Předseda ČSSD na Vysočině a adept na post ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál.

Předseda ČSSD na Vysočině a adept na post ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Do vlády míří Petr Krčál. Bude to pro něj ořech, říkají sousedé ze vsi

  • 36
Krajský šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál kývl na ministerskou nabídku. V nové vládě by měl obsadit post ministra práce a sociálních věcí. Krčál má za sebou kariéru na kraji a na ministerstvu obrany i pár měsíců v KSČ. Pro Vysočinu by to však byla dobrá volba, myslí si i opozice.

Petr Krčál (ČSSD) žije v Polničce, vesnici dvanáct kilometrů vzdálené od chalupy prezidenta Miloše Zemana, kterou má v Novém Veselí.

Není to krajský politik, který by šel do ostrých sporů. Hovoří se o něm především jako o nepříliš výrazné tváři politiky na Vysočině. Přesto s Petrem Krčálem vede budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dialog, který směřuje ke Krčálovu jmenování ministrem práce a sociálních věcí. Přitom tento resort spolu se zdravotnictvím patří mezi nejkrizovější.

Bohuslav Sobotka v nedělních Otázkách Václava Moravce potvrdil, že s Krčálem počítá. "Budu s ním jednat právě o krizi. Zdali je ochoten fungovat primárně jako krizový manažer, aby úřady práce zase fungovaly. Důležité taky je proměnit je na instituce s aktivní politikou zaměstnanosti," uvedl Sobotka s tím, že Krčála považuje za zkušeného a rozvážného člověka, který bude potřebovat velkou míru odvahy.

Samotný Krčál před schůzkou se Sobotkou zopakoval, že na nabídku kývne.

Opozice na kraji si nevybavuje, že by se zapojoval do diskusí

Co na jeho případné jmenování ministrem říká například opoziční krajský zastupitel Radek Černý (ODS)? "Byť je Krčál z Polničky, vsi pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou, kde bydlím já, moc ho neznám. Nevybavuju si nějaký jeho výrazný argument, když se na kraji něco řešilo. Na druhou stranu nabídku, kterou dostal, vnímám mírně pozitivně. Má zkušenosti z praxe v sociální politice. Pro Vysočinu nebude špatné, když bude mít ministra," reagoval Černý.

Sám Krčál MF DNES sdělil, že by v případě jmenování ministrem opustil post krajského radního, zůstal by pouze řadovým krajským zastupitelem. "Obojí najednou se stíhat nedá," uvedl.

Právě ona stíhatelnost při souběhu funkcí je nyní trnem v oku Bohuslavu Sobotkovi. Vyzval poslance, jako je Michal Hašek či Jiří Běhounek, aby se už rozhodli, zda dají přednost postu hejtmana, nebo poslance.

Jaký je Krčálův osobní vztah s Milošem Zemanem? "Několikrát jsme se v minulosti setkali v rámci politiky. Přátelstvím bych to určitě nenazval," řekl Krčál. Pak podle jeho slov Zeman opustil sociální demokracii a už se neměli důvod ani příležitost potkat.

Členstvím v KSČ se Krčál v životopise nechlubí

Ve vesnici, kde žije, má Krčál dobrou pověst. "Pracovitý, skromný, svědomitý. Je to spořádaná rodina. Navenek nedemonstrují majetek, žijí v obecním bytě," uvedl starosta sedmisethlavé Polničky Bohumil Cempírek.

Krčál tam roky působil v zastupitelstvu, podle Cempírka byl aktivní. Dodnes se účastní téměř všech akcí ve vsi.

"Krčál je podle mého názoru dobrá volba, solidní člověk. Na druhou stranu je zrovna ministerstvo práce a sociálních věcí tak spletité, že to bude pro něj velký ořech, domnívám se. Vůbec mu to nezávidím. Pokud ho jmenují, bude muset ustát obrovské tlaky a toho se trochu obávám," dodal Cempírek

Petr Krčál má na Vysočině pověst typického kariérního politika, který si zvládá udržet i dobrý mediální obraz. Přes různé funkce pomalu, nenápadně ale jistě stoupá vzhůru. Ze svazáckých let a krátkého působení v KSČ v době, kdy se lámal režim v roce 1989, se postupně propracoval na post šéfa ČSSD v kraji.

Mimochodem v jeho oficiálním životopisu, který jakožto radní Kraje Vysočina zveřejnil na krajských webových stránkách, není o angažmá v KSČ ani slovo.

"Byl jsem kandidát. Dlouho jsem tam nebyl. A pár měsíců jsem pracoval s mládeží. Na pokraji listopadu 1989 to přecházelo v členství, zrovna když se střídaly režimy, tak to skončilo," řekl Krčál.

Krčál zažil na ministerstvu obrany divoké období

Od roku 1998 dělal asistenta poslanci Karlu Černému (ČSSD). Od roku 2003 do roku 2007 pracoval na ministerstvu obrany. Tou dobou se tam střídali ministři - Jaroslav Tvrdík (ČSSD), Miroslav Kostelka (za ČSSD), Karel Kühnl (US) a Jiří Šedivý (ODS). Premiéry v tom období byli postupně Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jiří Paroubek.

Bylo to poměrně divoké období, kdy se mimo jiné chystaly smlouvy na nákup pandurů. Kühnl stihl v době, kdy bylo jasné, že odchází z postu ministra, podepsat první smlouvu právě na obrněná vozidla. Šlo o zakázku v hodnotě přes 20 miliard korun. I když další Topolánkova vláda její objem zmenšila, pořád čelila kritice, že je chystaný nákup předražený.

"Nastoupil jsem za pana Tvrdíka, který ale krátce nato z postu ministra odešel. Chvíli mi trvalo, než mi proběhla prověrka na tajné. Pak nastoupil pan Kostelka. Nejprve jsem působil jako poradce ministra. Poté poslední rok jako tajemník náměstka ministra pana Martina Bělčíka, s tím jsem končil. Střídaly se politické garnitury, na podzim 2006 nastoupil Jiří Šedivý, běžela mi několikaměsíční výpovědní lhůta, proto mám v životopise, že jsem na obraně skončil v roce 2007," sdělil časovou osu svého působení na ministerstvu obrany Petr Krčál.

Letos bude Krčálovi 50 let. Je ženatý, má tři děti. Jeho manželka pracuje v Polničce ve škole jako ekonomka. Krčál si vysokoškolské vzdělání dodělával po revoluci. Původně se vyučil, před rokem 1989 stihl maturitu.