Mostek přes říčku Jihlavu stál pod Zaječím skokem už před sto lety. Podobný by...

Mostek přes říčku Jihlavu stál pod Zaječím skokem už před sto lety. Podobný by měl být mostek nový, po němž by vedla cyklotrasa z Jihlavy. | foto: Archiv Vyskytné nad Jihlavou

Cyklisté se budou moci vydat z Jihlavy proti proudu řeky na Zaječí skok

  • 5
Krajské město Vysočiny propojí s třemi okolními obcemi nová trasa pro cyklisty a lávka přes řeku Jihlavu v lokalitě pod Zaječím skokem. Na místo, které je opředeno legendami a spojeno i s rodinnou tragédií, se ale nedostanou bruslaři. Nové stezky mají být pouze mlatové, bez asfaltu.

Údolí řeky Jihlavy - proti proudu kousek před stejnojmenným městem - je od roku 1933 přírodní rezervací známou jako Zaječí skok. V hlubokém údolí už tehdy byla dřevěná lávka, která spojovala stezky z Vyskytné, Rantířova a Plander a vedla do Jihlavy.

Zaječí skok

Přírodní rezervace byla vyhlášena 31. prosince 1933 ministerstvem školství a národní osvěty, předtím byla soukromou rezervací statkáře Leopolda Kosovského - z podnětu Josefa Ambrože, profesora na jihlavském gymnáziu, a Přírodovědeckého klubu. V roce 1992 byla znovu vyhlášena, a to již zákonem. Je to místo, kde se vyskytují i vzácní živočichové vázaní nejen na vodu, například vydra, ledňáček, ještěrky či výři.

Nyní obce v okolí Jihlavy přišly s nápadem tuto lávku obnovit a zpřístupnit trasu i cyklistům. "Už delší dobu bojujeme s tím, že do Jihlavy je špatný přístup na kole," uvedl starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm.

Z Vyskytné se totiž po silnici musí přes Plandry a pak po hlavní silnici vedoucí z Jihlavy do Větrného Jeníkova. "To je hlavně pro děti nebezpečné. Proto jsme si prošli nějaké varianty, kudy by se teoreticky dala trasa do Jihlavy pro cyklisty vést," dodal Böhm.

A nápad podpořily i další obce v okolí - Plandry a Rantířov. "Tras je několik, o variantě ještě není rozhodnuto. Všichni z Plander ale znají bývalou pěšinu z Plander do Starých Hor. Po ní by trasa vedla. Jenomže je tak zanedbaná, že by se tam musely udělat úpravy," dodal starosta Plander Miroslav Lukáš.

Inspirací je vychvalovaná cyklostezka do Luk nad Jihlavou

A s nápadem obce oslovily i Jihlavu. "Obrátili se na nás z těchto obcí, že by si jejich obyvatelé přáli do Jihlavy jezdit na kole, ale po frekventovaných silnicích se bojí," potvrdil primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

"Bylo by to další protažení cyklostezky z Jihlavy podél řeky, tentokrát ne po proudu, ale proti proudu druhým směrem," uvítal Vymazal.

Právě cyklotrasa z Jihlavy po proudu řeky do Luk nad Jihlavou obce od Jihlavy proti proudu řeky inspirovala. Pro svou nenáročnost se stala oblíbenou trasou pro mnoho Jihlavanů. Ti v Lukách navíc utratí za občerstvení, a jsou tak vítanými výletníky.

"To si od toho velmi slibujeme a v to doufáme. Když jsme to v obci přednesli na zastupitelstvu, dostalo se odezvy, že už včera bylo pozdě a že už to mělo být. Byli návrhem nadšení a schválili, aby se v projektu pokračovalo," řekl starosta Vyskytné Böhm.

"Trasu ale nechceme v žádném případě dělat asfaltovou. Bude to spíš zpevněná cyklotrasa pro horská a trekkingová kola, nebude pro silniční jízdní kola ani bruslaře. Převýšení na trase bude velmi malé, trasa bude lehká, ale nebude to rovina podél řeky jako do Luk," charakterizoval trasu Böhm.

Nové cesty se setkají na obnovené lávce přes řeku

Stezky z obcí by se měly setkávat ve společném bodě - na nové lávce přes řeku Jihlavu, někde v místech pod skalním masivem Zaječího skoku. "Byl by to jednoduchý dřevěný mostek. Měl by být ve stylu přemostění, které nedaleko přes řeku bylo ještě na začátku minulého století," řekl Böhm.

Co o místě vypráví legenda

Legenda, která se váže na Zaječí skok, pojednává o zlém rytíři, který žil na Plandrech a zemřel při lovu. Během štvanice poddanými nenáviděný pán nejprve zbil a pak zabil nemohoucího starce. Sotva starý muž klesl mrtev k zemi, proběhl kolem zajíc a rytíř jej začal pronásledovat. Štvané zvíře nakonec skočilo ze skály nad řekou a rytíř donutil koně ke skoku za ním a na místě zahynul. Na památku této události je do skály vtisknuto koňské kopyto s podkovou.

"Vybrali jsme z důvodu povodní místo, které je hodně vysoko nad vodou. Mostek by byl i nad stoletou vodou a tam nám k tomu Povodí dalo předběžný ústní souhlas," dodal starosta Vyskytné.

Z Jihlavy nová cyklotrasa povede ze Starých Hor alejí kolem Motorpalu směrem k Zaječímu skoku. Trasa z Jihlavy k lávce bude dlouhá 3,2 kilometru a povrch cest by měl být mlatový.

Z Plander by cyklotrasa měla vést do údolí řeky k zátočině u Brandlova mlýna a z Vyskytné k řece zase trasa začne od odbočky u základní školy. "Jednoduchou úpravou, kdy bychom zarovnali vyjeté koleje a vysypali povrch šotolinou, bychom se byli na délce čtyř kilometrů schopní vejít do půl milionu korun," řekl starosta Böhm.

"Projektová dokumentace by mohla být do konce roku zpracována, a pak bychom podali společnou žádost na Státní fond dopravní infrastruktury, mohli bychom získat dotaci a příští rok by se stezka mohla zhotovit," dodal primátor.

Tři děti z Jihlavy mají u řeky pomník. Utopily se

Památník na břehu Jihlavy vzpomíná dávnou tragédii, při níž se v řece utopily tři děti. Stojí nedaleko Brandlova mlýna.

Údolí řeky Jihlavy v místě pod Zaječím skokem je dějištěm dávného tragického příběhu. V místech dnes poklidné zátočiny pod Zaječím skokem býval říční brod a k němu se váže událost, kterou dodnes připomíná kamenný památník.

V zátočině kousek po proudu za Zaječím skokem, nedaleko Brandlova mlýna, byla osudného srpnového dne roku 1698 voda v řece po letní bouřce divočejší, než je dodnes zvykem.

"Roku 1698, dne 17. srpna, Petra Lehrla, městského pastýře v Jihlavě, tři vlastní děti Petr Pavel, David a Marta přicházeje od Vyskytné zde spadly do vody a své životy zde nechaly. Bůh buď milostiv jejich duši," ocitoval jihlavský historik Zdeněk Jaroš úryvek překladu nápisu na kamenné mohyle.

Pamětní kámen, který kdosi před staletími umístil v blízkosti místa tragédie na pravém břehu řeky, jednoho dne z neznámého důvodu zmizel. Byl léta ukrytý pod hladinou řeky. 
Teprve ve 20. letech 20. století byl nalezen pod říčními naplaveninami. "V červenci 1924 měl být pamětní kámen nalezen na břehu řeky. Ale v planderské obecní kronice je zpráva, že byl nalezen až o dva roky později, v roce 1926, při těžbě písku v řece," uvedl Jaroš.

A přidal ještě jednu zajímavost. V 70. letech minulého století někdo v dobré víře obtáhl písmo vyražené na kameni černou barvou a na kámen vyrazil iniciály JJ a letopočet 1972.  "To je škoda, protože tím památník poničil. Slova obtažením zkomolil," dodal historik.