Část pozemků pod cyklostezkou vlastní Ředitelství silnic a dálnic. Ilustrační snímek

Část pozemků pod cyklostezkou vlastní Ředitelství silnic a dálnic. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pelhřimov musí koupit pozemek pod cyklostezkou, jinak přijde o dotace

  • 1
Cyklostezku v Pelhřimově slavnostně otevřeli loni na podzim. Nyní se ale potýká s problémem s pozemky, na kterých stojí. Část okruhu ležící pod radětínským mostem totiž nepatří městu, ale stojí na pozemcích Ředitelství silnic a dálnic. Město se s ním musí dohodnout o prodeji, jinak o dotaci na stezku přijde.

"Cyklostezka samotná je majetkem města, vlastníkem některých pozemků je však Ředitelství silnic a dálnic. Když se stavěl obchvat, ŘSD tento úsek od města odkoupilo. Teď jej proto budeme vykupovat zpět," vysvětlil situaci starosta města Leopold Bambula. Pokud by se tak nestalo, mohly by nastat problémy s dotací, kterou na cyklostezku poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

"Stavba stála čtyři a půl milionu korun, dotace by měla činit téměř tři miliony a dvě stě tisíc. Zbytek zaplatilo město. Abychom dotaci dostali, musí být vyřešeny majetkoprávní záležitosti. Pozemky pod cyklostezkou musí patřit městu," podotkl Bambula. Podle něj však vše spěje k dohodě.

Město by mělo od ŘSD vykoupit pozemky ve stejné ceně, za jakou je před lety prodalo. "Jednání s krajským vedením ŘSD dopadlo tak, že jsme se domluvili na ceně 105 korun za metr čtvereční. Ta je totožná s cenou, za jakou jsme původně tyto pozemky o výměře 343 metrů čtverečních prodali. Zatím ještě není podepsána smlouva, ale vše spěje ke zdárnému výsledku," dodal starosta města.

Rozhodnout se musí i o způsobu prodeje pozemků

Výsledek by měl být známý už v příštích dnech. Kromě samotné ceny za metr čtvereční se jedná i o tom, jakou plochu bude chtít Ředitelství silnic a dálnic městu poskytnout a jakým způsobem tak učiní. "Stále ještě jednáme na ŘSD o tom, zda prodáme městu Pelhřimov pouze pozemky pod samotnou zpevněnou komunikací, tedy cyklostezkou, a jakou formou pak zbývající plochu, která leží kolem cyklostezky," podotkla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Bruslařů či cyklistů samotných se majetkoprávní vyrovnávání mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic netýkají. Užívají si krásného prostředí cyklostezky, jak jen mohou.

"Jezdíme sem s dcerou pořád. Už mě dokonce přemluvila i na kolečkové brusle, tak se pomalu učím. Nejhorší je to pod radětínským mostem, je tam takové esíčko, kde musím dávat pozor, abych nespadla, slušně se to tam rozjíždí," popsala situaci na cyklostezce Pavlína Krupková z Pelhřimova. "O žádných majetkových vztazích nic nevím, jen doufám, že nám tady cyklostezku nezavřou, je v pěkném prostředí a těšili jsme se na ni," dodala Krupková.

Obousměrná, pruhy neoddělená cyklostezka se skládá ze tří navazujících tras. Začíná v Městských sadech a vede na lesní a polní cestu podél západního okraje Městských sadů. Cyklisté se projedou i kolem čistírny odpadních vod a poté se vrátí zpět k Městským sadům. Cyklostezka tvořící uzavřený okruh byla slavnostně otevřena loni 15. listopadu. Usnadňuje i výjezd na Radětín. Stezka má asfaltový povrch a je dva a půl metru široká, dlouhá je přes dva kilometry.