Přestože není budova památkově chráněna a je ve velmi špatném stavu, považuje...

Přestože není budova památkově chráněna a je ve velmi špatném stavu, považuje ji město Havlíčkův Brod za jednu z ukázek tehdejší architektury. | foto: archiv firmy.cz

Brodská radnice chce zachovat historickou budovu. Je pozdě, vzkazuje kraj

  • 1
Vedení Havlíčkova Brodu se pustilo do ostrého sporu s Krajem Vysočina. Městu se totiž ani trochu nelíbí záměr zbourat historickou budovu v areálu místní nemocnice. Protesty však nejspíš budou marné.

V roce 1905 se začal stavět třetí pavilon nemocnice v tehdejším Německém Brodě. Měl šedesát lůžek, byl označený písmenem B a podzemní chodbou spojený se sousedním pavilonem A. Od roku 1906 budova slouží dodnes, roky pod novým označením pavilon číslo 10.

A i když v něm sídlí například oddělení dlouhodobě nemocných, část plicního oddělení nebo kanceláře České lékařské komory, je tento dům v takřka havarijním stavu. Co s ním? S největší pravděpodobností stavba, která vyrostla při budování brodské nemocnice jako jedna z prvních, v příštím roce padne k zemi.

„Požádali jsme o demoliční výměr. Mělo by se začít bourat v zimě po Novém roce. Na místě staré budovy vyroste nový domov pro seniory,“ oznámil náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD).

Svými slovy ale rozpoutal na havlíčkobrodské radnici bouři nevole. Přestože není budova památkově chráněna a je ve velmi špatném stavu, považuje ji město za jednu z ukázek tehdejší architektury. Zároveň se nechce smířit s myšlenkou, že by měl být zbourán jeden z nejstarších pavilonů.

Přichází odpor pozdě?

Brodští radní demolici pavilonu razantně odmítli. Nesouhlasí s ní a na tomto svém stanovisku chtějí trvat i ve správním řízení o odstranění stavby. Zdá se však, že odpor bude zbytečný a že přichází pozdě.

„Pokud radnice tvrdí, jaká je to dominanta města a nemocnice, měla se o to zajímat dřív. O stavbě domova důchodců se hovoří mnoho měsíců i za účasti města. Za celou dobu nezazněla žádná vážná výtka nebo nesouhlas,“ konstatoval Joukl.

Jenže až do konce října kraj plánoval budovu přestavět. Teprve nyní přišel s návrhem starý pavilon zbourat a domov pro seniory stavět od základu znovu. „Rekonstrukce by byla nákladnější než stavba nové budovy. Starý pavilon má vysoké stropy, problematické by bylo vytápění, má zcela nevyhovující dispoziční řešení,“ vysvětluje krajský náměstek.

O demolici však část brodských radních nechce ani slyšet. „Jako rodilý Broďák se s myšlenkou likvidace historické části nemocnice nemohu smířit,“ píše v otevřeném dopise radní Ivan Kuželka (SNK – Broďáci). „Záměr kraje rozšířit kapacitu domova pro seniory jsem vítal. Ale nečekal jsem, že to bude řešeno likvidací budovy, kterou by došlo k nevratnému poškození architektonického a urbanistického konceptu historických objektů nemocnice,“ vyjádřil se.

Brodští radní se cítí dotčeni také tím, že je kraj obešel a záměry s budovou jim nesdělil. „Přijde mi podivné, že kraj chystá ve městě tak obrovskou investici, aniž by příslušný krajský radní přijel a na radnici to vysvětlil,“ kroutí hlavou místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

Povolení? Jako u garáže

Jenže na podobné výtky má kraj jasnou odpověď. Jedná se totiž o jeho majetek, pozemky i záměr. Schválení potřebuje jen od stavebního úřadu, což je státní instituce. „Když si budete na své zahradě chtít postavit garáž, koho se zeptáte? Tohle je stejné,“ srovnává Joukl.

Pravděpodobně jediným člověkem na brodské radnici, který je Jouklovu postoji nakloněn, je jeho stranická kolegyně z ČSSD, místostarostka Ivana Mojžyšková. „Nikoho nezajímá, že tam má vzniknout 110 míst pro seniory, vidí jen materiální stránku,“ tvrdí. „Máme 450 žádostí o umístění do domovů, je velký nedostatek míst,“ pravila.

Kraj má navíc v ruce ještě jeden trumf, na který v Brodě prostě slyšet musí. „Máme na stavbu domova pro seniory slíbenou dotaci. Pokud ji nebudou chtít v Brodě, postavíme nový domov důchodců v Jihlavě,“ vzkázal Joukl.

Že by ale Brod dobrovolně něco přenechal Jihlavě, to není při rivalitě obou měst myslitelné.