Iráčtí uprchlíci, kteří dorazili na ubytovnu Okrouhlík u Jihlavy.

Iráčtí uprchlíci, kteří dorazili na ubytovnu Okrouhlík u Jihlavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava bude jednat o bytech pro uprchlíky z Iráku. Víc jich už nechce

  • 43
Na konci týdne přistanou v Praze další iráčtí křesťané, kteří najdou v Česku dočasný azyl. Zhruba 25 lidí se okamžitě přesune do rekreačního centra Okrouhlík nedaleko Čížova u Jihlavy, kde už část skupiny přes týden bydlí. Třicetičlenná skupina tím bude kompletní a neměla by se dál rozšiřovat.

„Neočekáváme, že by do Jihlavy šli ještě další lidé z Iráku,“ potvrdil Daniel Žingor z Nadačního fondu Generace 21, který stojí za pomocí těmto utečencům.

Žingor v pondělí odpovídal jihlavským zastupitelům na jejich otázky k příchodu iráckých křesťanů do města a snažil se zmírnit jejich obavy.

„Iráčané, kteří už momentálně bydlí na Okrouhlíku, jsou inteligentní lidé, měli by se integrovat. Pocházejí z křesťanské komunity, není tedy pochyb o jejich zaměření,“ uvedla Dana Fiedlerová, ředitelka jihlavského Centra multikulturního vzdělávání. Právě na něm leží hlavní část práce s integrací cizinců.

„Osobně bych byl opatrný s názorem, že tito lidé jsou v naší společnosti integrovatelní. Nějakou dobu jsem žil v arabském světě a vím, jakou mají mentalitu,“ nechal se slyšet Pavel Faltus z ANO, který je mezi jihlavskými zastupiteli jedním z nejhlasitějších odpůrců přijetí utečenců.

O pronájmu jihlavští radní teprve rozhodnou

„Kdybych se rozhodoval o skupině třiceti mladých arabských mužů, byl bych velice skeptický. V tomto případě je to však pro mě humanitární otázka. Tito lidé se dostali do válečného stavu, který si nikdo z nás neumí představit. Každopádně pro mě je limit současná skupina. To je maximum, co může město nabídnout,“ uvedl k tomu jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.

Na mysli měl zejména byty, do nichž by se rodiny utečenců měly přesunout poté, co jim skončí přechodný pobyt na Okrouhlíku. To by mělo být zhruba na konci března. Konkrétní prostory doposud nebyly vytipovány.

„Městská rada navíc bude o otázce pronájmů městských bytů teprve rozhodovat,“ potvrdil Chloupek.

Město nikoho nepozvalo, zdůraznil primátor

Případným nájemcem pak nebudou samotní Iráčané, ale buď Nadační fond Generace 21, nebo Centrum multikulturního vzdělávání. Podle pravidel pro nakládání s městskými byty by totiž utečenci na nájem jen těžko dosáhli.

Jednou z podmínek totiž je, že žadatel o městský byt musí být v České republice zaměstnaný. A není jistota, že by už po dvou měsících pobytu v Česku měli Iráčané práci.

„Vybavení bytů je součástí naší podpory. Máme velmi širokou databázi přispěvatelů, kteří nám s tím pomohou,“ ujišťoval Žingor. Dodal, že očekává, že ve druhém půlroce svého pobytu v Česku už začnou utečenci pracovat.

O případné možnosti pronájmu městských bytů začal se zástupci Nadačního fondu Generace 21 a Centra multikulturního vzdělávání jako první jednat náměstek primátora Jaroslav Vymazal z ODS. Pod něj totiž spadá městský odbor správy realit, jenž se o bytový fond stará.

„Jako občan jsem si sjednal schůzku se zástupci fondu a centra. Na ní padl návrh, zda by Jihlava mohla poskytnout nějaké byty. Projednal jsem to pak na poradě vedení města, kde jsme odsouhlasili, že to předložíme na městské radě,“ popsal Vymazal vývoj magistrátní pomoci.

„Každopádně ale nešlo ze strany města o pozvání,“ doplnil ho primátor Chloupek.