19. května 2011, v den 66. výročí poválečné tragédie v Dobroníně, se na louce Budínka objevilo torzo kříže, který uctil památku zavražděných Němců.

19. května 2011, v den 66. výročí poválečné tragédie v Dobroníně, se na louce Budínka objevilo torzo kříže, který uctil památku zavražděných Němců. | foto: Miroslav Mareš, MF DNES

Ostatky z Budínky mohou skončit ve Ždírci, schválili zastupitelé

  • 18
Ostatky německých obětí údajného poválečného masakru na louce Budínka v Dobroníně by mohly být uloženy do společného hrobu v sousedním Ždírci. Rozhodli o tom tamní zastupitelé na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce.

Z 337 anketních lístků se zastupitelům vrátilo 217. Pro možnost uložení ostatků ve Ždírci se vyslovilo 113 lidí, proti bylo 91 a 13 lístků bylo neplatných.

Na zastupitele se s žádostí o vyjádření obrátil zástupce německé strany Johann Niebler. "Rozhodli jsme se dát slovo všem obyvatelům obce," uvedl starosta Bohuslav Fiala.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války revolučními gardami, vyzvednuty z masového hrobu předloni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně třinácti lidí. Některé z obětí údajně pocházejí ze Ždírce. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami členy místních revolučních gard. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Česká policie ani státní zastupitelství stále nechtějí případ komentovat. Podle mluvčího Krajského státního zastupitelství v Brně Hynka Olmy budou výsledky vyšetřování zveřejněny na internetu.

Existují i další možnosti

Hřbitov ve Ždírci je jen jednou z možností uložení ostatků. Pokud se němečtí pozůstalí rozhodnou pohřbít nalezené ostatky na Ústředním hřbitově v Jihlavě, nebude to zřejmě problém. Radnici sice zatím nikdo oficiálně neoslovil, ale pokud se tak stane, bude se tím město zabývat.

Primátor Jaroslav Vymazal (ODS) už dříve naznačil, že by reakce byla pravděpodobně kladná. Město se podle něj stará o hroby padlých německých i sovětských vojáků, v péči má i židovský hřbitov, takže by nic nebránilo tomu, aby se pietně staralo také o pohřbené ostatky údajných obětí z Dobronína a okolí, kteří navíc byli bývalými občany Československé republiky.

Podle starosty Ivana Sehnala stále existuje možnost uložení ostatků také v Dobroníně. Obec se však zatím německá strana rovněž oficiálně neoslovila.

,