Do novoměstské sportovní haly se podle projektu vejde i hřiště na házenou....

Do novoměstské sportovní haly se podle projektu vejde i hřiště na házenou. Horolezci by rádi přidali ještě dvanáct metrů vysokou a dvacet metrů širokou stěnu na lezení. | foto: www.nmnm.cz

O lezecké stěně v novoměstské hale bude rozhodovat i anketa

  • 0
Šance, že Nové Město na Moravě zařadí do hotového projektu sportovní haly také velkou lezeckou stěnu, stále žije. Zastupitelé rozhodnou letos v květnu, občané jim „napoví“ v anketě.

Cenu haly bez lezecké stěny vyčíslil projektant na 55 milionů. Pak však na žádost horolezců město začalo dumat i nad jinými variantami. Nakonec budou zastupitelé zvažovat variantu s vyšším stropem pro lezeckou stěnu vysokou 12 metrů a širokou 20 metrů.

„Hala se tím prodražila o 9 až 10 milionů korun, stavba by se zdržela o rok až rok a půl. Doufáme, že by se podařilo halu vysoutěžit levněji,“ řekl starosta Michal Šmarda.

Vedení města chce k rozhodnutí přizvat občany. „Rádi bychom si ověřili názor veřejnosti oficiální anketou v průběhu března a části dubna,“ dodal starosta. Hlasovací lístky chce doručit do všech domácností, hlasovat mohou lidé nad 15 let.

Na 15. března chystá radnice veřejné projednání s účastí projektanta. Kampaň za přidání stěny do hotového projektu, na který už bylo vydáno stavební povolení, spustili novoměstští horolezci loni na podzim. Svoji snahu zvýraznili peticí s téměř 1 200 hlasy, podporu získali i od příznivců odjinud.

„Jsme rádi, že zastupitelé pošlou rozšíření projektu do ankety. A je pro nás důležité, jak bude anketa uvedena a jestli začne až po veřejném projednání, kde lidé dostanou všechny relevantní informace. Rok zpoždění a prodražení o 10 milionů mohou vypadat na první pohled hrozivě,“ reagoval Jaromír Čejka, předseda horolezeckého oddílu Trip Team, který má kolem 50 členů.

Ve městě působí ještě dva další oddíly. Ne všichni zastupitelé jsou pro. „Nemám nic proti horolezcům, ale se svými požadavky přišli až ve chvíli, kdy byl projekt na halu hotov,“ poukazuje zastupitel a předseda tělovýchovné jednoty Petr Hubáček.

Zapůsobit by měl Radek Jaroš

Sám by se přikláněl spíše k variantě udělat stěnu pod tribunami ve Vysočina Areně, což ale sami horolezci odmítají. „A když už s nápadem na stěnu přišli, měli jsme to jako zastupitelé zařadit do projektu hned, a ne čekat půl roku. Schovávat se za anketu je alibismus,“ dodává.

Kdy se začne stavět? Záleží na tom, jak rychle a zda vůbec získá město státní dotaci. „Pokud budeme projekt předělávat, zřejmě už bychom nestihli zažádat o dotaci v roce 2016, ale až o rok později. Pokud dojde ke změně, tak bychom stavěli nejdřív v roce 2018. A pokud nezískáme dotaci, sportovní halu postavíme zřejmě v roce 2020 za svoje. To už se vyrovnáme s investicí do Městských lázní,“ řekl Šmarda. Lázně za 99 milionů se otevřely loni v listopadu, radnice splácí úvěr.

V žádosti o dotaci by podle starosty mohla hrát roli podpora fenomenálního horolezce a novoměstského rodáka Radka Jaroše, který by se mohl stát tváří projektu. „Když už město chystá tak velkou investici, měla by být dotažená k dokonalosti,“ řekl Jaroš už dříve MF DNES.

Víceúčelová sportovní hala zatím ve městě chybí. Sportovci využívají jen školní tělocvičny, horolezci jezdí trénovat pravidelně na stěnu do Bystřice nad Pernštejnem.