Tisíce lidí si hlasitější koncerty, jako třeba festival v jihlavském amfiteátru, užívají a podepisují petici za jejich zachování. Nic to ale nemění na postoji lidí, kteří u podobných letních parketů bydlí a na nadměrný hluk si stěžují.

Tisíce lidí si hlasitější koncerty, jako třeba festival v jihlavském amfiteátru, užívají a podepisují petici za jejich zachování. Nic to ale nemění na postoji lidí, kteří u podobných letních parketů bydlí a na nadměrný hluk si stěžují. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Lidé se nechtějí vzdát hlučnějších koncertů, petici podepsalo 1500 lidí

  • 10
Velká skupina lidí v Jihlavě i z jiných míst podpořila pořádání koncertů a dalších kulturních akcí pod širým nebem. Nelíbí se jim, že organizátoři bojují s přísnými zákonnými limity a také s hygieniky. Pod petici se během pár dní podepsalo 1 500 lidí z celé republiky.

Každý prázdninový čtvrtek = koncert v areálu jihlavského pivovaru.

Jenže s ním zároveň každý týden vyvstávají otázky, zda budou hygienici na koncertě měřit hluk, zda se dostanou pořadatelé pod limit stanovený zákonem a jestli skončí produkce do 22 hodin. Protože pak jsou normy ještě přísnější a tuplovaně nesplnitelné.

V Jihlavě se tolik kulturních akcí během léta nekoná. A když běží třeba v pivovaře, objevují se stížnosti na hluk. I proto se z krajského města Vysočiny šíří petice na podporu koncertů s názvem "Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem". Iniciátoři nasbírali podle Evy Vařejčkové z pivovaru zatím okolo 1 500 podpisů.

Projekt má za cíl změnit legislativu, která podle Vařejčkové nastavuje přísná pravidla, kdy už hluk z koncertů, ale i jiných kulturních akcí překročí limity a hrozí za něj pokuty.

Kulturní léto v pivovaru nekončí, pořadatelé ho dokončí

I na pivovarskou zahradu již byli hygienici kvůli měření limitů hluku na popud jednoho ze sousedů přizváni a měřili hlukovou zátěž. Pivovarská restaurace poté chtěla ukončit kvůli obavě z dalších pokut celý tradiční letní kulturní program, k tomu však nakonec nedošlo.

Předminulý týden si tak diváci mohli vyslechnout Naďu Urbánkovou a Jardu Hypochondra. A po tomto koncertě udělali organizátoři opatření, jež mají hluk odclonit a zmírnit.

Koncerty čekají na návštěvníky Kulturního léta v pivovaru Jihlava i dnes od 18 hodin - vystoupí kapely Metropolis Dream Theater Tribute a Čardáš klaunů.

"I tento koncert se bude konat. A udělali jsme patřičná opatření. Nechali jsme také hluk na třech místech změřit - a to u zvukaře, v Mahlerově a Vrchlického ulici v jednom paneláku. Místa se vybrala po dohodě s hygieniky. Až budeme vědět výsledky, chceme se domluvit s krajskou hygienickou stanicí, co s koncerty dál," uvedla Vařejčková.

Hluk od panelové zástavby odcloní billboardy a tůje

"Obrátili jsme také jeviště směrem k Horáckému zimnímu stadionu. Tímto směrem se obytná zóna nachází dál. A hudbu jsme stáhli na minimum. Měli jsme minule pocit, že je to výrazně lepší,“ konstatovala Vařejčková.

„Na plotech máme billboardy, jsou tu i túje a ty ten zvuk mají částečně utlumit," doplnila s tím, že prosí lidi ze sousedství o součinnost.

Minulý týden vše podle Evy Vařejčkové proběhlo v pořádku. "Rádi bychom kulturní léto dotáhli do konce za nově nastavených podmínek, abychom co nejmíň obtěžovali. Samozřejmě se budeme domlouvat, jak tu situaci vyřešit pro příští rok," říká pořadatelka. Tečkou kulturního léta bude v neděli 31. srpna vystoupení třešťského Zatrestbandu.

70 procent lidí si myslí, že by produkce měla pokračovat

Iniciátoři petice sbírají podpisy na pětatřiceti místech Vysočiny. Nejvíce se zatím podepisuje právě v Jihlavě. "Spousta lidí se podepsala ale i na internetu. To číslo mě překvapilo a potěšilo. Stejně tak i reakce lidí, kdy 70 procent jich je na straně toho, že by akce u nás měly pokračovat," popisuje Vařejčková.

Podpisy hodlá pivovar sbírat do konce září a po komunálních a senátních volbách je chce jeho zástupce dodat na ministerstvo.

"Petice koluje po celém Česku, protože podobné problémy s nevyhovujícím hlukem řeší i jiná zařízení," pravila Eva Vařejčková. Namátkou jmenovala třeba případ z Tábora, kde pořadatelé tamního festivalu řeší pokutu kolem půl milionu korun.

"My si nemyslíme, že by se po této petici zvýšily zákonné limity. To hygienici asi těžko povolí. Podle mě je však cestou změna legislativy, přidání nějaké věty, že se toto ustanovení ohledně hluku netýká jednorázových akcí ve městech," vidí východisko Vařejčková.

„Nic se nezlepšilo, koncerty sem nepatří,“ tvrdí odpůrce

Hygienická stanice vede s pivovarem jako organizátorem koncertů správní řízení. "Dokud nebude uzavřeno včetně výsledků, nemůžeme nic zveřejňovat," řekl hygienik Jiří Kos. Za porušení limitů hluku přitom ze zákona hrozí pokuta až dva miliony korun.

Hlučná produkce v pivovaru vadila podnikateli bydlícímu v sousedství Liboru Formanovi. Podle něj se situace s hlukovou zátěží ani minulý týden nezlepšila.

"Bylo to bohužel podobné jako předtím. Myslím, že tahle produkce do této čtvrti, mezi obytné domy, zkrátka nepatří. Stejně se nemůže vejít do limitů," pravil Forman. Je překvapen, že šňůra koncertů v areálu pivovaru pokračuje, když původně pivovar avizoval, že s vystoupeními kapel pro letošek končí.

O problémech se stížnostmi na hluk v Jihlavě vědí i organizátoři sobotního festivalu Magmafest. Ten se bude konat v amfiteátru a pořadatelé se prý budou snažit zvuk ztišit. "Zvukaři mají instrukce a budou mít ‚měřák‘," uvedl pořadatel Radek Sladký.