Hřiště na street workout v Havlíčkově Brodě si na nevytíženost nemůže stěžovat. Intenzivní užívání se však už na jeho technickém stavu začíná negativně projevovat. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Levná posilovna. Cvičení americké chudiny oslovilo i brodskou radnici

  • 57
Street workout se v poslední době stává velkým hitem. Je to v podstatě posilování, při němž se ale nevyužívají žádné pohyblivé stroje. Na tyčích či bradlech člověk posiluje pouze váhou svého těla.

Ještě není devět hodin ráno a slunce už pálí. Teplota rychle stoupá ke třicítce, na sluníčku mnohem výš. Žár rozpaluje asfaltové pásy pod nohama. Z nich se tyčí kovové hrazdy, madla, bradla, lavice. Na nich se potí tři mladí kluci.

„Začínali jsme v zimě na nízké rezaté prolézačce, která tady zůstala ještě po komunistech. Během pár měsíců tady máme tohle nové hřiště,“ pochvaluje si Jiří Němec nově vybudovaný plácek na sportovišti v havlíčkobrodské Plovárenské ulici.

„Street workout pochází z Ameriky. Černoši z chudinských čtvrtí neměli peníze na vstup do posiloven, tak začali na dětských hřištích, kde byla nějaká lavička nebo nějaká tyč, posilovat,“ vysvětluje Němec. Jeho osobně ke cvičení motivoval hiphopový zpěvák Revolta. Ten tento sport do republiky přinesl a zpopularizoval, díky němu vznikla i první specializovaná hřiště.

Němec spolu s Michalem Duchanem založili v Havlíčkově Brodě skupinu, která se snaží tento sport dostat do povědomí obyvatel. Pravidelně několikrát týdně se ke cvičení schází přibližně deset lidí.

Ale nové hřiště bývá plné téměř po celý den. Využívat ho může kdokoliv, a tak se nezřídka stává, že se na něm protáhnou cyklisté, kteří jedou okolo, pár cviků si vyzkouší děti i třeba starší lidé.

Pár posilovacích cviků předvedou také kolemjdoucí. „Dá se tady procvičit celé tělo. Pro začátečníky je dobrý kruhový trénink, ale každý si tu může cvičit, co ho napadne. Různých cviků je strašně moc,“ říká Jiří Němec.

„Přítahy na hrazdě, dipy (kliky na bradlech - pozn. red.), dřepy, cvičení na břicho a kliky. To by měl člověk cvičit stále dokola. Až to zvládne, přijde čas na složitější cviky,“ radí Duchan začátečníkům.

Je stejně starý jako jeho kamarád Jirka, cvičí ale už od patnácti. A je to znát. Za mnohé stojky či zavěšení do zdánlivě nemožných pozic by se nemusel stydět ani zdatný gymnasta.

Na hřišti funguje jako jakýsi mentor. Radí ostatním, fandí jim, pomáhá. „Není to o tom, že by se tu někdo někomu smál, že se nepřitáhne. Všichni rádi poradí a pomohou,“ říká Duchan.

Venku se cvičí na čerstvém vzduchu a zadarmo

Právě v naprosto odlišné atmosféře vidí ten největší rozdíl mezi venkovním hřištěm a uzavřeným fitcentrem. „Ve fitku panuje rivalita, každý se snaží předvést, ukázat, jaký je borec. Venku vůbec ne. Lidi si fandí, pomáhají,“ tvrdí.

Venku se zároveň cvičí na čerstvém vzduchu a zcela zdarma. A jak oba borci upozorňují, velký rozdíl je i mezi výsledkem pravidelného cvičení. Zatímco v posilovně se víc vyrýsují určité svaly, při workoutu získá člověk sílu a zpevní celou postavu.

„U workoutu si procvičíte hlavně vnitřní svaly kolem páteře a břicha. To v posilovně nemáte jak udělat. Tam většinou něco taháte rukama a klouby,“ vysvětluje Michal Duchan. Hřiště pořídilo město za necelého půl milionu korun.

 „Cítili jsme dluh vůči mládeži zhruba od patnácti let výš. V minulosti jsme tu dělali hřiště pro malé děti nebo naopak sportoviště pro dospělé a na omladinu se nedostávalo,“ vysvětlila místostarostka Ivana Mojžyšková, proč radnice do hřiště investovala.

Jenže hřiště po pár týdnech provozu začíná vykazovat i nedostatky. V letních parnech příliš nevyhovuje černá dopadová plocha, některé hrazdy se začínají viklat, povoluje se jejich uchycení.

„Bohužel, město muselo uspořádat výběrové řízení a vybrat nejlevnější nabídku. My jsme chtěli hřiště stejné, ale od firmy, která je v oboru špičkou, má všechny možné licence a dělá profi hřiště v Německu. Naneštěstí ve výběrovém řízení byla o něco dražší,“ konstatoval Jiří Němec.