Tohoto orla mořského našli ochránci přírody v minulých letech. Zabil jej...

Tohoto orla mořského našli ochránci přírody v minulých letech. Zabil jej zakázaný jed, dravci po pozření otrávené návnady umírají v silných křečích. | foto: Václav Hlaváč

Ochranáři nasadí proti travičům dravců cvičeného psa. Bude hledat návnady

  • 14
Minimálně osm případů otrávených orlů mořských evidují v posledních letech ochránci přírody na Vysočině. Návnady, nejčastěji se zakázaným jedem karbofuranem, proto začne letos na podzim dohledávat speciálně vycvičený pes. Česká společnost ornitologická (ČSO) ho získá díky mezinárodnímu projektu Live.

V loňském roce někdo otrávil mláďata v hnízdě poblíž Studence na Třebíčsku, ornitologové sčítali škody také v Roštýnské oboře na Jihlavsku. Našli uhynulá mláďata, avšak zmizeli také dospělí orli. Psi dokážou dohledat nejen návnady, ale i uhynulá zvířata, která se jinak nenajdou.

„Obáváme se nárůstu počtu dohledaných dravců,“ poznamenal místopředseda ČSO Vojtěch Kodet k chystanému nasazení psa v Česku.

Zkušenost z Maďarska, kde už speciální psy využívají, totiž ukazuje, že otrávených volně žijících živočichů je ve skutečnosti víc, než kolik se jich dosud dařilo nalézt a evidovat.

Nasazení psů však už začalo v Maďarsku fungovat i preventivně a začalo traviče odrazovat.

Zaměří se na vytipovaná místa

Na Vysočině by mohli ochránci přírody psovoda s vycvičeným psem využít právě v oblasti Třešti, kde se otravy vyskytly opakovaně.

„Uvažuje se o tom, že by byl pes nasazený tam, kde vznikne nějaké podezření, a tyto vytipované lokality by se řešily cíleně,“ poznamenal Václav Hlaváč, ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy.

Oběťmi travičů jsou kromě dravců také vydry a další predátoři jako kuny nebo lišky.

„Přestože stát hradí škody, které vydra působí na rybách, řada lidí se stále uchyluje k těmto drastickým metodám. Orel mořský bývá často nechtěnou obětí, živí se totiž mršinami a díky svému zraku je bohužel většinou první, kdo návnadu z výšky vidí,“ popisuje zoolog Hlaváč.

Obzvláště tragické bývají případy otrav v hnízdní sezoně, kdy rodiče donesou například otrávenou rybu do hnízda mláďatům a sami pak zbytek sežerou, takže dochází k vícenásobným úhynům.

Václav Hlaváč je členem meziresortní pracovní skupiny, která zhruba do poloviny letošního roku předloží ministerstvu životního prostředí návrh, ze kterého vzejde Národní strategie pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů zaměřená hlavně na trávení zvířat.

Žádného traviče se dosud usvědčit nepodařilo

Aktuálně hrozí travičům za usmrcení chráněného živočicha až tři roky vězení, ovšem i specializovaný web mapující případy otrav karbofuran.cz má v kolonce usvědčených travičů nulu.

„Zatím se v Česku nepodařilo usvědčit žádného traviče. Z podstaty věci je velmi komplikované takové případy vyšetřit a pachatele vypátrat,“ poukazuje Hlaváč.

Traviči nejčastěji používají právě karbofuran, jehož držení a používání je zakázané, přesto je mezi lidmi stále hojně rozšířený. Dříve se používal k hubení škůdců v zemědělství, v Česku se prodával do roku 2008.

Ornitologové loni zaznamenali 34 případů otrav ptáků, mezi nimi bylo celkem dvanáct orlů mořských a jeden orel skalní.

Poslední známou obětí karbofuranu je pes, který se v půlce ledna otrávil při procházce na Znojemsku.

,