Znovuotevření uranového dolu u Brzkova se vzdaluje. O případné těžbě by podle ministra průmyslu a obchodu rozhodnout příští vláda.

Znovuotevření uranového dolu u Brzkova se vzdaluje. O případné těžbě by podle ministra průmyslu a obchodu rozhodnout příští vláda. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve sporu o uran Mládek ustupuje, proces rozšíření ložiska však běží

  • 0
Zastavit řízení o rozšíření chráněného ložiskového území. To nově požadují obce v okolí Brzkova na pomezí Havlíčkobrodska a Jihlavska. Reagují tím na slova ministra průmyslu a obchodu, který připustil možné problémy ve sporu o ložisko uranu. Navrhl, aby o těžbě nejprve rozhodla vláda.

Obce a města, kterých se dotýká možná těžba uranu, začínají mít ve sporu o jejím obnovení u Brzkova navrch. Zvláště poté, co se obrátily na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a informovaly ho o existenci dalšího dosud před vládou utajeného zájemce o těžbu (o druhém zájemci čtěte zde).

Brzkov, Přibyslav, Polná a Věžnice daly ministerstvu průmyslu a obchodu i ministerstvu životního prostředí v polovině března ultimátum, aby se situací, v níž může podle nich hrozit až mezinárodní arbitráž, začaly zabývat (o ultimátu čtěte zde). To se nyní také stalo. Ministerstvo ze svých původních striktních postojů pomalu ustupuje.

Podle ministra Mládka je třeba v této situaci nutné vyčkat na rozhodnutí vlády. „Do konce roku 2017 vláda projedná informaci vztahující se k uzavírce dolu Rožná a postupu schvalovacího procesu případného otevření nového ložiska,“ informoval obce ministr Jan Mládek.

Právě v návaznosti na uzavření jediného uranového dolu v republice byl schvalovací proces obnovení těžby u Brzkova zahájen. Podle Mládka to ale neznamená, že se tam někdy skutečně bude těžit. O tom rozhodne až některá z příštích vlád. „K tomu, aby se investice do těžby uranu vyplatila, by musela jeho cena na světových trzích stoupnout o 50 procent,“ připustil ministr průmyslu.

Postoj Mládkova úřadu dotčené obce přivítaly. „Jsem rád, že nám pan ministr dal za pravdu, jsem velice rád za tento odpovědný přístup,“ komentoval postoj ministerstva starosta Brzkova Aleš Bořil.

„Státní podnik je od toho, aby plnil, co mu vláda uloží“

Jenže i přes stanovisko ministra Mládka dál běží řízení o rozšíření chráněného ložiskového území. Vydání takového povolení by vlastníky dotčených pozemků radikálně omezilo v možnostech, jak s půdou nakládat. I když ministerstvo životního prostředí kvůli nedostatkům v žádosti proces zastavilo, nezrušilo ho (o přerušení řízení čtěte zde).

Obce od počátku podání žádosti o rozšíření chráněného ložiskového území kritizovaly. Bránily se, že pro rozšíření chráněného území nebyly provedeny průzkumy. Podle právního zástupce obcí Luboše Klimenta státní podnik Diamo, který žádost podával, přeskočil několik řízení. „Je to jako postup stavebníka rodinného domu, který by si požádal rovnou o kolaudaci, ale neměl by jak územní rozhodnutí, tak ani stavební povolení,“ přirovnal.

Diamo naopak tvrdilo, že průzkumy v minulosti provedené byly a jsou dostatečné. „V letech 1976 až 1990 probíhaly na lokalitě Brzkov a v jejím okolí rozsáhlé geologicko-průzkumné práce, jež poskytly dostatečné informace o surovinovém potenciálu lokality,“ ujistil mluvčí Diama Martin Besta.

Po výrocích ministra Mládka dotčené obce a města trvají na tom, aby o celé věci nejprve skutečně rozhodla vláda a teprve poté by bylo možné činit další kroky a vést další jednání. „Jakýkoli státní podnik je zde od toho, aby plnil to, co mu vláda uloží. Ne od toho, aby vládu stavěl před hotovou věc a z vlastní iniciativy zahajoval takto závažné řízení, které může mít pro obce a vlastníky nemovitostí fatální důsledky,“ vzkázal Kliment.