Za budovu Sadílkovy vily a sousedního kina v Novém Městě nabídl Jan Hendrych...

Za budovu Sadílkovy vily a sousedního kina v Novém Městě nabídl Jan Hendrych necelé tři miliony korun. | foto: Archiv MAFRA

Nové Město prodalo vilu a kino. Jedinému zájemci stačily tři miliony

  • 1
Kino i Sadílkova vila za necelé tři miliony korun. Taková je cena za dvě sousední budovy i s pozemky o rozloze necelých dva tisíce metrů čtverečních v Novém Městě na Moravě. Město je nabídlo k prodeji jako celek a přihlásil se jediný zájemce, který domy získal za cenu 2 975 000 korun.

Prodej na červnovém zasedání odhlasovali zastupitelé. „I když jsme dražbu opakovali dvakrát a náš záměr jsme inzerovali a masivně o něm informovali, našel se jen jeden zájemce. Myslím, že cena necelé tři miliony je přiměřená. Není na trhu nikdo, kdo by chtěl dát víc,“ reagoval starosta Michal Šmarda (ČSSD).

Vítězem dražby je Jan Hendrych z Veselíčka, místní části Žďáru nad Sázavou. Smlouvu s městem sice ještě nepodepsal, plány, co s koupenými domy bude dělat, ale má.

Hendrychova rodina už v minulosti zrekonstruovala ruinu kaple svaté Markéty v areálu žďárského zámku na penzion a kavárnu a také prvorepublikovou Jelínkovu vilu v Březinách na pomezí Vysočiny a Pardubického kraje. I tyto reference nakonec radní a zastupitele přesvědčily, hlasování bylo jednoznačné.

„Mým záměrem je plná rekonstrukce Sadílkovy vily, kde budou tři až čtyři bytové jednotky. Chci to maximálně vrátit do původního stavu, co se týká venkovní fasády,“ řekl Jan Hendrych.

Vilu postavil na konci 19. století významný novoměstský stavitel a později také starosta Josef Sadílek. Přestože jde o jednu z nejzajímavějších a historicky cenných staveb v Novém Městě, není vila památkově chráněna.

„Nekupoval jsem vilu kvůli tomu, abych ji zboural. Jsem přesvědčený, že hodnota budovy je v její historii. Jakýkoliv zásah do podoby, který by s tím neladil, by jí ubral na hodnotě,“ poznamenal budoucí majitel.

Rekonstrukci by chtěl Jan Hendrych provést do tří let, záležet bude podle jeho slov na tom, jak rychle se podaří vyřešit architektonickou studii, projekt, získat stavební povolení a udělat nutné přípravné práce.

Osud kina je dál nejasný. Není prioritou, přiznává nový majitel

Novoměstské kino přestalo kvůli klesajícímu zájmu promítat před dvěma roky, od té doby promítání zajišťuje příspěvková organizace Novoměstská kulturní zařízení v rekonstruovaném kulturním domě.

Co však bude dál se samotnou opuštěnou budovou kina, která leží úplně ladem, není jasné. „Primárně se budu zabývat vilou, kino v tuhle chvíle není priorita. Mám několik nápadů či nabídek, ale v prvních letech se tomu nebudu věnovat,“ poznamenal Hendrych.

Ve svém záměru předloženém na radnici zmínil rekonstrukci a komerční využití části objektu například pro kavárnu, kanceláře nebo obchod.

Zatímco zachování vily je jasné, v případě kina nic není jisté. „Ani kino jsem nekupoval se záměrem jej zbourat, ale co bude za pět let, to teď nedokážu říct,“ říká opatrně.

Novoměstští radní řešili osud kina a Sadílkovy vily v posledních letech již několikrát. Návrhy na rekonstrukci a celkovou obnovu kina včetně digitalizace či přestavbu na základní uměleckou školu, klubové centrum nebo spolkový dům postupně padly.

„Všechny tyto varianty se nakonec ukázaly jako ekonomicky nereálné,“ poukázal starosta Šmarda.