Expozice v třebíčském zámku se po třech letech oprav a modernizace znovu otevře...

Expozice v třebíčském zámku se po třech letech oprav a modernizace znovu otevře veřejnosti. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V Třebíči se po letech otevře zámek. Láká na Valdštejny, vltavíny i brány

  • 0
Za tři týdny se otevřou expozice třebíčského zámku. Po třech letech oprav se mohou návštěvníci těšit na řadu novinek. Proměna muzea stála téměř 90 milionů korun, další desítky padly na vytvoření expozic. Návštěvníky muzeum provede historií zámku a jeho majitelů, ale i přírodním bohatstvím Třebíčska, věnovat se bude i osudům lidí.

Rozsáhlé stavební úpravy na třebíčském zámku jsou u konce. V těchto dnech už finišují muzejníci s dokončováním expozic. První návštěvníci si opravený zámek prohlédnou v sobotu 23. listopadu. Vstup bude stejně jako v neděli 24. listopadu zdarma.

"Očekáváme, že se hned v prvních dnech přijde podívat přes dva tisíce návštěvníků," odhaduje ředitel třebíčského Muzea Vysočiny Jaroslav Martínek. Lidé si budou moci vybírat ze čtyř nových prohlídkových tras.

V přízemí západního křídla je vstupní hala, pokladna a občerstvení. Odtud už směrovky vedou k jednotlivým expozicím, které dokladují přírodní bohatství Třebíčska nebo se věnují klášterní historii areálu, životu posledních majitelů zámku a třebíčským betlémům.

Nechybí působivé světelné efekty

Sice se oproti minulosti snížil počet vystavených předmětů, ale nové expozice jsou přitažlivější. Autoři je navíc zasadili do příběhů a historického kontextu. A velký důraz je kladen na audiovizuální prvky, informační body s dotykovými obrazovkami, doprovodnou dobovou hudbu a světelné efekty.

Návštěvníci zámku uvidí i některé předměty, které se našly při rozsáhlé rekonstrukci. Tyto nálezy pocházejí až z 12. století a jsou mezi nimi nejen staré mince, korále a hroty šípů, ale i původní dláždění nádvoří nebo sgrafita na stěnách Rajského dvora.

V expozici věnované minerálům si turisté už brzy prohlédnou například křemenné žíly, ametysty a také unikátní expozici moravských vltavínů. První z nich byl nalezený mezi Třebíčí a Kožichovicemi v roce 1879, místy dalších nálezů je také lokalita Vídeňského rybníka v Třebíči nebo Slavětice nedaleko Dukovan.

Druhá trasa je věnovaná klášterům od středověku do minulého století. "Pro expozici nazvanou Svět portálů a bran jsme zvolili poměrně originální přístup, klášterních expozic v podobném pojetí asi mnoho neexistuje," řekl autor scénáře expozic Michal Stehlík. V místnostech zazní klidné církevní chorály i kontrastující revoluční melodie.

Nábytek si expozice vypůjčila z okolí

O dvě patra výš pak návštěvníci třebíčského zámku najdou další dvě prohlídkové trasy. Poprvé v historii tu přiblíží lidem i klasické zámecké expozice. Ty se věnují třeba příchodu Valdštejnů. K vidění ale bude i dobové vybavení jídelny, pánského, dámského a dětského pokoje.

V Třebíči sice nebyl dostatek dobového nábytku, ale vypomohli si výpůjčkami z Náměště nad Oslavou a Jaroměřic nad Rokytnou. I tady prochází expozice různými příběhy a kontrasty doby. Začíná třemi nabývacími listinami Valdštejnů a končí dokumentem MNV, který v roce 1947 umožnil jejich vystěhování.

Lidé. Místa. Osudy. Právě tak je nazvaná čtvrtá expozice, která připomíná mimo jiné významné osobnosti Třebíčska, přírodu, řemeslnou a průmyslovou výrobu nebo důsledky vojenských konfliktů v regionu, kde zaujmou především útoky Matyáše Korvína.

I tady volili autoři expozice svět kontrastů - z poklidné atmosféry 30. let minulého století doprovázené melodiemi Voskovce a Wericha se dostáváme i do vězeňské cely, krejčovské nebo obuvnické dílny a na další zajímavá místa.

Nové je i vybavení sálu pro kulturní akce

Expozice jsou téměř hotové. "Kurátoři nyní dokončují poslední instalace. Dodělávají se popisky, dolaďuje intenzita osvětlení, topení a ozvučení. Kvůli snižování vlhkosti v některých sálech ještě fungují vysoušeče," okomentoval ruch v prostorách zámku ředitel muzea Jaroslav Martínek.

Ten se těší i na kulturní akce v Kamenném sále, ve kterém jsou nejen nové židle, ale i ozvučení a osvětlení nebo nové šatny pro účinkující.

Opravy zámku, který je národní kulturní památkou, stály s přispěním evropských dotací zatím skoro 88 milionů korun, dalších 36 milionů kraj zaplatil za vytvoření expozic.