Šrejnarovský dům je dominantou pelhřimovského náměstí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Proslulý dům, v němž sídlí muzeum dynastie Lipských, se začne opravovat

  • 0
Šrejnarovský dům je jedním z nejvýznamnějších památek Pelhřimova. Stojí na nepřehlédnutelném místě náměstí a sídlí v něm například expozice o známé umělecké dynastii Lipských. Nyní se bude opravovat. Vedení města původně počítalo, že v budově vystaví i vzácné obrazy, k tomu ale nedojde.

Renesanční Šrejnarovský dům je jednou z dominant pelhřimovského Masarykova náměstí. V letošním roce se má dočkat rekonstrukce interiéru. Rozhodlo o tom vedení města, které na chystané úpravy posílá milion korun.

Šrejnarovský dům

  • Roku 1614 si dal bohatý obchodník se suknem Kryštof Šrejnar, původem z Jindřichova Hradce, postavit v proluce pod zámkem trojkřídlý jednopatrový dům s mansardovou střechou, dvěma nárožními arkýři a centrálním průjezdem. Budova byla postavena na místě starších zbořených domů.
  • Dům byl po roce 1620 Šrejnarovi konfiskován a vystřídala se v něm celá řada majitelů. „Při požáru v roce 1646 budova jako většina města vyhořela,“ uvedla Miroslava Kvášová z Muzea Vysočiny.
  • Důkladně byl dům přestavěn až počátkem 18. století, aby byl před rokem 1777 ještě prodloužen dvoukřídlou nádvorní přístavbou s uzavřenou pavlačí a dvorem.
  • V roce 1894 město dům odkoupilo od židovské rodiny Herrmannů. Na počátku 20. století existoval záměr přestavět dům na radnici. Nebyl ale především kvůli vypuknutí 1. světové války realizován.

V domě s číslem popisným 10 sídlí v současné době turistické informační centrum i některé velké atrakce pro návštěvníky města - Pelhřimovské peklo a Síň Lipských.

Této síně by se měla přestavba dotknout vůbec nejvíce, z přízemních prostor se totiž přestěhuje do prvního patra.

„V horní části objektu mělo muzeum depozitáře, ty jsou ale již vystěhované. A my máme představu, jak bychom mohli tento městský majetek opět kompletně zprovoznit,“ nastínil na setkání s obyvateli města Josef Koňák, vedoucí pelhřimovského investičního odboru.

V domě dojde na instalaci nového topného systému, který by měl nahradit ten stávající a městské kase tak v budoucnu ušetřit část provozních nákladů za vytápění. Aktuálně jsou zde využívaná akumulační kamna. Kvůli ekonomické úspoře však radnice zvažuje, že by se ve Šrejnarovském domě případně mohla zbudovat plynová kotelna.

Síň Lipských se přestěhuje do vyššího patra

„Základní zásahy by měly zajistit možnost přeskupení jednotlivých expozic, které jsou momentálně v budově. Síň Lipských by se měla přesunout - i s doplněným oceněním herce Lubomíra Lipského - do prvního patra, kde ale předtím dojde k opravám oken a omítek,“ popisuje průběh rekonstrukce ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.

Toto je nejstarší známý záběr části náměstí, kde stojí i Šrejnarovský dům. Fotografie byla pořízena Františkem Gallatem z Chrudimi kolem roku 1870.

„Jelikož se jedná o památku, tak se musí zachovat stejný ráz stavení, okna budou tedy dřevěná,“ dodal. Prozatím navíc ještě zůstává otázkou, do jaké míry jsou okna poškozena - zda se pouze opraví, či se nevyhnou rozsáhlejší rekonstrukci.

V prvním patře Šrejnarovského domu se prvotně počítalo i s expozicí výtvarných děl. Na zdech měly viset originály od Lady, Špály či Zrzavého, které jsou zároveň i majetkem města.

Nyní to však vypadá, že umělecká díla poputují do zcela jiných prostor.

„V souvislosti s touto expozicí je nezbytné vyřešit zabezpečení objektu. Vše jsme zkonzultovali s Národní galerií v Praze. Chtěli jsme se poradit o tom, jak to správně pojmout. Z jednání vyplynulo, že jsou to opravdu příliš ceněné obrazy a nemuselo by to s nimi dopadnout dobře,“ dodává Ecler.

Dům je plný architektonických skvostů

Obrazy by mohly být vystaveny například formou krátkodobé expozice v kostele svatého Víta. „Měly by být měsíc vystaveny a rok pak zase ve tmě,“ doplnil Ecler.

I uvolněné přízemní prostory v domě budou vyžadovat stavební zásah. Ten ale bude menší a počítá se s ním nejdříve v roce 2017, v rámci druhé etapy. Posléze se toto místo využije pro výstavu o historii a současnosti okresního města.

Dům je architektonicky cenný, zachoval se třeba původní kamenný portál hlavních vrat.

„Dodnes tu je řada cenných renesančních prvků, například hranolové arkýře v nárožích, půlkruhový portál či cenné záležitosti v interiéru,“ zmínil ředitel pelhřimovského archivu Zdeněk Martínek.

Podle něj Šrejnarovský dům náleží k nejvýznamnějším stavbám svého druhu ve městě. Z freskové výzdoby, která pokrývala celou fasádu domu, byl však zachráněn pouze fragment na levém nárožním arkýři.