Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MAFRA

Volební bitva o Vysočinu začíná. Rozhodne o dopravě i postech komunistů

  • 1
Výsledek voleb do krajského zastupitelstva, které se konají v pátek a sobotu, může změnit další směřování Vysočiny. V uplynulých osmi letech jí udávala jasný tón vládnoucí sociální demokracie. Letos situace tak jasná není, kartami může zamíchat vstup hnutí ANO do krajské politiky.

Je pravděpodobné, že sociálním demokratům se nepodaří potřetí sestavit jednobarevnou menšinovou vládu. Nové uspořádání krajského zastupitelstva toho může proto hodně změnit.

1 Doprava

Alfa a omega všech volebních programů. Ale hlavně - po školství jde o druhou nejvyšší položku v krajském rozpočtu. A volby rozhodnou o tom, kdo bude v následujícím čtyřletém období každý rok spravovat více než miliardu korun.

Že ke změně dojde, je jasné, jelikož po osmi letech nekandiduje náměstek Libor Joukl, který je obžalovaný z pletichy při nákupu sypačů pro krajské silničáře.

Za necelé desetiletí ve funkci získal řadu užitečných vazeb, které leckdy pomáhaly sehnat pro Vysočinu peníze z dotačních programů. Jeho nástupce, pokud jím nebude někdo, kdo bude mít Joukla v zádech, si bude muset tyto kontakty teprve vytvořit. Přitom bude muset řešit zavádění chybějícího integrovaného dopravního systému nebo spolurozhodovat o tom, zda a kudy bude regionem procházet vysokorychlostní železnice.

2 Jouklova budoucnost

Záleží, jak dopadne jeho soud ohledně údajně předražených sypačů. Pokud by ho očistil a sociální demokraté zůstanou u moci, mohl by se na rozhodování kraje dále podílet.

Současný hejtman Jiří Běhounek už dal jasně najevo, že by s ním rád dál spolupracoval.

3 Komunisté na placených místech

Tři placení komunističtí funkcionáři, kteří dostali svá místa za to, že jejich strana už osm let podporuje menšinovou vládu sociálních demokratů, musejí volby vyhlížet s obavami. Jen těžko lze totiž předpokládat, že se zopakuje scénář z let 2008 a 2012 a oni se na svých postech udrží.

„Pokud budeme zvoleni, tak se na to podíváme. Zarazilo mě, že každý má plat 55 tisíc korun. To jsou obrovské peníze,“ podivuje se například lídr hnutí ANO Josef Pavlík.

Podobný názor má i většina dalších lídrů, téměř deset milionů, které komunisté za čtyři roky vyinkasovali, se jim zdá jako zbytečný výdaj.

„I když my tady po volbách už třeba nebudeme, ty funkce tu zůstanou. Nějakou pozici si tady vybudovaly, slouží odborům, radě kraje, zastupitelstvu. A je jedno, jestli budou obsazené Plodíkem, nebo někým jiným,“ myslí si naopak Milan Plodík, placený šéf finančního výboru krajského zastupitelstva a lídr komunistické kandidátky.

4 Obnovení těžby uranu

Otázka, která není vyloženě v rukou krajské samosprávy, ale spíše státu. Ovšem minimálně obyvatelé dotčené oblasti kolem Brzkova na Jihlavsku by uvítali změnu postoje krajského vedení. To se ke znovuotevření tamního dolu staví převážně kladně.

„Je to zdroj strategické suroviny, stát s ní počítá. Nemůžeme vědět, jak to bude za deset patnáct let s jinými ložisky této rudy. Ložisko u Brzkova může přispět k řešení energetické nezávislosti Česka,“ říká radní pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský (ČSSD).

Lídři zbylých politických stran však tvrdí, že by se důl přes odpor místních znovu otevírat neměl.

5 Školství

Výkladní skříň posledních čtyř let vlády sociálních demokratů na Vysočině. Jasnou preferenci během nich dostávalo zejména technické vzdělávání.

„Za dva roky tohoto systému se ukazuje, že na školy průmyslové nebo strojírenské se hlásí více studentů,“ pochvaluje si hejtman Běhounek.

Naopak naprosto do pozadí byla v kraji odsunuta gymnázia. To v Pacově, které chtěl kraj zrušit, si raději vzalo pod svá křídla samo město, aby školu zachránilo.

„Gymnázia jsou nyní popelkou a já si myslím, že to není úplně dobře,“ tvrdí třeba Zdeněk Geist, jenž je jedničkou na kandidátce občanských demokratů.

Jak moc vážně by se však v praxi ustupovalo od nastoupeného trendu, který výrazně podporují velcí zaměstnavatelé v regionu, jako například jihlavský Bosch Diesel, je otázkou.

6 Nemocnice

Další oblast, na níž si ČSSD zakládá. Do nemocnic krajská vláda hojně investovala - zejména co se týká různých nových staveb, rekonstrukcí pavilonů a jejich vybavení. Horší to však je s personálním zázemím, které je v současné době početně nedostačující.

Běhounek, který je sám lékařem, razil celou dobu cestu pěti rovnocenných krajských zařízení (Havlíčkův Brod, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pelhřimov a Třebíč).

I tento model může být nahrazen jiným. Zvlášť, pokud se do čela kraje dostane ANO, jehož lídr Pavlík prosazuje myšlenku krajské, nejlépe vybavené nemocnice v Jihlavě.

Uskupení kandidující v krajských volbách na Vysočině a jejich lídři

1. Pravý Blok - Milan Kočík

2. ODS - Zdeněk Geist

12. ČSSD - Jiří Běhounek

16. Starostové Pro Vysočinu - Lukáš Vlček

24. KDU-ČSL - Jaromír Kalina

26. Koruna Česká - Jindřich Holub

29. Starostové pro občany - Petr Bárta

30. ANO - Josef Pavlík

37. KSČM - Milan Plodík

39. Strana soukromníků ČR - Miroslav Stehno

41. Národní demokracie - Zdeněk Sedláček

43. Úsvit s Blokem proti islamizaci - Jana Borkovcová

45. Moravané - Antonín Mičán

62. Strana svobodných občanů - Josef Fendrych

67. Ne ilegální migraci - Peníze raději pro naše děti - Zdeněk Obhlídal

70. SPR-RSČ, Patrioti ČR a HOZK - Patrik Smutný

73. TOP 09 a zelení - Libor Honzárek

75. DSSS + NF - Libor Votava

78. SPD + SPO - Jan Veleba

82. Piráti - Josef Kořínek

86. Změna pro Vysočinu - Zdeněk Kopecký

Pozn.: Číslo uvedené před názvy jednotlivých politických uskupení, je to, které jim bylo vylosováno a s nímž jdou do letošních krajských voleb.

Volební místnosti se otevírají v pátek ve 14 hodin a uzavřou se ve 22.00. v sobotu pak bude možné volit od 8 hodin ráno a sčítání hlasů začne po 14. hodině.