Neznámý travič v Třebíči má spadeno na psy. Na sídlišti poházel otrávené návnady. Případem se už zabývá policie. Ilustrační snímek

Neznámý travič v Třebíči má spadeno na psy. Na sídlišti poházel otrávené návnady. Případem se už zabývá policie. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Třebíči někdo rozházel otrávené psí pamlsky. V ohrožení jsou i děti

  • 12
Není to tak dlouho, co policisté na Pelhřimovsku dostali na stůl případ nalezených otrávených návnad pro psy. Teď stejný problém řeší jejich kolegové v Třebíči. Situace je o to vážnější, že otrávené pamlsky travič poházel přímo na sídlišti a sníst by je mohly i zvědavé děti.

Psí pamlsky, které se běžně kupují v obchodě, vylepšené jedem na hubení hlodavců. Tak popsala mluvčí třebíčské městské policie Lucie Šerková vynález neznámého traviče, který nebezpečné návnady poházel do trávníku nedaleko paneláků v ulicích Hartmannova a Čeloudova na tamním sídlišti Horka-Domky.

"Ve středu se na nás obrátili lidé, co tam bydlí, že našli v trávníku osm kusů podezřelých návnad. Případ jsme předali republikové policii," sdělila Šerková.

Otravy zvířat na Vysočině

  • Počátkem března 2014 uhynulo několik psů v Horní Cerekvi.
  • V prosinci 2011 uhynulo několik koní v Čížově na Jihlavsku.
  • Od ledna 2011 do března 2013 byli na různých místech kraje nalezeni tři otrávení orli mořští.
  • Od roku 2004 už několikrát udeřil travič za Třebíčí-Borovinou a v blízkých obcích. Zemřelo dohromady ke dvacítce zvířat.

Další podezřelé pochoutky obyvatelé nacházeli i ve čtvrtek a opět to oznámili policistům.

Podle Petra Ondráčka z Ligy na ochranu zvířat (LOZ) to bylo i nedaleko hřiště. "Pamlsky" si převzal na testování Státní veterinární ústav. Místa nálezů policisté zadokumentovali.

"Nemáme naštěstí dosud hlášenou žádnou otravu, která by s nálezy souvisela. Co pachateli při dopadení hrozí, zatím nemohu říct, protože je příliš brzy čin právně kvalifikovat. V minulosti se čas od času objevovaly otravy psů za třebíčskou čtvrtí Borovina. Ale byl to jiný použitý druh návnady," upřesnila mluvčí republikové policie Jana Kroutilová.

Zvíře zemře po několika dnech na vnitřní krvácení

Co by přípravek na hubení hlodavců mohl psům způsobit? Podle veterináře Františka Svobody zrádnost tohoto typu jedu spočívá v tom, že účinkuje nenápadně.

"Většinou se jedy na hlodavce vyrábějí tak, aby neúčinkovaly hned, ale až po několika dnech, co je zvíře pravidelně v malých dávkách konzumuje," řekl Svoboda.

Takové "tiché jedy" podle jeho slov ovlivní srážení krve. Zvíře tak bez viditelných křečí zemře na vnitřní krvácení a ostatní hlodavce pak nenapadne, že v tom může být léčka.

"Domnívají se, že jejich souputník uhynul přirozeně. Hlodavci jsou chytří. Kdybychom jednoho zabili příliš rychle, ostatní budou pátrat proč a návnadě se vyhnou," vysvětlil veterinář.

Petr Ondráček z LOZ je z případu znechucený. Nechápe, proč si někdo takto krutě vyřizuje účty s pejskaři.

"Je rozhodně nutné, aby lidé při venčení psů, ale i maminky s malými dětmi, byli při pobytu venku opatrní," zdůraznil. Není totiž vyloučeno, že se podobné "dobroty" objeví i jinde na sídlišti.