V Jihlavě mají na dveřích nemocnice i jasný vzkaz pro případné pacienty, kteří se vrátili z Afriky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po návratu z Afriky nevstupujte! Nemocnice se brání proti ebole

  • 3
Také na Vysočině se zdravotníci připravili na nebezpečnou krvácivou horečku ebolu. V Jihlavě mají na dveřích nemocnice i jasný vzkaz pro případné pacienty, kteří se vrátili z Afriky. V nemocnicích už mají připravené i speciální obleky.

„Po návratu z Afriky nevstupujte! Zvoňte u vstupních dveří za rohem budovy.“ Právě takové upozornění v těchto dnech visí na dveřích infekčního oddělení jihlavské nemocnice.

Nejen ta, ale i další vysočinská zdravotnická zařízení se připravila na případné ošetření pacientů s virovým onemocněním ebola. Ebolou se ve světě doposud nakazilo takřka 14 tisíc lidí, z nichž asi pět tisíc nemoci podlehlo. Takřka všechny případy nákazy i úmrtí připadají na Libérii, Sierru Leone a Guineu.

Na Vysočině mají nemocnice také krizový plán. Rovněž se vybavují speciálními obleky. V havlíčkobrodské nemocnici jich například mají deset.

„Personál byl proškolen, jak postupovat v případě podezření na takové vysoce nakažlivé onemocnění, jako je ebola. Nemocnice zakoupila rovněž deset speciálních bezpečnostních obleků určených pro příjem pacienta s tímto onemocněním,“ řekla mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.

„Obleky jsou rozmístěné na místa, kde se očekává záchyt pacienta. Čtyři má naše emergency, stejný počet připadá na infekční oddělení a dva na lékařskou pohotovostní službu pro dospělé,“ upřesnila.

Obleky nejsou standardním vybavením nemocnic

Nově pořízené speciální obleky podle Petry Černo nebývají standardním vybavením nemocnic. Využít se ale dají i na jiné patálie, třeba v případě podezření na závažné infekční onemocnění – například krvácivou horečku, kam patří ebola, marburg, lassa nebo třeba SARS, onemocnění způsobené novým koronavirem, novou variantu chřipky a podobně.

„Zároveň byl vytvořen manuál, podle něhož budeme postupovat v případě podezření na uvedená onemocnění,“ doplnila mluvčí nemocnice.

Postup při „záchytu“ nemocného ebolou a podobnými nemocemi je v nemocnicích daný.

„Pokud pacient nahlásí, že pobýval v inkriminovaných oblastech a má zdravotní komplikace jako bolesti v krku, horečku, průjmové onemocnění a septický stav, bude okamžitě izolován v připravené, dispozičně oddělené části našeho zdravotnického zařízení. Informována bude také krajská hygienická stanice, záchranka a Hasičský záchranný sbor. Pacient bude následně převezen do zdravotnického zařízení Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze,“ vysvětlila Černo.

„Bulovce se samozřejmě prvně oznámí, že k nim povezou pacienta. Poté je dotyčný transportován zdravotnickou službou na infekční kliniku. Hasiči rovněž provedou dekontaminaci prostor, kterými se pacient převážel,“ popisuje primář infekčního oddělení jihlavské nemocnice Josef Škárek.

Také jihlavská nemocnice se rozhodla preventivně nakoupit obleky „proti ebole“, které stály několik desítek tisíc korun.

„Šest obleků je na urgentním příjmu a čtyři máme na infekční ambulanci,“ uvedl Škárek. „Nebezpečí je v naší oblasti sice malé - naštěstí tu nemáme velké letiště. Ale hrozí, že by se tu takový pacient mohl vyskytnout,“ nepodceňuje situaci primář.

Ochranný oblek je podle něj nepostradatelný pro případ, že by přece jen pacient s ebolou do nemocnice dorazil. „Každý kontakt s jeho sekrety totiž může být fatální,“ připomíná padesátiprocentní úmrtnost na tuto nemoc.

V Pelhřimově zakoupili pět sad obleků obsahujících mimo jiné roušku, plášť, brýle a rukavice. „Podobné obleky se používají při ředění cytostatik u onkologických pacientů. Člověk se při tomto ředění musí chránit. Takže využití obleků, kdyby hrozila jejich expirace, určitě nějaké bude,“ vysvětlil náměstek léčebné péče Jaroslav Houser.

Podle něj by se s každým, kdo byl v ohnisku nákazy, mělo nakládat jako s potenciálním pacientem. „Zatím, co vím, tak se u nás v Česku z podezření na ebolu vyklubal maximálně případ malárie,“ poznamenal dále Houser. Právě malárii by mohla léčit například jihlavská nemocnice na infekčním oddělení.

Ani Nemocnice Třebíč nezůstala pozadu. Ochranné pomůcky umístili například na lékařskou pohotovostní službu pro dospělé i pro děti a dorost, na chirurgickou ambulanci a oddělení s nepřetržitým provozem. „Bylo vybráno pět pracovišť, kam by člověk mohl zamířit, protože se může stát, že by nešel automaticky na infekční,“ vysvětlil mluvčí třebíčské nemocnice Petr Palovčík.

V nemocnici v Novém Městě na Moravě mají dvoje balení sad s ochrannými prostředky proti ebole na oddělení emergency.