Na Pekelném kopci u Třebíče se otevřela nová rozhledna.

Na Pekelném kopci u Třebíče se otevřela nová rozhledna. | foto: Tomáš Blažek, 5plus2.cz

U Třebíče je nová rozhledna. Z Pekelného kopce ale zatím nebylo vidět

  • 3
Třebíč má další turistickou atrakci. Na Pekelném kopci vysokém 571 metrů se návštěvníkům otevřela nová rozhledna. Prvním výhledem se však turisté kvůli mlze příliš nepokochali. Za lepšího počasí uvidí široké okolí i originální trampské týpí pod lesem.

Miroslav Rambousek z Bransouz vstával koncem týdne velmi brzy. Ostatně jako obvykle. Pracuje v zemědělství u zvířat, je zvyklý. Oblékl si nepromokavou bundu, nazul trekové boty, sbalil svačinu a něco k pití, nezapomněl na sukovici a vyrazil.

Však už bylo na hodinách šest a on měl před sebou túru. Musel si pospíšit, jestli chtěl dojít pěšky včas na desátou. V tolik hodin se totiž chystalo oficiální otevírání nové rozhledny na 20 kilometrů vzdáleném Pekelném kopci za Třebíčí. Rambousek chtěl být u toho.

O Pekelném kopci

  • Do 50. let minulého století na vrcholu Pekelného kopce rozhledna stávala. Samotný zalesněný kopec má nadmořskou výšku 571 metrů.
  • Nová rozhledna měří 26,5 metru, na vyhlídkový ochoz vede 125 schodů.
  • Kopec má název podle legend. Jedna z nich se váže k patronovi třebíčské baziliky, svatému Prokopovi. Zkrotil prý ďábla a odhodil ho. Ďábel dopadl právě na Pekelný kopec. Podle jiné pověsti tam žil čert, který utekl před svatým Ivanem z jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou.

„Stihl jsem, počasí mi přálo. Trochu mží a možná se někomu zdá, že je zima, že by psa nevyhnal. Ale mně tohle na výšlapy vyhovuje. Lepší než letní úpal. Rozhledna je krásná, akorát je mlha, takže zase nic neuvidím. Když jsem tu byl poprvé 17. listopadu, byla dohlednost ještě menší. No, tak se přijdu pořádně rozhlédnout jindy, nevadí,“ mávl rukou.

Rozhledna, kterou nechalo postavit město Třebíč za podpory vesnic v okolí a hlavně díky „tučné“ dotaci, už se otevírala pro obrovský zájem zvědavé veřejnosti v říjnu. Tehdy to bylo neoficiálně. Teď už to bylo opravdově.

Rozhlednu drží v zemi 120 kubíků betonu

Při oficiálním, byť mlhavém zprovoznění rozhledny byl i její architekt Pavel Jura z Brna.

„Dostávají se ke mně kladné ohlasy. Samozřejmě ale každá stavba chce svůj časový odstup, pokud ji má někdo zhodnotit. Je teď přihlášená na salon dřevostaveb do Prahy, tak uvidíme, jak tam zaujme,“ zmínil.

Aby konstrukce odolala rozmarům počasí na kopci o nadmořské výšce 571 metrů, jsou dřevěné prvky ošetřené olejovou lazurou. Kovová část je pozinkovaná.

A jak je rozhledna ukotvená do terénu? „Má bytelnou základovou patku ze 120 kubíků betonu, která tvoří protizávaží vysoké konstrukci,“ vysvětlil stavbyvedoucí Jan Pálka z firmy Kapucín.

Poprvé se z nové rozhledny podíval už v létě. Je pěkně vidět vesnice v okolí. „Z Mařenky, co stojí nedaleko, je rozhled ještě lepší, protože je na kopci v nadmořské výšce 711 metrů. Odtud jsou při ideálním počasí dobře vidět Alpy,“ podotkl Pálka.

Lidé uvidí týpí i májový kámen

Na oficiální otevření „pekelné“ rozhledny přišli rovněž členové Klubu českých turistů (KČT). Zvažují, že k ní umístí vrcholovou schránku s malou pamětní knížkou, do které se budou lidé moci zapsat.

„Zatím je jedna u týpí, které je 50 metrů v lese pod vrcholem. Týpí postavil tramp Antonín Klimek před třiceti lety, když byla velká vichřice a Pekelňák postihl polom. Cestou od rozhledny dolů k týpí je k vidění pamětní kámen, kterému říkáme májový. Je na něm vytesané datum z konce války, udělal je tam údajně kovář z Mastníka,“ přidal zajímavé podrobnosti Miloš Jílek z třebíčské organizace KČT.

Třebíč má i nový touristpoint, tedy zázemí pro turisty. Za tímto účelem nechala radnice adaptovat prostory ve dvorním traktu Národního domu na Karlově náměstí. Návštěvníci tam najdou záchody, sprchy, úschovnu zavazadel, stojany na kola a stoly a lavice k příjemnému posezení a oddechu. Vše v bezprostřední blízkosti informačního centra.

Celé dohromady to stálo zhruba 12 milionů korun s daní, deset milionů tvoří dotace z Evropské unie.