Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek

Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Čistírnu bude provozovat město. Ukradne k tomu pracovníky soukromníkovi

  • 2
Pelhřimovští zastupitelé rozhodli o tom, že si město vezme pod svá křídla provoz modernizované čistírny odpadních vod. V souvislosti s tím ovšem musí do února příštího roku založit novou společnost s ručením omezeným, která se o zařízení bude starat. Kde do ní sežene zaměstnance, už ví.

Nejefektivnější zajištění provozu čističky hledali v Pelhřimově už na předcházejících zasedáních zastupitelstva, přičemž ve hře byly dvě varianty. První obsahovala návrh na vypsání výběrového řízení na vhodného provozovatele, druhá pak počítala s tím, že se této role ujme přímo město. A právě ta nakonec uspěla.

Ještě předtím si však město nechalo zpracovat studii, která porovnává všechny dostupné možnosti. Každopádně od začátku bylo jasné, že Pelhřimov chce být jediným vlastníkem a nehodlá přistoupit na variantu se vstupem více akcionářů. Volba tedy nakonec padla na samostatné obhospodařování.

„V tuhle chvíli je to podle mě nejrozumnější řešení. Uvidíme, jak bude fungovat. Výběrové řízení se nicméně prozatím odloží,“ uvedl na veřejném zasedání místostarosta Ladislav Med (ODS).

Na kolik nás to vyjde? Dražší to nebude, ujišťoval místostarosta

Pelhřimov však bude muset v souvislosti se svým rozhodnutím zřídit společnost, což se stalo dalším impulzem k debatě. Vedení města zvažovalo, zda založí akciovou společnost, nebo společnost s ručením omezeným.

„Kvůli lepší orientaci v této záležitosti jsme se vydali na průzkum do Strakonic a Svitav, což jsou města velikostně srovnatelná s Pelhřimovem. A tamějšímu vedení se osvědčila druhá varianta,“ prozradil Med s tím, že se tedy rozhodli jejich příklad následovat.

Aby však Pelhřimov splnil podmínky pro udělení dotace ze Státního fondu životního prostředí, musí mimo jiné dodržet časový termín, který je stanoven na únor 2016. A vedení města optimisticky doufá, že se vše stihne v měsíčním předstihu.

Nicméně opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov) se obává absence přesnějších finančních odhadů. „V tomto případě postrádám podrobné analýzy nákladů. Nevíme, kolik to celé bude stát,“ zdůraznil.

Až doposud dohlížela na pelhřimovskou čističku společnost Vodak Humpolec. „Garantuji, že částka, kterou jsme dříve vypláceli Vodaku, nyní postačí na režijní náklady čističky pod nově vzniklou městskou společností,“ ujišťoval Med.

Vodovod zatím přibrat nechtějí

Představitelé města každopádně navázali se současnými zaměstnanci Vodaku na pelhřimovském pracovišti kontakt. A vesměs všichni oslovení jsou ochotni přestoupit za stejných platových podmínek pod nového zaměstnavatele. Tedy pod město.

„Dalším postupem bude vypsání výběrového řízení na pozici jednatele. Nicméně si hodláme udržet i Vlastimila Šebestu, současného vedoucího čističky,“ konstatoval Med. Důvodem je podle něj Šebestova kvalifikace a dobrá obeznámenost s provozem.

Zastupitelku Renátu Markovou poté zajímalo, zda nově vzniklá společnost s ručením omezením bude spravovat pouze čističku, nebo pod její křídla přejde také vodovod. „Momentálně nepředpokládáme, že bychom ho přibrali,“ odpověděl Med. „Je sice možné, že někdy v budoucnu se tak stane, ale rozhodně ne v tuhle chvíli,“ doplnil.