Bio Moravia zahájilo provoz už za první republiky, hrály se v něm i němé filmy....

Bio Moravia zahájilo provoz už za první republiky, hrály se v něm i němé filmy. Po deseti letech by nyní mohlo znovu ožít. | foto: Archiv MAFRA

Za němé éry lákalo na Zorra mstitele. Teď staré kino může znovu ožít

  • 1
Za první republiky to byl vyhlášený kulturní stánek. Třebíčské kino Bio Moravia táhlo na slavné snímky němé éry. posledních deset let je však zavřené, v roce 2006 byl biograf zrušen. Budova by znovu mohla ožít. Podle současných plánů města by mohla sloužit k promítání i ke společenským akcím.

Dávno pryč jsou časy, kdy Bio Moravia dávalo trháky s Douglasem Fairbanksem, přičemž na klavír k tomu hrála paní učitelka Povolná. Zorro mstitel nebo Zloděj z Bagdádu byly slavné snímky němé éry, které první pořádné kino v Třebíči přinášelo nadšenému publiku.

A to díky tomu, že společnost s ručením omezeným a názvem Apollo, jejímiž představiteli bylo několik pražských advokátů a třebíčský architekt Alfons Hubený, v roce 1919 postavila dodnes nepřehlédnutelný stánek tehdy nejmasovější lidové zábavy.

Bio Moravia, kino Stadion, kino Svět, kino Sputnik a zpátky kino Moravia. Tak se postupem času měnily názvy budovy, která už deset let milovníky filmů nevítá. Přesně 31. března 2006 byl biograf zrušen.

A teď by chátrající dům se zajímavou architekturou v samém centru města, pro nějž se dosud nenašel kupec, mohl zase ožít.

I filmy se v něm mají občas promítat. Taky tanec je žádaný. „Nabízí se, aby v něm bylo komunitní centrum. Je to i přáním veřejnosti, které vzešlo z hlasování v rámci fóra Zdravého města,“ uvedla na zasedání třebíčského zastupitelstva radní Marie Černá (Třebíč můj domov).

Lidé chtějí mít v budově klavír i knihobudku

Staré kino patří městu. A to by podle Černé mohlo na rekonstrukci zastaralé budovy podle všeho už na podzim požádat o peníze z nového dotačního programu, který se chystá. A podpora to nemá být malá. Až 95 procent nákladů rozpočtovaných na opravu.

Podle radní mají členové různých třebíčských spolků zájem o prostory, kde by mohla být veřejná tančírna nebo by se tam daly promítat vzdělávací filmy. Chybí i pořádná zkušebna pro začínající kapely.

„Objevil se námět na rukodílnu, relaxační místnost, prostor pro rekondiční cvičení, kavárnu, v níž by mohl být přístupný klavír a knihobudka,“ přidala další návrhy veřejnosti Marie Černá.

Během generální opravy bude nutné srovnat podlahu v hlavním promítacím sále do roviny a celé to vymyslet tak, aby se sál dal v případě potřeby předělit.

Přípravné práce už začaly. „Ke kinu Moravia má řada Třebíčáků úzký a srdečný vztah, bylo by velmi žádoucí, aby jim bylo navráceno,“ dodala radní Černá. Ta už o podmínkách dotačního titulu zjistila i to, že bude nutné, aby v komunitním centru pracoval odborník na sociální poradenství.

V kině pronesl projev Gottwald, za čtyři roky sloužilo esesákům

Původní Bio Moravia postupně měnilo majitele. Po společnosti Apollo, která byla iniciátorem jeho zrodu, to byli sokolové. Díky nim se z biografu stalo kino Stadion.

„Plocha hlediště byla jen mírně skloněná. Hrála se tam divadla, konaly se koncerty, tělovýchovné akademie a jiné kulturní akce včetně dělnických schůzí,“ uvádí třebíčský badatel Jiří Joura.

Osmého června 1938 na půdě tohoto třebíčského kina přednesl Klement Gottwald protifašistický projev, což za socialismu připomínala pamětní deska.

„Za druhé světové války dostal v roce 1942 biograf do správy komisař pražského gestapa, esesák Dittmar Bingel. A to jako odškodné za své zranění způsobené odbojáři při jejich zatýkání v Praze o rok dřív,“ uvádí Joura.

Po roce 1948 přišel nový název - kino Svět. „V roce 1958 byla provedena velká změna interiéru, úprava na širokoúhlé promítání a kino dostalo název Sputnik,“ doplnil Joura. Od roku 1992 se biografu vrátilo pojmenování Moravia. Postupně se však dostával do stínu „souseda“, nově postaveného kina Pasáž.