Gotická věž vysoká přes 50 metrů je dominantou města. Pochází z roku 1497 a je nejstarší dochovanou památkou v Přibyslavi.

Gotická věž vysoká přes 50 metrů je dominantou města. Pochází z roku 1497 a je nejstarší dochovanou památkou v Přibyslavi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opravu přibyslavské věže pozdrželi chránění rorýsi s dvanácti hnízdy

  • 0
Nejméně měsíční zpoždění bude mít rekonstrukce městské věže v Přibyslavi. Práce měly dávno začít, zahnízdění chráněných ptáků je však odložilo. Čištění a obnova parapetů se do tempa dostane v srpnu.

Už téměř tři týdny mělo kolem přibyslavské městské věže stát lešení a dělníci měli pracovat na zajištění uvolněných kamenů a očištění zdí. Jenže dosud se na věž nesáhlo.

Investici zkomplikovala nečekaná překážka, hnízdící rorýsi. Chránění ptáci si věž vybrali za svůj domov. Právě v těchto dnech ve věži hnízdí a starají se o mláďata. Z hnízda je vyvádí později, až na konci měsíce. Kvůli tomuto chráněnému druhu musely být práce na rekonstrukci věže o měsíc odloženy.

"Napočítali jsme tam dvanáct hnízdišť," potvrdil přibyslavský místostarosta Martin Kamarád.

O ptácích informoval anonym

Na ptáky žijící ve zdech historické věže upozornil anonym. Ten se neobrátil na radnici, ale rovnou na inspekci životního prostředí. Teprve ta začala s městem jednat. "Bylo to zbytečné rovnou posílat anonym, ale s ochránci přírody jsme se dohodli," konstatoval Kamarád.

Práce začnou se zhruba měsíčním zpožděním. Jejich režim přitom bude upraven tak, aby ptákům nevadily. Pracovat se nebude v ranních a podvečerních hodinách. A v prvních dnech se dělníci místům hnízdění rorýsů vyhnou.

"Odklad stavebních prací byl vzhledem k hnízdění chráněných druhů nutný," souhlasí s takovým opatřením vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě Václav Hlaváč.

"Rorýsi hnízdí později než jiné druhy ptáků. Mají rádi vyšší budovy, domov si udělají v jejich dutinách. Častí jsou například ve větracích otvorech vyšších pater panelových domů," vysvětluje Hlaváč.

Věž musí být do zimy hotová

Podle něho jsou opatření, na která přistoupila radnice, dostatečná. "Ve druhé polovině července už se může zhruba na dolní čtvrtině věže pracovat," dodal.

Rorýsi patří k chráněným druhům. Podle Hlaváče hlavně proto, že jako typický městský pták pomalu mizí. Může za to především zateplování budov. "Tím se zničilo obrovské množství jeho hnízd," poznamenal.

Městu hnízdění ptáků ve věži způsobila komplikace. Muselo se dohodnout s krajem, který na rekonstrukci poskytl dotaci, na drobném prodloužení termínu dokončení.

"Ale nemůže to být o moc. Musíme do zimy opravu dokončit. Některé činnosti se totiž nemohou dělat za mrazů," upozornil Kamarád. Také proto nemůže město čekat se zahájením všech prací až na srpen.

Odložení zahájení oprav se ovšem radnici drobně prodraží. Například na délce pronájmu lešení pro stavební firmu.

První bylo narovnání dominanty

Pracovníci stavební firmy během opravy zafixují uvolněné kameny v bocích věže, opraví římsy a parapety. "Chceme provést sanaci stěn, očistit je, upevnit uvolněné kameny a dát jim ochranný nástřik," vyjmenoval starosta Jan Štefáček.

Opravy začaly v polovině července 2011 kvůli problémům s vnitřními ztrouchnivělými trámy, kvůli kterým se věž čím dál více nakláněla směrem k náměstí a museli jí odborníci nejprve narovnat. Celkem má rekonstrukce věže stát 18 miliónů korun.

Gotická věž vysoká přes 50 metrů je dominantou města. Pochází z roku 1497 a je nejstarší dochovanou památkou v Přibyslavi. Opravy pokračují postupně, v minulých letech prodělal rekonstrukci vnitřek věže a její střecha. Památku ještě bude čekat výměna věžních hodin a zrestaurování vnitřních dveří.