Města na Vysočině začínají pořizovat klikací rozpočty. Veřejnost se může na internetu podívat, za co město utrácí.

Města na Vysočině začínají pořizovat klikací rozpočty. Veřejnost se může na internetu podívat, za co město utrácí. | foto: Policie ČR

Nově Město na Moravě i Třebíč propadly klikacím rozpočtům na webu

  • 4
Jako by poslední dobou nebylo důležitější slovo než transparentnost. Kvůli němu se na úřadech dějí divy. Města na Vysočině začínají pořizovat "klikací rozpočty". Veřejnost se může na internetu podívat, za co město utrácí.

Radnice v Novém Městě na Moravě zvítězila už ve dvou soutěžích organizací veřejné správy díky preciznímu rozklikávacímu rozpočtu.

Nové Město s touto aplikací, která lidem umožňuje kontrolovat hospodaření radnice, letos vyhrálo v soutěži Zlatý erb a před pár dny také klání Otevřeno x Zavřeno s podtitulem Zveřejňovat data je normální, obstrukce je lumpárna.

Laik si na webových stránkách Nového Města pohodlně najde třeba rekonstrukci Centra Zdislava. Dozví se, jak je daleko financování stavby, jak proběhla veřejná soutěž, kdo zvítězil a co je to za firmu. Informace jsou transparentní - veřejností "průhledné".

Pro úředníky lepší než šanony

"Zaznamenali jsme zajímavou věc. Naši úředníci jdou rovnou na klikací rozpočet, než by se pídili v šanonech. Je to pro ně pohodlnější, na jednom místě mají ucelené shromaždiště informací, které k práci potřebují," uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Rozpočty na internetu

On-line rozklikávací rozpočet měst a obcí je novinkou poslední doby. Kdo se však nezajímá o aktuální rok a postačí mu údaje z let minulých, konkrétně 2000 až 2012, může navštívit internetovou adresu www.rozpocetobce.cz.

Tam se ukládají údaje o hospodaření všech sídel v republice za jednotlivé roky a listovat v nich lze i zde oblíbenou "rozklikávací" metodou.

Hodnotitelé zdůraznili ve svém zdůvodnění, že ten novoměstský je zatím nejlepší rozklikávací rozpočet úřadu v republice, který ukazuje, že i menší město může veřejnosti prezentovat své hospodaření precizně a srozumitelně.

"Fascinující úroveň transparentnosti a jejího technického zvládnutí. Laicky srozumitelný postup, umožňující vysledovat každý výdaj až do detailu," vyzdvihla ve svém hodnocení porota, složená z odborníků.

Na web zamíří i veškeré smlouvy

Soutěž organizovala Otevřená společnost, o.p.s. Podle Šmardy Zlatý erb hodnotil především technickou úroveň, zatímco Otevřeno x Zavřeno bylo komplexním pohledem na aplikaci.

"Lidé v Novém Městě mají dokonalý přehled o tom, co se kde u nás platí z rozpočtu. Od 1. října jsme aplikaci doplnili o transparentní účty města u Komerční banky. A od 1. ledna 2014 budeme zveřejňovat veškeré smlouvy, které město uzavírá. Tak jak už to dva roky dělají na Slovensku," upřesnil starosta.

V tuzemsku ještě neexistuje taková povinnost, zákon zatím nebyl schválen. Některá města a obce ale o tom uvažují a například v Liberci už to tak funguje.

Zveřejnění zabere zlomek času

Budou muset kvůli zveřejňování smluv najmout nové zaměstnance? "To si děláte legraci, že? Proč bychom měli?" podivuje se novoměstský starosta.

"Je to věc nastavení systému uvnitř radnice. Jak ukazuje liberecký příklad, úředníkovi zabere desítitisícinu času v pracovní době, pokud má smlouvu zveřejnit," podotkl Šmarda.

Dobře ale chápe neuvolněné starosty malých obcí, kterým by mohl takový krok ještě víc zkomplikovat život.

"Myslím, že jednoduchým řešením by bylo, pokud bude zákon přijat, aby z něj byly vyňaty obce do tisícovky obyvatel," navrhuje Michal Šmarda.

V Třebíči spustili klikací rozpočet minulý týden

Také v Třebíči minulý týden uvedli do provozu aplikaci Klikací rozpočet. Je zveřejněný hned na titulu webové stránky.

"Hlavním cílem bylo, aby měli občané Třebíče kompletní přehled o příjmech a výdajích v reálné době. Aplikace natahuje údaje z účetnictví města, které pravidelně aktualizuje. Je to atraktivní, populární a přitažlivá forma," řekl místostarosta Pavel Pacal. Podle jeho slov je důležité, že taky všichni zastupitelé mají pohodlně k dispozici reálná čísla.

Uvedení aplikace do provozu dalo tři měsíce práce a stálo 60 tisíc korun. Třebíčský klikací rozpočet se od toho novoměstského liší například v tom, že obsahuje pouze souhrnné položky. Nejde tedy detailně rozklíčovat, kolik peněz aktuálně míří na stavební akce.

Místostarosta Pacal ale uvedl, že se radnice takovému vylepšení nebrání. "Myšlenka to není špatná. Zkusíme prověřit možnosti, zda je to možné vygenerovat z aktuálních sestav za ne příliš vysokých finančních nákladů," řekl.

Rozklikávací rozpočet má na webových stránkách i Kraj Vysočina. Podle hejtmana Jiřího Běhounka informatici aplikaci neustále vylepšují, aby byla pro veřejnost co nejsrozumitelnější.

Už teď si mohou lidé zkusit navrhnout krajský rozpočet sami. Speciální "bublinovou" aplikaci kraj získal z Estonska.

"Je založena na reálných datech a umožní modelovat příjmy a výdaje kraje," dodal krajský náměstek Vladimír Novotný.

,