Vedoucí jihlavského útulku Aleš Toman s Plaváčkem.

Vedoucí jihlavského útulku Aleš Toman s Plaváčkem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Můžete donést i netopýra, říká nový šéf jihlavského zvířecího útulku

  • 0
Jihlavský útulek má od ledna nového šéfa. Ujal se jej bývalý zoolog Aleš Toman, který spolupracoval na slavných večerníčcích Václava Chaloupky o Vydrýskovi. Přináší novou vizi a chce se více věnovat i volně žijícím zvířatům.

Jihlavský útulek pro opuštěná zvířata má od ledna 2014 oficiálně nového ředitele Aleše Tomana. Byl mimo jiné spoluzakladatelem stanice ochrany přírody v Pavlově. Do nového zaměstnání přichází s předsevzetím, že se chce v útulku kromě psů starat i o volně žijící savce a ptáky.

Aleš Toman

Je mu 57 let, je ženatý a má tři syny. Pochází z Prostějovska, do Jihlavy se přestěhoval po skončení školy. Na přírodovědecké fakultě v Olomouci vystudoval obor systematická biologie a ekologie.

Toman šéfuje pěti zaměstnancům, kteří se střídají ve dvousměnném provozu. "Na jedné směně jsme vždy tři. Díky tomuhle systému můžou lidé přijít pro pejska nebo s nalezeným zvířetem od sedmi ráno do osmi večer," nastínil Toman, který po škole začínal v jihlavském muzeu. Rok také pracoval v zoo na Kypru, odkud si přivezl pejska plemene bígl.

"Po příjezdu na Kypr jsem v přírodní oblasti, kde nebylo ani živáčka, našel opuštěné odrostlé štěně na pokraji smrti. Skoro nedokázalo chodit. Zřejmě ho tam nechali místní lovci, kteří tuto rasu používají jako loveckou," líčí.

"Tak jsme se ho ujali, dali mu jméno Rasta a on s námi rok a půl žil na Kypru. Při návratu do Česka jsme ho vzali s sebou, teď je mu tři a půl roku," líčí Toman, pro kterého po návratu do Jihlavy nebylo lehké najít práci. "Rok jsem se živil jako zoolog na volné noze a loni na podzim se mi podařilo získat místo v útulku."

Chce Jihlavanům pomoci se starostí o chráněná zvířata

Toman chce útulek více propagovat. "Rád bych útulek veřejnosti více představil, chci, aby se na nás častěji obracela. Třeba v případě, že někdo najde ježka, zraněnou poštolku, rorýse nebo například netopýra, kterým se často podaří zalétnout do bytu. To jsou chránění živočichové, o které je potřeba se postarat, a my s tím Jihlavanům můžeme pomoci," vysvětlil.

"Útulek už byl v tomhle duchu vybudován mým předchůdcem. Pro volně žijící ptáky jako labutě a podobně už tu jsou voliéry. Ale nebyly příliš často využívány, tak bychom je rádi použili k případnému ošetření zvířete a jeho následnému vrácení do přírody," upřesnil Toman.

Loni přestal útulek fungovat pro kočky, kterým se teď věnují v Polné-Skrýšově. "Takže máme kapacitu věnovat se volně žijícím zvířatům. Šéf městské policie s touto změnou souhlasí, takže máme posvěcené, že se jim můžeme věnovat v rozsahu města Jihlavy," popsal náplň práce útulku, který zřizuje Městská policie Jihlava.

Toman nastoupil loni 1. prosince. Měsíc fungoval současně s bývalým šéfem Vítězslavem Vítkovičem. "Takže opravdovým vedoucím jsem od 2. ledna," říká s úsměvem.

Před kameru dostal Vydrýska, ježky, ale i sám sebe

Aleš Toman je zajímavý i tím, že se podílel na oblíbených večerníčcích o Vydrýskovi a Podivuhodné cestě ježka Aladina, kde připravoval zvířata na natáčení. Tvůrcům poskytl i několik záběrů. V prvním případě šlo o natáčení vydry a ve druhém ježků v Egyptě. Tam zahrál zoologa cestujícího po této destinaci.

Do budoucna plánuje nový projekt - Africké pohádky pro děti.

"Zřejmě na příští rok nebo některý následující plánujeme projekt zaměřený na Afriku ve spojení s pražskou zoo. Půjde o příběhy, jimiž bude provázet gorilí mládě, velkou roli tu totiž budou hrát právě gorily. Pracovní název zní Africké pohádky pro děti," nastínil.

Se scenáristou Václavem Chaloupkem, se kterým na výše uvedených českých hraných seriálech spolupracoval, se nějakou dobu neviděl. "On se loni do konce listopadu věnoval natáčení dvou medvíďat," vysvětlil Toman.

Ke zvířatům ho to táhlo už od dětství. "Vystudoval jsem přírodovědeckou fakultu a mým koníčkem byla už v dětství ornitologie. Od mládí jsem také choval pejsky, jezevčíky a lovecká plemena, takže k nim mám také blízko. I proto jsem místo v útulku vzal jako práci, která moji touhu být se zvířaty v kontaktu splňuje. A vlastně, když vzpomenu na své první zaměstnání, tak to bylo samozřejmě rovněž spjato se zvířaty. Šlo o pozici zoologa v jihlavském muzeu," pravil sedmapadesátiletý rodák z jižní Moravy.

Zoologa uhranula Afrika. Míří tam často a velice rád

Toman v minulosti pořádal cestovatelské přednášky, cestování je totiž jeho velkým koníčkem. Doufá, že mu i při práci v útulku na něj zbude čas.

"Pokud můžu, tak rád cestuju. Poslední léta mě hodně uhranula Afrika, takže moje cesty směřují většinou tam. Podařilo se mi spolupracovat s cestovní kanceláří, pro kterou dělám průvodce na safari, do Keni a dále. Byl jsem například v Zimbabwe. A o zážitky se rád podělím," říká.

Povídání s obrázky z poslední cesty po Jižní Africe pak na žádost bývalé kolegyně z jihlavské zoologické zahrady chystá Toman v březnu v centru PodpoVRCH.

A neplánuje Toman přednášet i o útulku? "Teď jsem tu nový, tak spíš přemýšlím o tom, jak útulek zviditelnit. Je možné, že připravím povídání o přírodě Jihlavy a k tomu bych zmiňoval i útulek," dodal Aleš Toman.