Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel pelhřimovské školy šikanu ustál. Malí agresoři dostali důtku

  11:18aktualizováno  11:18
Ředitel pelhřimovské Základní školy Krásovy domky, ve které se objevila šikana dětí na prvním stupni, zůstane ve funkci. Rozhodli o tom radní města, kteří se jeho množným potrestáním zabývali. Chlapci, kteří spolužáky šikanovali, dostali trest již dříve.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Na základě veškerých dokumentů a informací, které měla rada města k dispozici, nebylo přikročeno k žádným personálním ani finančním opatřením,“ sdělila MF DNES mluvčí radnice Alexandra Knapová.

Doplnila, že radní ale po řediteli požadují, aby vypracoval zprávu o průběhu vyšetřování šikany a především pak o přijatých nápravných opatřeních. Kromě toho musí průběžně o stavu ve třídě informovat vedoucího pelhřimovského školského odboru Bohumila Kovandu.

„Objasnil jsem na zasedání rady města celou situaci, postup vyšetřování a jeho výsledky. Komentoval jsem ze svého pohledu i všechny doprovodné události, které s případem souvisely. Cítil jsem podporu radnice a její usnesení respektuji,“ reagoval ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj (o šikaně v Pelhřimově zde).

Škola posílila dozor. Také na toaletách

Na škole se zpřísnil režim. Třídní učitelky se svými žáky tráví přestávky a posílený byl i dozor na chodbách. Škola musela přistoupit rovněž k dozoru na toaletách, vyjma kabinek. Rodičům potrestaných žáků škola doporučila návštěvu poradny, někteří z nich tak již podle informací MF DNES učinili.

Učitelka se s třídou dohodla na „desateru“

Ke zlepšení situace ve třídě, kde docházelo k šikaně, mají pomoci třídnické hodiny i nově nastavená pravidla.

„Učitelka si s dětmi stanovila přísnější pravidla vztahů ve třídě - jakési desatero, které se zavázali všichni žáci dodržovat,“ uvedl ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj.

Pedagogicko-psychologická poradna provede ve třídě také sociometrické šetření. Na základě posouzení vztahů ve skupině, vzájemných sympatií a antipatií žáků pak doporučí konkrétní metody další práce s dětmi.

Stmelení kolektivu by měly napomoct i třídnické hodiny, jejichž náplní jsou hry zaměřené na spolupráci a sebereflexi.

Momentálně je podle pedagogů situace ve třídě stabilizovaná a panuje tam opět přátelské klima.

Ředitel Rafaj také věří, že s uklidněním situace pomohou rovněž rodiče. I jim by mělo jít o to, aby mezi dětmi byly kamarádské vztahy a k šikaně už nedošlo.

Na prvním stupni pelhřimovské ZŠ Krásovy domky napadalo své spolužáky pět chlapců druhé třídy. Ředitel Rafaj se o tom dozvěděl v lednu, ve chvíli, kdy rodiče řešili přes pedagogicko-psychologickou poradnu synovu nechuť docházet do školy.

„Maminka žáka mluvila s třídní učitelkou o náhlých zdravotních problémech svého syna a o tom, že se bojí chodit do školy,“ popsal začátek celého případu.

Matce tedy škola doporučila, aby se neprodleně obrátila na specializované odborníky. A také začalo prošetřování případu i ze strany města.

Chlapec při návštěvě poradny označil spolužáky, kterých se bojí, a to na základě více než rok starého incidentu.

„Přestože během své školní docházky prokazatelně neutrpěl žádnou další újmu, nebyl objektem jakéhokoli dalšího útoku nebo šikany, vcítil se sám do pozice oběti. Ve chvíli, kdy tedy některý z agresorů ubližoval jinému dítěti, vžil se do jeho kůže a vše prožíval s ním,“ upřesnil Rafaj.

Žáci za své chování dostali ředitelské důtky. Prvotně škola uvažovala o přísnějším potrestání - snížení známky z chování.

Ve třídě má hoch i kamarády

Poškozený chlapec poté, co šikana vyšla najevo, zůstal doma. Do třídy se už nevrátil a rodiče požádali o přestup na jinou školu. Poradna ale nejprve rodičům doporučila, aby hocha ve třídě i nadále ponechala, a to především kvůli dobrým kamarádům, které tam měl.

V samotných začátcích prošetřování se objevila petice, ve které rodiče ostatních dětí vyžadovali, aby agresoři z této školy odešli.

„Vysvětlil jsem rodičům, že děti mají právo na základní vzdělávání, tudíž nemám v ruce žádný nástroj, který by mě opravňoval děti ze školy vyloučit,“ uvedl Rafaj. Podle jeho informací se stav hocha zlepšil.

A co na řešení ze strany rady města říká zástupce opozice v pelhřimovském zastupitelstvu?

„Pokud provedená šetření nezjistila žádné pochybení ze strany vedení školy, pak s rozhodnutím rady naprosto souhlasím,“ vyjádřil se Pavel Hájek.

„Nemyslím si, že by tento problém město poškodil. Samozřejmě nejsme rádi, že musíme v Pelhřimově řešit šikanu, ale na druhou stranu je to realita dnešní doby,“ uvedl místostarosta Josef Koch.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

U morového sloupu v centru Jihlavy po dva dny a dvě noci tábořili účastníci...
Nezvyklý happening. Stany si aktivisté postavili přímo v centru Jihlavy

Komu vlastně patří jihlavské náměstí? Co na něm lze a nelze dělat? Tyto provokativní otázky si položila skupina lidí, kteří se v Jihlavě zajímají o veřejný...  celý článek

Městská hromadná doprava ve Žďáře nad Sázavou.
Žďárská MHD se promění na začátku prázdnin. Lidé od zámku si stěžují

Žďár nad Sázavou čekají největší změny v MHD za posledních dvacet let. Zbývá už jen pár dní, aby se lidé připravili na to, že místo šesti linek, které ovšem s...  celý článek

Bývalý ředitel jihlavské zoologické zahrady Vladislav Jiroušek je uznávaným...
Jsem rád, že jsem se s Klausem nesetkal, říká uznávaný zoolog Jiroušek

Jeho jméno je spojeno s Jihlavou, zejména její zoologickou zahradou. Budoval ji takřka od základů a téměř 40 let byl jejím ředitelem. Přesto po většinu roku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.