Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pelhřimov prohrál u soudu se stavebníky miliony, teď je žádá po státu

  • 0
Téměř čtyři miliony zaplatilo město Pelhřimov za soudní výdaje po prohraném sporu s firmou, která stavěla domov pro seniory. Radnice se přela o sedmimilionové penále za pozdě dokončenou stavbu. A prohrála. Peníze vydané za neúspěšný spor nyní město požaduje po ministerstvu spravedlnosti.

Pelhřimov už na přelomu roku vrátil staviteli sedm milionů, které získal jako sankci za to, že firma nedokončila zakázku v termínu. "Ty peníze se vrátily hned, jak rozhodnutí Nejvyššího soudu nabylo právní moci, a nenárokujeme si je," uvedl starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Firma Geosan Group odmítá, že by pelhřimovský domov důchodců v roce 2009 dostavěla pozdě. Domáhala se proto vrácení záruky soudně. Po zhruba třech letech sporů její nároky uznal Nejvyšší soud, proti jehož rozhodnutí není odvolání.

"Město Pelhřimov po dokončení díla čerpalo bankovní záruku ve výši sedm milionů korun neoprávněně. Geosan konečný termín předání díla stihl a ve sporu mu nakonec dal za pravdu Nejvyšší soud," uvádí se v tiskovém prohlášení na webových stránkách společnosti.

Jenže zatímco Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch Pelhřimova, oba předchozí soudy daly městu za pravdu. "Dva soudy nás ujistily, že máme pravdu, a Nejvyšší soud, kam se Geosan Group odvolala, to otočil. Kdyby okresní nebo krajský soud dříve rozhodl v náš neprospěch, tak bychom to respektovali a nemuseli bychom platit miliony navíc na úrocích z prodlení a za náklady všech soudních řízení," zlobí se starosta Bambula.

"Po ministerstvu spravedlnosti proto požadujeme úhradu nákladů, které nám byly těmi rozhodnutími způsobeny," vysvětlil starosta.

Ministerstvo má na rozhodnutí šest měsíců

Na vyjádření ministerstva ke své žádosti o peníze zatím město čeká. A podle ministerských úředníků si ještě počká.

"Mohu pouze potvrdit, že ministerstvo spravedlnosti žádost města Pelhřimov obdrželo začátkem dubna letošního roku. Celá záležitost však nebyla zatím vyřízena. Ministerstvo na to má lhůtu šest měsíců," uvedl pro MF DNES ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.

Pro Geosan Group není soudní spor s Pelhřimovem jediný. Kvůli žalobě o víc než 360 milionů korun od firmy Baltom hrozila loni společnosti exekuce. Geosan však nakonec uspěl v rozhodčím řízení.

Soud přiznal žalobci pouze zlomek požadovaného nároku souvisejícího se sanací ostravských lagun. Geosan se v souvislosti s touto zakázkou nedávno vyhnul také půlmilionové pokutě od ministerstva životního prostředí. Ta mu hrozila kvůli tomu, že neohlásil změny kapacit při odtěžování lagun.