Ve Větrném zámečku na Křemešníku mělo být Šejnostovo muzeum. Tyto plány ale zatím nevycházejí.

Ve Větrném zámečku na Křemešníku mělo být Šejnostovo muzeum. Tyto plány ale zatím nevycházejí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pelhřimov má dostat za hotel Křemešník statisíce. Dlužník ale nemá peníze

  • 1
717 tisíc korun jako dluh na nájmu má Pelhřimovu zaplatit bývalý nájemce poutního hotelu Křemešník. A jelikož se kvůli hotelu vedou spory i u soudu, požaduje město po Jaroslavu Škodákovi, který hotel provozoval do loňského roku, i proplacení nákladů na soudní řízení. Podnikatel však nekomunikuje.

Krajský soud v Brně vydal po několika měsících platební rozkaz a potvrdil platnost směnky, kterou Škodák městu podepsal. Pro radnici, která se verdikt dozvěděla v úterý, je to ale zřejmě Pyrhovo vítězství. Majetek zkrachovalého hoteliéra se totiž podle informací radních blíží nule.

Zřejmě jediný Škodákův majetek, který by pohledávky vůči městu mohl pokrýt, je prvorepubliková vila Větrný zámeček na Křemešníku. I ta je ale zatížena zástavou vůči věřiteli. Město je se svou pohledávkou až na druhém místě.

"Uplatnit směnku bude velmi složité, ale budeme se o to dál snažit. Nyní počkáme, jestli bude dlužník reagovat, a dáme mu na to časový prostor. Pokud bude mít ale zájem. Osobně stále věřím v dohodu, kterou považuji za ekonomičtější než další soudy," uvedl vedoucí hospodářského odboru města Stanislav Kropáček.

"Část dluhu se snažil uhradit, pak přestal komunikovat"

V opačném případě se město bude zabývat možností exekuce Škodákova majetku včetně Větrného zámečku, někdejšího sídla sochaře Josefa Šejnosty, jehož vnučka Škodákovi vilu prodala.

Právě vila a dva pozemky na Moravě tvoří Škodákovu zástavu za vystavenou směnku. Tu měl Škodák městu proplatit původně do konce roku.

"Alespoň část dluhu se snažil uhradit, pak ale přestal komunikovat. Má prý aktivity v Africe. Ozval se nám po telefonu pouze jeho údajný právní zástupce s nabídkou na prodej zámečku za asi pět milionů korun. To jsme ale odmítli, protože jeho reálná hodnota je mnohem nižší," doplnil Kropáček.

Větrný zámeček na Křemešníku prošel začátkem loňského roku rekonstrukcí.

Město se od té doby svou pohledávku snažilo vymoci žalobou na předkupní právo bývalé majitelky vily v naději, že by ji mohlo získat. S tou ale neuspělo. "Zámek byl bývalé majitelce prodán za pět milionů korun, a kdybychom chtěli uplatnit předkupní právo, tak bychom jí to museli dát. Jiný návrh bohužel nepadl," konstatoval Kropáček.

Vyjádření Jaroslava Škodáka k celé záležitosti se MF DNES ve čtvrtek zjistit nepodařilo. Obě jeho mobilní čísla byla celý den nedostupná.

S novými provozovateli je město zatím spokojeno

Poutní hotel od loňského listopadu provozují manželé Vaňkovi, kteří se starají také o místní sjezdovku. S nimi je město zatím spokojeno. "Je vidět, že se snaží hotel pozvednout. Z vlastních zdrojů už museli investovat nemalé peníze do úprav. To, že to myslí s hotelem vážně, potvrdili už zaplacením nájmu na půl roku dopředu," upozornil starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Provozovatelka Magda Vaňková potvrdila, že se rodina snaží o zvýšení atraktivity místa. "Kromě lanového centra a nového dětského koutku za sto tisíc korun chceme dál rozšiřovat adrenalinové atrakce. Plánujeme do budoucna nový vlek i v létě pro jízdu tříkolek a ještě letos v létě lanovku s kladkami," uvedla.

Zároveň popřela informaci získanou MF DNES, že by se Škodákem jednala kvůli chystaným aktivitám právě na Větrném zámečku. "Byla jsem s panem Škodákem naposledy v kontaktu asi před dvěma měsíci kvůli nějakým technickým záležitostem, ale nechci s ním být jakkoliv spojována. Nemáme nic společného," řekla Vaňková.