V největší firmě v kraji, jihlavském Boschi, se s platy hýbat nebude. Podnik však navyšuje balík peněz, který posílá zaměstnancům na penzijní připojištění. Ilustrační foto.

V největší firmě v kraji, jihlavském Boschi, se s platy hýbat nebude. Podnik však navyšuje balík peněz, který posílá zaměstnancům na penzijní připojištění. Ilustrační foto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šéfům velkých firem na Vysočině se zvyšovat platy moc nechce

  • 2
O plošném zvyšování platů v příštím roce uvažuje na Vysočině jen velmi malá část podniků. Jedním z nich je ČEZ, který provozuje mimo jiné Jadernou elektrárnu Dukovany.

Ale ani v této firmě nebylo vyjednávání mezi vedením a odboráři jednoduché.

"Odbory požadovaly navýšení tarifních mezd nad inflaci, což je dáno platnou kolektivní smlouvou. Zaměstnavatel kontroval požadavkem nulového růstu pro rok 2013 za cenu prodloužení kolektivní smlouvy do roku 2015. V tomto bodě obě strany nenašly řešení," uvedl odborový předák Vladimír Pavlík.

Které firmy lidem přilepší

Elektrárna Dukovany: 3,2 %

Bosch Diesel Jihlava: + 550 Kč měsíčně na penzijní připojištění

Jihlavan Jihlava: 2 %, + 100 Kč měsíčně na penzijní připojištění

Kronospan Jihlava: 3 % (ale v průměru, ne plošně)

Zdroj: zástupci firem nebo odborů

Nakonec je dohoda v ČEZ následující: plus 3,2 procenta. "Odbory však očekávaly v platových otázkách, s ohledem na hospodářské výsledky společnosti za rok 2012, větší vstřícnost zaměstnavatele," posteskl si Pavlík.

Skupině ČEZ vzrostl čistý zisk za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 27 procent a dosáhl 33,4 miliardy korun.

Vyšší objem peněz půjde na platy také v jihlavských dřevařských závodech Kronospan. "Průměrný výdělek se zvedne o tři procenta s tím, že plošné přidávání od Nového roku nebude," sdělil za odbory v Kronospanu Pavel Fatr.

Jihlavský Bosch přidá na penzijní připojištění

V největší firmě v kraji, jihlavském Boschi, se s platy hýbat nebude. Podnik však navyšuje balík peněz, který posílá zaměstnancům na penzijní připojištění. Měsíčně zvedne příspěvek o 550 korun na sumu 1150 korun.

Průměrné platy na Vysočině

průměrný plat: 33 375 Kč

Vyybrané firmy z Vysočiny:

ICOM transport, Jihlava

mzdové náklady: 252,715 mil. Kč

počet zaměstnanců: 742

průměrný plat: 28 382 Kč

Mann+Hummel CZ Nová Ves

obor: výroba filtrační techniky

počet zaměstnanců: 903

průměrný plat: cca 28 tisíc korun

Pivovar Bernard Humpolec

obor: výroba nápojů

počet zaměstnanců: 141

průměrný plat (bez manažerů): 22 680 Kč

Kostelecké uzeniny

obor: potravinářství

mzdové náklady: 416,495 mil. Kč

počet zaměstnanců: 1 591

průměrný plat: 21 815 Kč

Motorpal Jihlava

obor: strojírenství

mzdové náklady: 360,177 mil. Kč

počet zaměstnanců: 1 756

průměrný plat: 17 001 Kč

Pleas Havlíčkův Brod

obor: textilní průmysl

počet zaměstnanců: 754

průměrný plat: 16 750 Kč

Optokon Jihlava

obor: vláknová optika

mzdové náklady: 21,141 mil. Kč

počet zaměstnanců: 85

průměrný plat: 20 726 Kč

ROSS Holding Havlíčkův Brod

obor: stavebnictví, energetika, elektroinstalace

počet zaměstnanců: 308

průměrný plat: 31 437 Kč

Nejvyšší mzdy jsou podle průzkumu MF DNES v jihlavské společnosti Gordic. Firma vyvíjí software a počítačové aplikace. Už loni posílala měsíčně na konta svých pracovníků v průměru 53 982 korun hrubého. Aktuální údaje, o které požádal reportér MF DNES, společnost nesdělila.

Loni Gordic hospodařil se ziskem 66 milionů korun. A také letos se ucházel o významné zakázky, nejen ve veřejné správě.

Přes hranici 35 tisíc korun hrubého měsíčně se už dostala, pokud jde o průměrné platy zaměstnanců, také další jihlavská IT firma, Stormware. Též její manažeři však odmítli sdělit současná data, a proto se musíme spoléhat na veřejně dostupný údaj z výroční zprávy za rok 2011.

Počítačové firmy a jejich pronásledovatelé

"Ajťákům" ze Stormwaru ovšem šlape na paty v oblasti odměn například jihlavský Bosch nebo havlíčkobrodská společnost ROSS Holding.

Ta platí v průměru přes 31 tisíc korun hrubého měsíčně. Zde už přitom jde o aktuální cifru.

"Letošek byl vzhledem k přetrvávající krizi ve stavebnictví velmi náročný. Museli jsme radikálně snížit režie. Přes všechny komplikace se nám podařilo dokončit řadu složitých a náročných zakázek, například stavbu bytového komplexu Jinonická vyhlídka v Praze. Dařilo se nám ale i za hranicemi, posílili jsme náš exportní tým a pracovali například v tak exotických destinacích, jako jsou Maledivy nebo Severní Korea," uvedla manažerka společnosti ROSS Holding Zdena Stryková.

Nad vysočinským průměrem, který je podle Českého statistického úřadu nyní na úrovni 21 944 korun, se pohybuje například i jihlavská stavební firma PSJ. Tam se loni přehouply platy bez započtení managementu přes hranici 25 tisíc korun. Po započtení manažerů je firma na 28 427 korunách hrubého měsíčně.

Stavebnictví čeká na obrat

"Naše země sice není ve stavu Řecka, Španělska či Portugalska, avšak nacházíme se také v recesi, snižuje se spotřeba, pozastavují se investice a to má výrazný dopad do našeho oboru, tedy stavebnictví. V něm už pátým rokem po sobě klesá stavební produkce a jen těžko lze predikovat další trend," uvedl generální ředitel jihlavské firmy PSJ František Vaculík.

"Přes ekonomicky a oborově nepříznivou situaci a přesto, že ne všechno nám vyšlo podle našich představ, jsem rád, že skupina PSJ vykazuje i v tomto období trvalý růst. Potvrzují to i předběžné výsledky za rok 2012," doplnil Vaculík. Pokud dojde ke zvyšování mezd zaměstnanců, tak jen individuálně. "Stejně jako v předchozích letech," řekl ředitel stavební firmy Vaculík.

Bernard hodnotí individuálně

O tisícovku nad průměrem je humpolecký Rodinný pivovar Bernard. I tam se k platům přistupuje individuálně. A pokud jde o letošní hospodaření, vládne spokojenost.

"Letošní rok hodnotíme pozitivně, očekáváme nárůst produkce piva přibližně o čtyři procenta," řekl mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Nad vysočinským průměrem je také Jihlavan (24 125 korun). A tam už vědí, kam se budou ubírat platy v příštím roce. "Navrhovali jsme růst celkových mezd o pět procent a 200 korun navíc jako zvednutí příspěvku na penzijní připojištění. Ředitel byl proti a argumentoval plánem obratu a celkového zisku," uvedl odborový předák Milan Olišar.

"Nakonec jsme se domluvili na dvouprocentním navýšení tarifní složky mzdy u všech zaměstnanců a na stokorunovém navýšení příspěvku na penzijní připojištění," dodal odborář. Zaměstnavatel tak bude pracovníkům Jihlavanu od Nového roku přispívat na penzi 600 korun měsíčně.

Na vyjednávání teprve čekají

V PBS Třebíč, Moravských kovárnách Jihlava nebo Agrostroji Pelhřimov hlavní vyjednávání o platech teprve začne.

"U mezd bychom byli rádi, kdyby se zvýšily minimálně o inflaci - tedy o 3,5 až čtyři procenta," sdělil odborový předák Oldřich Kubů. V Agrostroji zatím nemají dotaci na penzijní připojištění.

Podle výroční zprávy za rok 2011 platil Motorpal Jihlava v průměru svým zaměstnancům 17 tisíc korun. Aktuální údaj firma nezveřejnila. Podle odboráře Ladislava Dinnebiera dojde od ledna 2013 k navýšení mezd zhruba o inflaci. "Dá se říct, že se tak splnila naše očekávání," doplnil Dinnebier.

Výš v žebříčku platů chce šplhat také havlíčkobrodský Pleas. Od ledna 2013 dostanou všichni zaměstnanci přidáno. Pleas má nyní 754 zaměstnanců a průměrná mzda pro rok 2012 je 16 750 korun.

"Letošek byl pro naši společnost velmi dobrý, obratově máme zhruba o deset procent více, než jsme plánovali," sdělil ekonomický ředitel Petr Nobst.

V energetické společnosti E. ON platy neporostou. Zůstaly však bonusy zaměstnancům za hospodářský výsledek firmy a jistoty vyplývající z kolektivní smlouvy se prodlužují do roku 2015.

,