Stany, které ČEZ pro dukovanskou elektrárnu pořídil, jsou ve svítivě oranžové barvě. Mají kolem padesáti metrů čtverečních a dlouhodobě dokáží poskytnou přístřeší desítkám lidí. | foto: Jaderná elektrárna Dukovany

Stojí za pět minut, odolají mrazu i vichřici. Elektrárna má nové stany

  • 1
Používá je jen armáda nebo záchranáři. Nové speciální stany má nyní i dukovanská jaderná elektrárna. Odolají vichřici, silným mrazům i vysokým teplotám. Postavené jsou do pěti minut. Stany budou sloužit v případě potřeby jako záloha pro rychlé vytvoření zázemí havarijního štábu.

Je možné je nafouknout za necelých pět minut, vejde se do nich třeba základní vybavení havarijního štábu nebo zasahujících jednotek. Jsou tepelně izolované a připravené na teploty od minus třiceti do plus šedesáti stupňů Celsia, odolají vichřici či zatížení sněhem.

ČEZ pořídil pro elektrárnu v Dukovanech tři takové speciální stany. A jak jinak, všechny mají svítivě oranžovou barvu.

„Stany, které používá armáda či záchranáři, máme v návaznosti na doporučení a opatření vyplývající z evropských zátěžových testů,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Slouží v rámci havarijní připravenosti jako záloha umožňující rychlé a operativní vytvoření zázemí havarijního štábu pro případ nedostupnosti lokality elektrárny a záložního havarijního střediska v Moravském Krumlově,“ vysvětlil mluvčí.

„Věřím, že je nikdy doopravdy potřebovat nebudeme. Ve skladech ale ležet nebudou, samozřejmě s nimi budeme cvičit. Úroveň bezpečnosti a připravenosti, i na velmi nepravděpodobné situace, je totiž nutné stále zvyšovat,“ odůvodnila nákup ředitelka bezpečnosti Skupiny ČEZ Iva Kubáňová.

Stany jsou vyrobené v Česku

Každý stan o rozloze necelých padesáti metrů čtverečních je kompletně českým výrobkem. Jsou připraveny na to, aby pojaly desítky lidí na delší dobu. Na starost je dostane hasičská jednotka umístěné přímo v elektrárně.

Součástí jejich vybavení je i elektrocentrála, výkonné topení, osvětlení a klimatizace. „To vše se přitom bez problémů vejde do menší dodávky a unesou to čtyři lidé,“ poznamenal Jiří Bezděk.

Doplnění hasičského vybavení patří mezi opatření nepřímo navazující na takzvané stress-testy přijaté Evropskou komisí po událostech v japonské Fukušimě. Dukovanská elektrárna po nich mimo jiné rozšířila způsoby chlazení reaktoru, rozšířila počet záložních zdrojů elektřiny nebo zvýšila kapacitu zařízení na likvidaci vodíku.

„Všechna opatření jsou zaměřena také na zvýšení odolnosti a zvládání mimořádných klimatických událostí tak, aby je jaderná elektrárna zvládala nejméně po tři dny úplně sama, bez jakékoliv pomoci zvenčí,“ dodal mluvčí dukovanské elektrárny.