kvalifikace tak vyhrát. Jeho starý "nároďák" z loňského prosince měl hodnotu 54,10. Teď ho odchovanec jihlavského plavání stlačil pod 54 vteřin. Nyní má hodnotu 53,82.

Semifinále sice už nebylo tak úspěšné, ale na postup do finále to naštěstí stačilo. Ve svém závěrečném závodě v Holandsku skončil sedmý v čase 53,99 a už podruhé na šampionátu stihl dohmátnout v čase pod 54 sekund.