Sídlo firmy Mráz Agro CZ v Červené Řečici, na jejíž fungování si lidé kvůli zápachu stěžují. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Je to horší než septik. Červenořečické trápí puch ze „sušárny kvasnic“

  • 1
Silný zápach ztrpčuje život obyvatelům Červené Řečice. Vychází ze sídla společnosti Mráz Agro CZ, která se zabývá mimo jiné i sušením pivovarských kvasnic. Firma podle vedoucí provozu problém řeší a zkouší, jaká technologie k jeho potlačení zafunguje nejlíp.

Je to jako kafilerie. Horší než septik. Tak popisují někteří obyvatelé Červené Řečice pach, který se line ze společnosti poblíž zámku.

Podle starostky Červené Řečice Zdeňky Bečkové vše začalo letos na jaře, když společnost začala sušit pivovarské kvasnice. "Hlavně v létě byla neúnosná situace," řekla starostka s tím, že někteří lidé ve městě měli ze zápachu problémy se zažíváním.

"Jsme ve fázi, kdy se to nelíbí lidem ani nám. Ale snažíme se to řešit dohodou a spoluprací s firmou, která nyní prý zkouší, jak pach eliminovat," uvedla starostka. O výsledcích testů se bude mluvit na zastupitelstvu ve čtvrtek.

"Sice se to od půli listopadu, co tam dělají pokus, zlepšilo, ale pořád je to hrozné. A v létě větrat nepřichází v úvahu. Když jsem pověsila prádlo na dvůr, smrdělo tak, že se muselo prát znovu a raději u dcery na konci Řečice. I když ona si stěžuje, že to je cítit i tam," říká obyvatelka Jiřina Pavlíčková.

"Vadí mi to. Někdy je to na zvracení. Kdo přijde, říká: Že to sneseš, takovýhle smrad," stěžuje si. A není sama.

"My jsme na náměstí v takovém dolíku, a když to sedne do dvora, nemůžu si otevřít okna ani dveře. Smrdí to ve dne i v noci. Septik je proti tomu zlatý. I když je zavřeno, dovnitř se to stejně dostane. Hlavně smrad z rybí moučky je na zvracení. Stěžují si lidé nejen z náměstí a okolních ulic, ale v celé Řečici. Jde to cítit až za přehradu do chat," popisuje starší muž. Sám v bývalé škrobárně dvacet let pracoval jako řidič.

Zápach jde podle směru větru

Situace se podle muže zhoršila, když se do města přestěhovala část výroby z Plzně, kde firma sídlí.  "Asi si mysleli, že na vesnici to skousneme a nebudeme si stěžovat," dodává starousedlík, který si kvůli obavě z pomsty nepřál být jmenován.

"Někdo říká, že ten smrad není cítit každý den, ale ono to je cítit vždy podle směru větru v jiné části Řečice. Rozhodně není dobré umístit takovou provozovnu do centra města," konstatuje řečický zastupitel Václav Slabý.

Podle něho využívá podnik Mráz toho, že právní úprava obtěžování pachem je poměrně neurčitá. "Uděláme vše pro to, abychom tento problém vyřešili," slibuje.

Firma Mráz Agro CZ tvrdí, že situaci - podle slov její vedoucí Marie Svobodové - řeší. "Snažíme se vyzkoušet několik technologií, bude záležet na majiteli, pro kterou se rozhodne. Zkoušíme odstranit zápach přidáváním esencí přes filtr, které by jej neutralizovaly," nastínila Svobodová.

Společnost zkouší pach eliminovat od 20. listopadu. "Je to ještě tak na měsíc zkoušek, pak budeme mít výsledky, od kterých se budeme moci odpíchnout," doplňuje vedoucí, podle níž byl dříve odér z firmy silnější, když se tam vyráběl nativní škrob a přepracovával se.

Pivovarské kvasnice do celého světa

Od dubna firma vlastní certifikát umožňující sušení pivovarských kvasnic. "Jsme jediná sušárna pivovarských kvasnic v Česku, posíláme je téměř do celého světa. Vyrábíme nejvyšší kvalitu," poznamenala Svobodová.

Mráz Agro CZ se do Červené Řečice přestěhoval z Plzeňského Prazdroje. Ne však kvůli námitkám lidí, jak se v Řečici proslýchá.

"Tam jsme sušili, ale provoz prošel úpravou. Provozovna v Červené Řečici neměla naplněnou kapacitu, a tak jsme hledali nejlepší využití. V modifikovaných škrobech umíme vyrobit nejlepší kvalitu, ale někteří odběratelé kvůli financím začali nahrazovat méně kvalitními a levnějšími výrobky. A tak jsme nedokázali naplnit kapacitu sušicích válů a hrozilo, že nás uzavřou. Proto došlo k přestěhování," vysvětluje Svobodová.

Podle vedoucí Svobodové se výtky obyvatel liší. "Je to názor od názoru. Myslíme, že to vychází i od zaměstnanců, kteří byli propuštěni, protože nepracovali, jak měli. Ale to by si každý musel vyzkoušet, jak mu to tady voní, či nevoní, anebo jestli mu je cítit prádlo, když ho dá před dům," míní.

Prý mizí komáři i klíšťata

V řečické provozovně podle ní pracuje jedenáct zaměstnanců, z toho je deset přímo z města. Sami pracovníci firmy tvrdí, že typické aroma pivovarských kvasnic prý není škodlivé.

"Nejsou to škodliviny. Pivovarské kvasnice jsou samý vitamin B a ten je zdraví prospěšný. Z kvasnic se vyrábí třeba pangamin, pleťové masky, kvasnice se používají v potravinářství i ve farmacii. Je to vynikající krmivo a tak dále. Do ovzduší jdou tudíž béčka, což znamená, že v okolí by měli zmizet mouchy, komáři a klíšťata, takže to spíš ostatním pomůže. Ale tím neříkám, že se situaci nesnažíme řešit. Za poslední dobu se to určitě zlepšilo," míní Svobodová.

Jí samotné prý zápach nevadí, i když ve firmě tráví každý den dost času. To potvrzuje také teorie hygieniků, kteří tvrdí, že jsou reakce na pach někdy spojené s psychikou.

Člověku, pro kterého znamená podobná práce obživu, pach nesmrdí. Zato například takovému rekreantovi, který v oblasti chce odpočívat a nechce cítit vůbec nic, je to nepříjemné.

"Spory kolem zápachu tam jsou. Ale my jsme tam měřili jen hluk, který byl v pořádku," potvrdil evidenci případu náměstek ředitele Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina v Jihlavě Jiří Kos.

Doplnil, že problematika zápachu je v kompetenci orgánů ochrany životního prostředí. "My zpracovávali vyjádření, jak může zápach ovlivňovat pohodu lidí. Problém je, že pojem zápach a obtěžování zápachem vymizel z legislativy," dodal Jiří Kos.

Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě žádný podnět zatím neeviduje. Obrátit se na ni s "voňavým" problémem může hygienická stanice i občan.