Údolí Oslavy a Chvojnice by se případně mohlo ocitnout v budoucnu po hladinou nového vodního díla Čučice.

Údolí Oslavy a Chvojnice by se případně mohlo ocitnout v budoucnu po hladinou nového vodního díla Čučice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Údolí zatopit nechceme, říká 22 tisíc lidí. Do parlamentu vezou petici

  • 11
Odpůrci stavby přehrady v údolí Oslavy a Chvojnice na pomezí Vysočiny a Jižní Moravy vyrazí do parlamentu odevzdat petiční archy. Více než dvě desítky tisíc lidí nesouhlasí se zvažovanou výstavbou vodního díla. Navíc si stěžují, že s nimi Povodí Moravy o plánech dostatečně nekomunikuje.

Překontrolovat stohy archů s podpisy, aby je nikdo nemohl zpochybnit. A pak zorganizovat důležitou cestu do hlavního města, což obnáší předem zjistit, kdy lze zastihnout představitele petičního výboru v Poslanecké sněmovně. A jak přesně kontaktovat vládu, aby celá obrovská snaha mnoha lidí nepřišla vniveč.

To teď čeká organizátory rozsáhlé petice, která má podle posledních informací zhruba 22 tisíc podpisů. Jde o petici s názvem Zachraňme údolí Oslavy. „Jde nám především o aktualizaci takzvaného Generelu LAPV (výčet území chráněných pro akumulaci povrchových vod - pozn. red.) a v jejím rámci odstranění lokality Čučice,“ říká oslavanský starosta a výrazná tvář celého veřejného protestu Vít Aldorf.

Lokalitou Čučice se nazývá rozsáhlé kaňonovité chráněné území okolo soutoku řek Oslavy a Chvojnice. Od konce července má státní podnik Povodí Moravy (PMO) na stole technicko-ekonomickou studii za bezmála tři čtvrtě milionu korun, která říká, zda je vůbec možné postavit pod obcí Čučice přehradu a zda by takové vodní dílo ekonomicky a přínosem pro obyvatele dávalo smysl.

Háček je v tom, že PMO zatím studii odmítá zveřejnit.

Jedná se jen o průzkum lokality, brání se Povodí Moravy

„Výstupy z ní budou pro potřeby veřejnosti zpřístupněny po jejím projednání s ministerstvem zemědělství. V této souvislosti bych rád připomněl, že se nejednalo o přípravu vodního díla, jednalo se pouze o průzkum lokality. Podobných studií PMO v nedávné době realizovalo a realizuje pět,“ uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.

Generální ředitel Jan Hodovský navíc nedávno uvedl, že před krajskými volbami není vhodné výsledky studie veřejně prezentovat.

Podle Aldorfa to celé ale vyznívá tragikomicky a zároveň vyvolává řadu pochybností.

„Myslím, že se chtěl pan ředitel Hodovský zalíbit šéfům na ministerstvu zemědělství, které je nadřízeným orgánem. Ukázat svou aktivitu. Bohužel výsledek je poměrně nešťastný. Sám jsem zvědavý, co studie přinese nového. Myslím, že nic. Říkali (PMO - pozn. red.), že budou otevřeně komunikovat se samosprávami, ale to nečiní. Studie byla placena z veřejných zdrojů, jsem zvědavý, jak si to zdůvodní.“

Slova o čerpání veřejných peněz nejsou podle PMO na místě

Na to mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková odpověděla, že Povodí Moravy není rozpočtová ani příspěvková organizace. „Není financováno ze státního rozpočtu, proto slova o čerpání veřejných zdrojů nejsou zcela namístě,“ řekla.

A zdůraznila, že její resort ani státní podnik PMO nikdy neplánovaly ani neplánují přehradu na řekách Oslava a Chvojnice.

K tomu má ale oslavanský starosta Vít Aldorf námitku. „Je zajímavé sledovat, jak se za poslední rok mění rétorika.“

Zaznamenal, že nejprve se mluvilo o přípravě vodního díla Čučice. Posléze pouze o prověřování lokality. „A poté, co se veřejnost a především samosprávy hlasitě ozvaly, PMO mlčí nebo mlží.“

Okolí Náměště je přetížené. Jsou tu už Dalešice i Dukovany

Další slova mluvčí Ježkové potvrzují, že státní úředníci a politici trvají na zájmu o údolí zmíněných řek. „V souvislosti se stále výraznějšími hydrologickými výkyvy a na základě dopadů sucha v loňském roce PMO nechalo pouze zpracovat studie lokalit dlouhodobě hájených pro výstavbu vodních děl za účelem aktualizace dat,“ sdělila.

Lokalita Čučice byla podle jejích slov vybrána mezi prvními z důvodu svého vysokého vodohospodářského potenciálu. „Tyto lokality je nutné prověřovat, protože poslední údaje jsou ze 70. let. Navíc současné studie představují první materiál, který zkoumá například environmentální problematiku v hájených lokalitách,“ řekla. A dodala, že výsledky studie se veřejnost v řádu týdnů dozví z webu PMO.

Vladimír Měrka, starosta Náměště nad Oslavou, je s množstvím podpisů pod peticí spokojený. „Myslím, že jsou v Česku jiné lokality i jiné způsoby, jak jímat vodu z krajiny. Naše území je poměrně hodně přetížené, státu už odevzdává dost. Mám na mysli soustavu dvou přehrad - vodní dílo Dalešice a Jadernou elektrárnu Dukovany. Kaňonovité údolí řek Oslavy a Chvojnice je velmi cenné a zalít ho vodou je nesmysl,“ zdůraznil.