Z pivomatu v Uhřínovicích na Jihlavsku se stalo poutní místo, kam mířili...

Z pivomatu v Uhřínovicích na Jihlavsku se stalo poutní místo, kam mířili turisté, cyklisté, ale o letních večerech i místní. V obci se zhruba 70 obyvateli by se klasická hospoda neuživila. Jenže nový protikuřácký zákon tuto libůstku, která se proslavila po celém světě, zrušil. | foto: ČTK

Libůstka proslavila pivovarníka po světě, z automatu je poutní místo

  • 4
Uhřínovice jsou malou vesničkou na Jihlavsku. Přesto se o nich ví takřka po celém světě. Může za to automat na pivo Martina Povýšila. O raritním zařízení, které funguje podobně jako automat na kávu, píše třeba i britský The Guardian. „Stává se mi tu z toho poutní místo,“ směje se majitel.

Když si před dvěma roky Martin Povýšil v Uhřínovicích zřizoval minipivovar, napadla ho vskutku netradiční myšlenka. Protože ve vsi není žádná hospoda - prostě by se mezi několika domky neuživila - a Povýšil chtěl pivo místním nabídnout, pořídil originální automat, z něhož si každý pivo natočí sám. Stačí k tomu dvacetikoruna a občanský průkaz.

Automat mu vyrobil na zakázku kamarád. „Automaty vyrábí na koleni. Tak mi jeden sestrojil přesně podle mých představ. Je to unikát,“ říká majitel minipivovaru.

Kdo má na pivo chuť, vhodí do automatu dvacet korun a protáhne občanský průkaz čtečkou. Ta ověří, zda dotyčnému už bylo 18 let. Pokud ano, může si člověk do připravených plastových kelímků natočit. S půllitrem může posedět na lavicích u „výčepu“.

Nápad, který se podle Povýšila jinde v Česku dlouhodobě neuchytil, proslavil pivovarníka i daleko za hranicemi republiky. „Odezvu mám opravdu z celého světa. Ale v dnešní době on-line médií a internetu není problém nějakou zprávu do světa rozšířit,“ podotkl. Naposledy o pivním automatu psal britský The Guardian.

Po každé zmínce o automatu následuje kontrola z inspekce

„Na jednu stranu jsem za každou takovou reklamu rád. Na druhou stranu je to kontraproduktivní a přináší mi to starosti. Pokaždé, když se nějaká zpráva o automatu objeví, následuje kontrola či inspekce,“ říká Martin Povýšil.

Hygiena, potravinářská inspekce ani mnohé další úřady však žádný problém nikdy neobjevily. „Automatu se člověk musí neustále věnovat. Není to jen doplňování, ale také nějaké čištění, sanitace, údržba. Je to každodenní práce,“ vysvětluje.

Mnoho lidí se ho ptalo, zda by nechtěl zřídit víc podobných automatů. Ale právě kvůli těm starostem to odmítá. „Navíc je to opravdu jen sezónní záležitost. Půl roku od podzimu do jara je automat mimo provoz. Vydělat se na něm nedá,“ dodává.

Přes léto se při pěkném počasí stává místem častých výletů, v oblibě ho mají zejména cyklisté. A odpoledne a večer se u něho schází i místní. „Z automatu na pivo se stalo poutní místo,“ směje se Martin Povýšil. Za týden se vytočí i tři padesátilitrové sudy. Naopak, když je ošklivě a prší, nepadne za stejnou dobu ani „třicítka“.

Pro majitele minipivovaru je roční spotřeba v automatu jen malou částí jeho odbytu. Výstav pivovaru Ruprenz, což je mimochodem původní název Uhřínovic, se ročně pohybuje mezi 200 a 300 hektolitry. „Automat je jen taková libůstka,“ tvrdí Martin Povýšil. O jeho libůstce však ví téměř celý svět.