Tržnice u Matesa v synagoze ve Velkém Meziříčí.

Tržnice u Matesa v synagoze ve Velkém Meziříčí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Trhovci ve velkomeziříčské synagoze skončí. Pokud vyjde dotace

  • 2
Velké Meziříčí se rozhodně nemůže chlubit architektonicky zajímavou Novou synagogou. Slouží totiž jako tržnice pro asijské obchodníky. Situaci by mohla vyřešit dotace na rekonstrukci synagogy.

Boty, podprsenky, ale i plastové cetky. To vše si lze nyní koupit v Nové židovské synagoze ve Velkém Meziříčí. Sídlí v ní asijská tržnice. Příchozí tam nejdříve narazí na dýně a rajčata v ošklivé předzahrádce, hned za prosklenými dveřmi je pak udeří do nosu neskutečný zápach. Duchovní místo vypadá nedůstojně a místní i turisté jen nevěřícně kroutí hlavou.

Pan Miloš má restauraci nedaleko. Občas k němu zavítají Izraelci. "Bývají z toho úplně paf, říkají, že tohle se opravdu nevidí," zmínil. Mladá vietnamská dívka na otázku, co říká místu, kde prodává, reaguje nakyslým pohledem v duchu: Neumím česky.

Jak je vůbec možné, že kulturní památku potkal tento osud? Docela jednoduše: nejsou peníze.

Dotace jen na golf? Snad ne, doufá židovská obec

Objekt ze druhé poloviny 19. století patří Židovské obci Brno, která se léta marně snaží sehnat finance na opravu. A tak svatostánek alespoň pronajímá Vietnamcům, kteří uvnitř topí a platí nájem. Z toho se financují nejnutnější opravy, aby dům nepodlehl zkáze definitivně.

"Potřebujeme takových osmnáct milionů korun, abychom dali synagogu do pořádku. Co tak koukám kolem sebe, vidím, že v České republice šikovní investoři získávají dotační peníze na golfová hřiště a soukromé penziony. Nám se získat dotační peníze bohužel nedaří. Ale teď jsme v očekávání. Opět jsme podali žádost o dotaci, už v září uvidíme, zda jsme konečně uspěli a posunuli se do druhého kola," vysvětlil architekt brněnské židovské obce Jaroslav Klenovský.

Pokud to tentokrát vyjde, projekt počítá se zrušením provizorně vestavěného patra. Bude nutné zajistit statiku zadní strany budovy, kde je ve zdi viditelná prasklina. Počítá se s novým vytápěním, obnovou kamenné dlažby, opravou vnější fasády z režného cihelného zdiva.

Radnice ostudu se synagogou nezastaví. "Lidi mi říkají: Starosto, udělej s tím něco. A já odpovídám: Snažím se, ovšem není to majetek města a židovská obec se majetku nezbavuje. Můžu se přimluvit, nabídnout spolupráci i nějaký praktický pohled na věc, aby budoucí využití dávalo smysl. Předpokládám, že se na tom město bude časem stejně finančně podílet, je to v jednání," naznačil starosta Radovan Necid.

Radnice a židovská obec diskutují, co s prostory synagogy po opravě. Židé by se chtěli stát součástí sítě deseti českých synagog, kdy každá připomíná muzejní formou jeden z aspektů židovství, jeho historie. Klenovský zmínil, že by v Meziříčí mohla být stálá expozice o židovských hřbitovech.

Meziříčí, Třebíč, Polná

V tom se židé rozcházejí s ideou starosty Necida, podle něhož by to chtělo něco atraktivnějšího. Osobně má představu jasnou: má to být téma, jež okamžitě vzbudí pozornost lidí, kteří sjedou v Meziříčí z dálnice proto, aby zamířili i za turistikou po židovských památkách Vysočiny.

"Začít by mohli u nás, pokračovat v Třebíči, pak jet třeba do Polné. Téma výstavy v naší synagoze by mohla být bomba a já ho neprozradím, trochu tím nápadem židovskou obec zlobím, ale věřím, že časem nastane nějaký konsensus," řekl Necid.

Velké Meziříčí mnoho památek a turistických cílů nemá, synagoga by se mohla jedním z těch významných stát.