Policisté a Státní plavební správa v sobotu kontrolovali dodržování zákona a předpisů na Dalešické přehradě. | foto: Policie ČR

Po Dalešické přehradě se proháněli dva opilí lodníci, odhalila kontrola

  • 11
Stačily dvě hodiny bezpečnostní akce policistů a Státní plavební správy na Dalešické přehradě a na světě bylo deset přestupků. Na vodní nádrži na Třebíčsku hlídky kontrolovaly lodní dopravu, ale třeba i stanování a rozdělávání ohňů v jejím okolí. Dva lodníky přistihly s alkoholem v krvi.

Policisté a Státní plavební správa se sídlem v Přerově se v sobotu zaměřili na chování lidí na Dalešické přehradě. Ta v létě patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Vysočiny a oblíbeným odpočinkovým areálům.

Během dvou hodin policisté zjistili pět přestupků, dalších pět „úlovků“ si připsala Státní plavební správa. „Ve dvou případech byl vůdce malého plavidla pod vlivem alkoholu. Zjištěné hladiny se pohybovaly kolem půl promile. Dále třeba skupina mladých rybářů stanovala v místě mimo vyhrazené plochy určené pro stanování,“ vyjmenovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Problémy se objevily i v parkování u hráze nebo byl porušen zákaz rozdělávání ohňů. „Další přestupky se týkaly neoznačení plavidla potřebnými identifikačními znaky a v jednom případě neměl vůdce malého plavidla potřebné doklady pro řízení,“ dodala mluvčí. Až na jeden případ, všechny byly vyřešené na místě pokutou.

Dohled nad vodní nádrží drží policisté z oddělení v Hrotovicích. K dispozici mají motorový člun. Letos dostali nový nízko ponorný Alunautic LC 7,50, který byl pořízen s pomocí evropských dotací.

Kontroly policie a Státní plavební správy na Dalešicích jsou pravidelné a s příchodem léta budou stále častější. „Někteří provozovatelé motorových člunů a vodních skútrů se chovají nebezpečně a svoji příliš rychlou a agresivní jízdou ohrožují rekreanty na lodičkách, plavce, rybáře, ale i cestující na výletní lodi Horácko. Během každého kontrolního dne jsme zde loni zjistili desítky přestupků,“ uvedla Čírtková.

„Zajímá nás všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Často zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese,“ doplňuje policista Vladimír Doležal.

Od loňského dubna platí vyhláška, která reguluje provoz na vodních plochách. Upravuje především rychlost, s jakou se mohou motorové čluny pohybovat. „Do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání je to maximálně 10 kilometrů v hodině. Na ostatních vodních cestách toto omezení platí do vzdálenosti 25 metrů,“ poznamenal Tomáš Ostrčil, ředitel přerovské pobočky Státní plavební správy.