Změna v poskytování městských dotací na celoroční činnost postihne i oblíbený...

Změna v poskytování městských dotací na celoroční činnost postihne i oblíbený havlíčkobrodský smíšený pěvecký sbor Jasoň. | foto: Pěvecký sbor Jasoň

Pokud chcete dotace, vyberte od členů tisíce, vzkázala spolkům radnice

  • 8
Pokud chcete od města příspěvek na činnost, musíte si razantně navýšit členské příspěvky. Takový vzkaz poslala radnice v Havlíčkově Brodě spolkům zajišťujícím kulturní vyžití ve městě a sportovním klubům. Když jejich členové nevydají tisíce korun ročně, městské dotace se nedočkají.

Ta změna vyvolala zejména u kulturních spolků šok. „Je to nerozumné, není to domyšlené. Šokovalo nás, že nás město dalo dohromady se sportem. Však už jsme kvůli tomu měli na radnici i půtku,“ přiznává Tomáš Holenda, člen výboru Okrašlovacího spolku Budoucnost.

Kolik peněz Brod pro rok 2017 dělí

Částka vyčleněná na dotace – 13,9 mil. Kč

  • z toho na sport – 10,8 mil. Kč
  • na kulturu – 2,4 mil. Kč
  • na ostatní zájmovou činnost – 695 tisíc Kč

Částka vyčleněná na granty – 650 tisíc Kč

Podpory v kompetenci rady města – 250 tisíc Kč

Vedení města se rozhodlo aktualizovat zásady, podle nichž poskytuje finanční podporu kulturním spolkům a sportovním klubům. Ale mezi sportem a kulturou neudělalo žádný rozdíl. Platí jednotné podmínky, které mimo jiné říkají, že kdo chce peníze od města na podporu celoroční činnosti, musí nastavit členské příspěvky na výši minimálně 2000 korun pro dospělé a 1000 korun pro děti.

„Dva tisíce korun ročně není tak hrozná suma,“ říká autorka změny, místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). Změnu vysvětluje tím, že není možné, aby volnočasové vyžití stálo více děti, než dospělé. „Dospělým by měla být hanba, když od dětí vybírají více než jsou schopni dát sami za sebe,“ vysvětluje.

Zároveň tím chce mít město přehled, kolik skutečných členů jednotlivé spolky a kluby mají. Při minimálních členských příspěvcích mnohé při žádání o dotace argumentovaly právě šíří své členské základny. Občas se vyskytla podezření na nereálnost takových čísel.

Mezi kulturou a sportem nevidím rozdíl, brání se Mojžyšková

Jenže nové podmínky členského příspěvku v řádech tisícikorun se nedotkne jen aerobicu nebo hokeje, kde už teď členové platí několik tisíc ročně. Týkat se bude třeba i fotbalových klubů ve vesnických částech města nebo kultury. A právě mezi těmi vyvolala změna bouři nevole.

V mnohých se totiž platí příspěvky ve výši několika stovek korun ročně. V Okrašlovacím spolku Budoucnost jsou to třeba tři stovky, ve folklorním souboru Kalamajka od dvou do pěti stovek, podobné je to v souboru ochotnického divadla Adivadlo. A z ničeho nic navýšit členské příspěvky až na pětinásobek? To nepřipadá v úvahu.

„Jednou jsem měl nápad zvýšit členské příspěvky na 500 korun. Ale nešlo to. A teď bychom měli jít na dva tisíce jen proto, abychom dostali příspěvek od města? To ne. Jednoduše město o dotace na celoroční činnost žádat nebudeme,“ říká Holenda.

Že by mezi sportem a kulturou mohl být rozdíl, si místostarostka Mojžyšková nepřipouští. „Když se někdo chce něčemu věnovat, věnuje se tomu, k čemu má blíž. Mezi sportem a kulturou v tomto nevidím rozdíl,“ odbývá kritiky.

Novinka bude platit jen jeden rok, pak budou roli hrát i nájmy

„S těmito podmínkami budeme hrobaři dlouholetých spolků ve městě. Třeba Adivadlo letos slaví 180 let trvání. Ale teď jim hrozí rozpad,“ upozorňuje zastupitelka za opoziční nezávislé Ženy za Brod Eva Vyoralová.

Zástupci některých spolků to potvrzují, vzhledem k napjatým vztahům s městem si ale přejí zůstat v anonymitě. Tvrdí, že při razantním navýšení příspěvků by jejich řady spousta členů opustila. „Kdybychom navýšili příspěvky dle podmínek města a členové nám zůstali, ani bychom dotace nepotřebovali,“ dodávají.

„Je to polotovar. Se sportovními oddíly se svezla i kultura,“ přiznal Jan Schwarz, zastupitel za koaliční nezávislé Broďáky. I když měl velké výhrady, změnu schválil. Už nyní se totiž mluví o tom, že je jen na jediný rok.

„Chceme, aby do budoucna bylo rozdělování peněz ještě transparentnější, aby zohlednilo například i skrytou podporu ve formě sníženého nájemného a aby město mělo detailní přehled, jaké kam jdou peníze,“ říká Ivana Mojžyšková.

Silný signál, jak situaci vidí, dají radnici kulturní spolky v polovině července. To by se na žádost předsedy spolku Dux Cultura Martina Petráka měli sejít jejich zástupci.

Někteří z havlíčkobrodských zastupitelů po tlaku spolků chtějí téma zásad pro udělování dotací znovuotevřít rovněž už dnes odpoledne na mimořádném jednání brodského zastupitelstva.