Diskutovaná kašna na opraveném náměstí ve Žďáře nad Sázavou.

Diskutovaná kašna na opraveném náměstí ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

UFO nebo čínská miska? Na opraveném náměstí zaujala netradiční kašna

  • 5
Tryskající kašna, zachráněná studna, zvonkohra odlitá a darovaná firmou Žďas a bronzová časová osa s šesti milníky v dějinách města. To jsou nová lákadla zrekonstruovaného náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou. Čtyři měsíce po kolaudaci se slavnostně otevřelo.

Desetitunová kašna, kterou vytvořil tým akademického sochaře Jiřího Plieštika z jednoho kusu mrákotínské žuly, je od loňského září, kdy byla nainstalována, hodně diskutovaným tématem. „S vizuálním výsledkem jsem spokojený, ještě budeme ladit odstřikování vody, aby nestříkala tak výrazně mimo odtokový kanálek,“ řekl Plieštik.

Podle některých hlasů na sociálních sítích kašna vypadá jako UFO nebo čínská miska. Leštěná žulová mísa s pěti symbolickými prameny řek vyvěrajících ve Žďárských vrších si takové označení vysloužila ještě předtím, než začala tryskat. Ke kritikům se přidala například módní návrhářka Beata Rajská.

Kritické hlasy prý autor okrajově zaznamenal. „Měl jsem připomínku, že se v nové kašně nedá koupat. A z druhé ruky jsem zaslechl, že motiv vypadá příliš čínsky. Na to nevím, jak mám reagovat. Čínský motiv jsem nepoužil, možná pouze podvědomě. Jinak mám ovšem samé pozitivní ohlasy,“ dodal autor návrhu.

Od prvního dne je jasné, že kašna bude největším tahákem centra. Kolem vody kroužily hlavně děti. V chladném počasí, kdy teplota vyšplhala sotva na šest stupňů, však detailní zkoumání osmačtyřiceti bočních trysek nepřipadalo v úvahu.

Zvonkohra vyhrává vždy minutu a půl před celou

Jak reagovali na celkový vzhled náměstí obyvatelé a návštěvníci města? „Opravené náměstí se mi líbí, i kašna a zvonkohra. Škoda že ve chvíli, kdy je opravené náměstí, je staveniště z Bílého lva a dalšího zbouraného domu na pěší zóně,“ řekl Jiří Tlustý.

„Děti bude kašna určitě zajímat, máme se čím chlubit oproti jiným městům,“ myslí si Lenka Šustrová, která si nenechala ujít ani farmářské trhy. Prodejci se na náměstí vrátili po dvou zkušebních trzích v roce 2013 a roční pauze způsobené právě stavebními pracemi.

Pravidelné trhy však teprve začnou. „Bude zřejmě pět trhů, od června až do října, konat se budou každou čtvrtou sobotu v měsíci,“ řekla jejich spoluorganizátorka Kateřina Fialová. Chce se vyhnout termínové kolizi s Novým Městem na Moravě, kde jsou trhy každých čtrnáct dní.

Už od ledna vyhrává ze Staré radnice zvonkohra s devíti malými zvony. Různé lidové či náboženské melodie zní vždy minutu a půl před celou hodinou od 7 do 22 hodin tak, aby se „netloukly“ s údery kostelních zvonů.

Oprava náměstí stála 28 milionů, radnice čerpala dotaci ve výši zhruba 11 milionů z ROP Jihovýchod.