Pro nutná razítka, ale i pro informace o nemovitostech to budou mít lidé na katastrální úřady zřejmě dál než byli dosud zvyklí. Ilustrační snímek

Pro nutná razítka, ale i pro informace o nemovitostech to budou mít lidé na katastrální úřady zřejmě dál než byli dosud zvyklí. Ilustrační snímek | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Z menších měst mají zmizet katastrální úřady. Obce se brání peticí

  • 8
Ušetřit náklady na provoz. To je důvod chystaného kroku, který lidem v menších městech a na venkově opět o kus vzdálí jednu ze složek státní správy. Zmizet z nich mají pobočky katastrálního úřadu. Občané i samosprávy proti chystanému kroku protestují. Z Vysočiny se šíří protestní petice.

Katastrální úřad v centru Bystřice nad Pernštejnem má odsud začátkem příštího roku zmizet. Jeho pravomoci převezme pobočka ve Žďáru nad Sázavou. Jde prý o malé pracoviště, které v době moderních informačních technologií ztratilo svůj význam.

Kam se přesune agenda zrušených úřadů

Bystřice nad Pernštejnem - Agendu převezme Katastrální pracoviště Žďár nad Sázavou, Strojírenská 1276/8, 591 27.

Telč - Agendu převezme Katastrální pracoviště Jihlava, Fibichova, 4666/6, 586 01.

Zrušit se má v polovině letošního roku také Katastrální pracoviště Dačicích. „Podle vyčíslení ušetří centrála přestěhováním deset tisíc korun, ale lidé mnoho peněz projedou při dojíždění,“ podotkl tajemník dačického městského úřadu Zdislav Páral.

Přijít o bystřický úřad nechtějí představitelé města i starostové okolních obcí. Proto se rozhodli sepsat petici s názvem „Ne rušení pracoviště katastrálního úřadu v Bystřici nad Pernštejnem“.

„Je to hloupé, že se musí kvůli každé věci jezdit do Žďáru. Vše se stěhuje pryč. Lidé si na dostupnost služeb zvyknou, tyhle změny se jim nelíbí. Příbuzná na ten úřad jezdí často, už teď to má od Víru daleko. Do Žďáru to bude ještě dál, takže ji čeká ztráta času a finančně to bude náročnější,“ popsala paní Alena z Bystřice.

Podle ředitele bystřického katastrálního úřadu Jiřího Janouška využívá instituci, kterou vede, velké množství lidí.

„Nejčastěji přijdou, když někdo kupuje, prodává dům nebo potřebuje doložit vlastnictví. Evidujeme totiž také vlastnické vztahy a údaje o nemovitostech,“ přiblížil. Lidé se na úřad běžně obracejí také se žádostmi o informace ohledně nemovitostí.

Práce pro vysokoškoláky je na venkově málo, teď ještě zmizí

Stávajících jedenáct zaměstnanců by o svá místa přijít nemělo. „Lidé, co mají práci tady, by ji měli mít i ve Žďáře. Ta práce nezmizí tím, že se pracoviště sloučí,“ uvedl Janoušek. Má to však jeden háček. Do Žďáru je to 26 kilometrů.

Město dělá všechno pro to, aby k rušení nedošlo Teoretická šance, že by úřad zůstal v Bystřici, podle Janouška stále žije. A posílit ji má například i zmíněná petice, kterou iniciovalo město.

„Děláme, co je v našich silách, aby k rušení nedošlo,“ vysvětlil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Jedním z motivů je fakt, že „katastr“ zaměstnává převážně vysokoškolsky vzdělané lidi. „A nabídka míst je pro ně v Bystřici nízká. I proto se tu taková instituce hodí,“ upozornil místostarosta s tím, že i na finančním úřadě se snížil počet pracovníků na polovinu.

Získat pod petici podpisy pěti set starostů, to by třeba pomohlo

„Po internetu člověk spoustu věcí nevyřídí. Nevím, jak přes něj bude něco vyřizovat třeba osmdesátiletá babička. Populace stárne a s počítačem ne každý umí. Nemyslím si, že je to dobrý krok vůči občanům Bystřicka,“ pravil Vojta.

Zrušení katastrálního úřadu v Bystřici se nelíbí také starostovi nedalekého Víru Ladislavu Stalmachovi, jenž je i členem petičního výboru.

„Petice je na místě. Akorát by to ještě chtělo navázat spolupráci s dalšími oblastmi, kde jsou na tom podobně. A získat podpisy třeba pěti set starostů.“

Potencionální spojenci se mu rýsují na Jihlavsku a také na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje. O pracoviště katastrálního úřadu mají na podzim přijít i v Telči nebo v Dačicích. A ani zde se toto rozhodnutí neshledává s pochopením.

Úspory státu bude muset zaplatit obyčejný člověk

„Se zrušením nesouhlasíme. Je to další z kroků, který oddaluje státní správu od obyvatel venkovských regionů,“ řekl starosta Telče Roman Fabeš.

„Proklamované úspory jsou vlastně jen přenesením nákladů ze státu na obyvatele, kteří budou muset za službou dojíždět i přes padesát kilometrů,“ dodal.

Služby katastrálního úřadu jsou podle Fabeše pro město nezbytné. „Spoustu věcí je potřeba řešit osobně, většina nejde vyřídit elektronicky,“ myslí si.

V Telči by po zrušení úřadu měli jezdit lidé do 30 kilometrů vzdálené Jihlavy. Ve městě by vzniklo dočasné kontaktní místo s omezenými službami. Starosta uvažuje, že pokud to půjde, přidá se Telč ke stávající bystřické petici.