Na různých místech Vysočiny si mohli lidé o chladnějších dnech tohoto léta zatopit sami. Ilustrační foto

Na různých místech Vysočiny si mohli lidé o chladnějších dnech tohoto léta zatopit sami. Ilustrační foto | foto: Ecomont s.r.o.

Ochladí se, nejdražší teplo zaplatí v Rožínce, nejlevnější ve Žďáře

  • 0
Meteorologové slibují ochlazení. Na začátku příštího týdne má průměrná denní teplota padnout na 17 stupňů a v noci dokonce na osm. Pozvolna začíná topná sezona. Teplárny jsou navíc připraveny topit klidně už v létě.

Stačí, aby se dohodlo společenství vlastníků, a teplo může proudit třeba hned. Jenže jeho cena stoupla. Když ne o víc, tak o procento, o které se od loňska zvedla daň.

Topná sezóna začíná prvního září. "To přechodné období je složité. Někdo chce topit, někdo ještě ne," říká Vladimír Nedvěd, jednatel společnosti Jihlavské kotelny.

"Určitě začneme, až průměrná denní teplota klesne pod 13 stupňů," říká Nedvěd.

Ceny tepla v kraji

Společnost, která dává teplo jihlavským sídlištím, Antonínovu Dolu, nebo Třešti výrazně zlevnila. Průměrná cena za gigajoule, klesla ze šesti set na 497,65 korun s daní. K nejlevnějším v regionu však přesto nepatří.

"Když byly chladnější dny, lidé si přitápěli. Máme topný systém nastavený tak, že teplo v trubkách je neustále kvůli ohřevu vody, a lidé si mohou zatopit, kdykoliv chtějí," uvedl k topení Josef Žák, ředitel společnosti Satt. Zásobuje teplem Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí a Dolní Rožínku.

ceny tepla na vysočině

rok 2009 (cena za gigajoul) / rok 2010

TTS Třebíč
436 Kč / 444 Kč

SATT Žďár nad Sázavou
433,90 Kč / 437,80 Kč

SATT Velké Meziříčí
490,5 Kč / 495 Kč

SATT Dolní Rožínka
534,1 Kč / 539 Kč

Jihlavské kotelny
556,65 Kč / 497,65 Kč

Novoměstská teplárenská
473,06 Kč / 477,40 Kč

Iromez (průměr)
465,4 Kč / 489,9 Kč

Ceny společnost oproti loňsku neměnila. Dodává však zároveň nejlevnější i nejdražší teplo v kraji. Nejlevnější ve Žďáru nad Sázavou, nejdražší v Dolní Rožínce.

Ředitel společnosti TTS z Třebíče Richard Horký upozornil, že město je zateplené. "Takže uvidíme, jak nám to ovlivní náklady. Loni jsme vybírali zálohu 404 korun bez daně a vyúčtovali 399,50. Záloha zůstává pro letošek stejná," řekl ředitel Horký.

Společnost vytápí velkou část Třebíče ekologicky. "Za rok 2009 jsme pouze devět procent tepla vyrobili v kotlích na zemní plyn. Osmdesát jedna procent u nás tvoří biomasa. Půlka dřevní, půlka sláma od zemědělců. Zbytek tvoří kombinovaná výroba. Poměr biomasy chceme letos ještě zvýšit," popsal Horký.

Kotle na biomasu používá i Pelhřimovská společnost Iromez, která kromě tepla vyrábí i lisované dřevěné brikety. "Ceny tepla se letos pohybují podle způsobu odběru od 366,3 korun do 643,5 korun s daní. Loni byly nižší zhruba o pět procent," prozradil ředitel společnosti Ladislav Dub.