Chov norků amerických na farmě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku.

Chov norků amerických na farmě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

K vypuštění stovek norků z klecí v Cerekvi se hlásí ochránci zvířat

  • 51
K vypuštění stovek norků amerických z kožešinové farmy v Dolní Cerekvi na Jihlavsku se na webu přihlásila česká odnož radikální mezinárodní organizace Fronta za osvobození zvířat (ALF). Oslovení ochránci přírody jejich počínání kritizují.

"V noci z 20. 11. na 21. 11. vnikla skupina Fronty za osvobozeni zvířat na kožešinovou farmu v Dolní Cerekvi a dala naději na důstojný život cca 300 norkům americkým. Pootvírána byla většina klecí," informuje skupina na webových stránkách greenaction.cz.

A zároveň na nich popisuje, jak se útok na farmu uskutečnil. "I přes dobré zabezpečení farmy se nám podařilo vytvořit zvířatům únikový východ," píší aktivisté podepsaní jako ALF - Bohemia.

Zmiňují také nastříkání nápisu na plot farmy. "U únikového východu byl aktivisty zanechán vzkaz Stop it or die - ALF!!!," pochlubila se organizace. "Boj za práva zvířat proti tyranům bude pokračovat," vyzývá vzápětí.

Případ vyšetřuje policie. Zatím v této souvislosti prověřovala jinou českou skupinu aktivistů Svoboda zvířat. Právě ta v minulosti farmu v Cerekvi často kritizovala a povolávala na ni inspekce.

"Svobodu zvířat jsme kontaktovali. V písemném prohlášení se od vypuštění norků distancovala," konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle ní se policisté budou zabývat i skupinou ALF. Ta ale, na rozdíl od prvně jmenované, působí neoficiálně. Nemá své webové stránky a nezveřejňuje kontakty na své členy. "Otázkou bude také, zda se podaří dopátrat konkrétního pachatele, který zvířata vypustil," dodala mluvčí.

O zvířatech tito lidé nevědí vůbec nic, tvrdí majitel farmy

"Lidé z ALF o zvířatech nevědí vůbec nic. Jinak by nemohli udělat to, co udělali," kroutí hlavou majitel farmy Jan Hanzal. Podle něho, i podle dalších odborníků, jsou totiž zvířata, která se nepodaří opět pochytat, odsouzena k smrti. "Nejsou naučeni lovit si potravu ve volné přírodě," vysvětlil farmář.

"Ta zvířata jsou stresována, nejsou zvyklá žít ve vnějším prostředí," poznamenal i ředitel Krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka. Ta vypuštění norků do přírody prošetřuje jako týrání zvířat.

V noci ze středy na čtvrtek někdo z farmy vypustil asi 250 norků. Podle Hanzala se velká většina z nich podařila do pondělka pochytat v nejbližším okolí.

"Přinesli je nám i lidé, kteří je odchytili u sebe na zahradě," říká. Několik se jich chytilo do pastí nalíčených u nedalekého rybníka.

"Venku jich zůstalo necelých třicet. Počítáme, že ještě někteří se chytí do pastí. Ale ti, kteří zůstanou v přírodě déle, nejspíše zahynou," dodal.

Norci v okolí Cerekve zatím nenapáchali prakticky žádné škody. Právě toho se přitom obával starosta Zdeněk Jirsa. Norek je totiž v přírodě škodná, která může působit problémy myslivcům nebo může lovit slepice.

Největší škodu tak utrpěl majitel rodinné farmy. Podle Hanzala se vypuštěním zvířat chov znehodnotil. "Budeme muset znovu dokoupit chovné kusy, které budou mít příslušné doklady," svěřil se. Z které klece uteklo které zvíře, se totiž už zjistit nepodaří.

Aby se podobná událost příště neopakovala, chce Hanzal nechat svou farmu lépe zabezpečit. Pořizuje elektronické zabezpečení a jedná i s firmou, která zajišťuje ostrahu objektů.