Budova fary už několik let chátrá. Právě o pronájem její části stíhaný kněz...

Budova fary už několik let chátrá. Právě o pronájem její části stíhaný kněz obec v létě požádal, aby tam mohl bydlet a setkávat se s hosty. To obec ale nepovolila. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Pro druhé by se rozdal, soudí o obviněném knězi kostelník

  • 32
Ještě na Hromnice sloužil farář Erik T. mši. Pak zmizel. Teprve nyní se Pohledští dozvěděli, proč. Policie jej stíhá kvůli čtyřnásobnému znásilnění sedmatřicetileté ženy a také pletkám s třináctiletou školačkou. Z obvinění svého kněze, je vesnice v šoku.

Pohled je malá vesnice na dohled od Havlíčkova Brodu. Právě tady jako duchovní působil kněz Erik T. posledního půldruhého roku. V místním farním kostele svatého Ondřeje sloužil pravidelně každý pátek a neděli mše. Dojížděl z Brodu, kde bydlel.

Většina místních lidí se informaci, že jejich farář je podle policie násilník a zvrhlík, dozvěděla až z médií. A byl to pro ně šok.

"Byl jsem z toho hodně překvapený. Nikdo nic nevěděl. Vídal jsem ho každou neděli v kostele. Jindy ne," zmínil osmdesátiletý starousedlík, který na dotaz na jméno jen zakroutil odmítavě hlavou.

Chtěl si pronajmout část fary

Podobně stroze reagovala většina místních včetně starosty Milana Klementa. "Byl mi představen zástupcem farnosti jako nový kněz asi před půldruhým rokem. Pak jsem ho viděl asi čtyřikrát. Někdy v neděli v kostele," sdělil.

"Co měl udělat, vím až z novin a televize. Do kostela jsem nechodila, takže ho vůbec neznám. Víc vám neřeknu," reagovala starší žena mířící s ešusy pro oběd do místní mateřské školy.

Mateřinka stojí přímo naproti kostela, kde kněz Erik působil. A také hned vedle budovy fary, která už několik let chátrá. Právě o pronájem její části stíhaný kněz obec v létě požádal, aby tam mohl bydlet a setkávat se s hosty.

"Místní farníci chtěli pronajmout dvě místnosti, ale obec to zamítla. Proč? Měli jsme s nimi v minulosti problémy. Jaké, to se zeptejte jich. Není tam ani sociální zařízení," pověděl starosta.

Obec podle něj farníkům namísto pronájmu nabídla, ať si od obce objekt fary za 1,5 milionu korun odkoupí. "Na to už se ale neozvali," doplnil starosta, který se netají tím, že vztahy mezi samosprávou a farníky nejsou ideální.

Farník: Církev to neměla tutlat

Zpráva o stíhání "jejich" kněze zřejmě nejvíce zasáhla pohledské farníky. A zejména pak kostelníka Jana Novotného mladšího, který se s duchovním od jeho příchodu do obce pravidelně vídal a jako ministrant s ním absolvoval všechny obřady.

"Znali jsme se rok a půl. Poznal jsem ho během mší nebo když se něco řešilo. Působil na mě jako poctivý a obětavý člověk, který by se pro druhé rozdal. O to víc jsem šokovaný," řekl Novotný.

Ten kněze viděl naposledy v neděli 2. února při mši. "Minulý pátek už nepřijel. Sháněl jsem ho na mobilu, ale byl nedostupný. Volali jsme i na děkanství, ale jejich reakce byla rezolutní. Prý se všechno dozvíme, až bude čas. Od vikáře jsem slyšel jen, že páter Erik nemůže přijet. Do teď mám informace pouze z médií," popsal farník.

Tomu se nelíbí právě přístup církve. "Do poslední chvíle to tutlala. Pokud se má najít spravedlnost a pravda, tak by se o tom nemělo mlčet," tvrdí Novotný. Ten i přes pochyby stále doufá ve farářovu nevinu.

"Opak je pravdou. Biskup obviněného okamžitě, jak se dozvěděl o zadržení, postavil mimo službu. Ale logicky - když je někdo zadržený a vazebně stíhaný, tak načasování informování veřejnosti určuje policie. Ta informaci vypustí tehdy, kdy to nemaří vyšetřování. To, že ministrant nevěděl, proč nepřišel na mši jeho oblíbený kněz, neznamená, že to církev "tutlala" jako někde v Irsku. To je totiž přesně to, čemu se snažíme předejít,“ reagoval biskupský sekretář Petr Suchomel.