Nový přístroj umí odsát krev přímo z rány pacienta, vyčistí jí a vrátí jí zpět

Nový přístroj umí odsát krev přímo z rány pacienta, vyčistí jí a vrátí jí zpět do jeho oběhu. Odpadá tak nutnost transfuzí, navíc je takový zákrok pro pacienta šetrnější. Ukázku v Jihlavě vedl ředitel nemocnice Lukáš Velev. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice koupila vraceč krve. Přístroj je vhodný i pro jehovisty

  • 2
Doktoři v Jihlavě budou využívat nový buněčný separátor. Ten má ulevit lidem při operacích. Z rány odsává pacientovi krev, kterou vrací zpět do oběhu. Podle mluvčí nemocnice bude vhodný i pro svědky Jehovovi, kteří krevní transfuze vzhledem ke svém víře odmítají.

Nemocnice v Jihlavě udělala další krok ve zvýšení komfortu pro své pacienty. Ti, kteří musejí na operaci, již nebudou potřebovat krev od dárců. Nový přístroj za sedm set tisíc korun umožní lékařům vrátit do těla pacienta jeho vlastní krev. A to ocení i jehovisté.

"Pacient nepotřebuje tkáň cizího člověka, takže nehrozí přenos infekce. I když dárci krve jsou testovaní. Zátěž pro nemocného je při použití tohoto přístroje menší, nehrozí šok z krevní ztráty," vyzdvihl ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Buněčný separátor, jak se novinka nazývá, zachraňuje červené krvinky z rány.

"Výhoda je, že se jich většina dostane zpět do těla. Krev je navíc čerstvá, na rozdíl od krevní konzervy, která má při upotřebení před třítýdenní lhůtou méně červených krvinek," vysvětlil Velev.

Buněčný separátor se využívá při operacích, kde lékaři předpokládají větší krevní ztrátu, asi jednoho litru.

"Může se jednat třeba o operace břišní aorty, náhrady kolenního nebo kyčelního kloubu. Týká se to i gynekologických a onkologických operací," upřesnil ředitel nemocnice.

Použití přístroje je široké a mnohdy výhodnější než transfuze. "Ví se, že riziko recidivy nádoru se zvyšuje s počtem transfuzí, i když se použije krev skupinově správně. Na svou krev pacient nijak nereaguje," zmínil Velev.

Podobných přístrojů už je na Vysočině víc

Přístroj podle mluvčí nemocnice Moniky Pytlíkové ocení svědci Jehovovi, kterým víra zakazuje transfuzi cizí krve. "Lékaři se setkali i s případy odmítnutí transfuze," podotkla Pytlíková. Jak dodala, přístroj pořídila nemocnice na podzim a poprvé ho použila při operaci výdutě aorty. "Zákrok byl úspěšný, přístroj se osvědčil," dodala Pytlíková.

Buněčný separátor má tři části. "Obsahuje sběrnou nádobu, centrifugu, která krev promývá, a aplikační část," popsala sestra Zuzana Čížková s tím, že se jedná o jednorázově použitelné pomůcky.

Pomocí přístroje se krev odsává z rány. "Odstředěním a promýváním získává centrifuga červené krvinky, které se ve formě koncentrátu vracejí zpět do pacientova krevního oběhu," vysvětluje Pytlíková.

Buněčný separátor už využívá také nemocnice v Havlíčkově Brodě. "Půjčili jsme si ho od farmaceutické společnosti od začátku roku třikrát, když pacientovi hrozila velká ztráta krve. Kupovat ho ale nehodláme, investice by se nevrátila," sdělila mluvčí Petra Černo.

"Používáme autotransfuzi. Pacienti dostanou v případě plánovaných operací vlastní krev, která se jim předem odebere. Je to běžný postup," uvedl mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

V pelhřimovské nemocnici používají podobný přístroj. "Máme systém sběrných vaků pro retransfuzi. Funguje na stejném principu jako separátor. Používáme ho při ortopedických operacích už šest let," říká ředitel nemocnice Jan Mlčák.