Děti v nové havlíčkobrodské školce Domeček. Majitelka Tereza Jakubcová je mezi...

Děti v nové havlíčkobrodské školce Domeček. Majitelka Tereza Jakubcová je mezi nimi uprostřed. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Učila v anglické školce. Po jejím krachu zkouší štěstí s Domečkem

  • 1
Nová soukromá mateřská škola v Havlíčkově Brodě nabízí místa zejména dětem, kterým ještě nebyly tři roky. Pro ně místa v městských školkách nejsou. Majitelka se už měsíc po otevření přesvědčila, že rodičům taková služba v Brodě chyběla. A šlo to i bez velké reklamní kampaně.

Ta budova je pro malé děti snad souzená. Kdysi v ní byly v provozu jesle. Po jejich zrušení v ní několik let fungovala anglická školka. A když se ocitla v insolvenci, trvalo jen chvíli, než našla nového nájemce. V areálu v ulici Na Losích v Havlíčkově Brodě už je opět školka. Nová, soukromá. Jmenuje se Domeček.

„Měla jsem syna v anglické školce, také jsem tam učila. Když končila, zvažovala jsem, zda bych to nedokázala dělat sama a lépe. Udělala jsem si demografickou studii, na matrice zjistila údaje o porodnosti. Čekají se silné ročníky, tak jsem do toho šla,“ popisuje Tereza Jakubcová, proč si v Brodě zřídila soukromou mateřskou školu.

Její zařízení se otevřelo na počátku ledna. Zatím jako čistě soukromé. Od září bude zařazeno do sítě škol evidovaných Ministerstvem školství a bude mít šanci na státní příspěvky a dotace.

Mateřskou školu už schválil krajský úřad i radnice. A obzvlášť město její vznik přivítalo s nadšením. Domeček totiž jako jediné zařízení široko daleko nabídne umístění i dvouletým dětem.

Byla to díra na trhu, říká majitelka o školce pro dvouleté

„Ten nápad se nám líbí. Je to služba, která tady chybí a o niž občané mají zájem. Možnost umístit děti do školky už ve dvou letech městská školka nenabízí,“ konstatovala místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). „Předpokládám, že budeme školku podporovat, a to i finančně,“ dodala.

„Na děti od dvou let jsem se zaměřila cíleně. Pro takové fungují nejbližší jesle v Jihlavě nebo ve Žďáře nad Sázavou, což je pro rodiče hodně z ruky. V Brodě to byla díra na trhu,“ přikyvuje Tereza Jakubcová.

Přestože je školka v provozu teprve měsíc, už si díky facebookovým stránkám i letákům získala množství příznivců. Dochází do ní 18 dětí, 15 z nich je mladší tří let.

„Postaráme se i o děti, které ještě nosí plínky a nemají zažité všechny hygienické návyky,“ říká majitelka školky.

Program podobný jako v městských školkách, jen za více peněz

Areál Na Losích získala do pronájmu krátce poté, co v něm kvůli dluhům skončila anglická školka The Tiny. „Provedli jsme nezbytnou rekonstrukci, interiéry jsme upravili. Vytvořili jsme dvě třídy s celkovou kapacitou 45 dětí,“ popsala Jakubcová.

Náplň činností v Domečku je podobná jako v síti městských školek Korálky. Vychází z programu „Začít spolu“, každý den tak startuje debatou dětí a učitelek v kroužku. Taktéž režim je městským školkám podobný. Dopoledne si děti hrají, povídají nebo se zabývají výtvarnou činností, případně jdou na zahradu nebo na vycházku. Po obědě je krátký odpočinek a po něm blok podobný dopoledni. Specialitou Domečku jsou hodiny jógy pro děti a speciálního pohybového cvičení.

Školka nabízí denní nebo půldenní docházku. Podle toho se liší i výše školného. Za celodenní rodiče zaplatí 2 250 korun měsíčně, za půldenní, kdy si děti vyzvedávají po obědě, 1 500 korun.

„S maminkami, které jsou třeba samoživitelky a jsou v obtížné finanční situaci, jsme se ochotni domluvit individuálně,“ dodává majitelka školky.

Majitelka zadlužené anglické školky podniká dál v Jihlavě

Anglická mateřská školka v areálu v ulici Na Losích skončila loni v létě po osmi letech provozu. Ještě koncem školního roku do ní docházely desítky dětí, v září už ale neotevřela. Její majitelka Helena Grubauerová to vysvětlovala ekonomickými důvody. „Bylo potřeba velice výrazně investovat do technického stavu budovy. Na to jsem neměla prostředky,“ říkala.

Jenže důvody možná budou trošku jiné. Mateřská škola The Tiny skončila v insolvenci. Návrh na její vyhlášení podala dcera majitelky kvůli nevyplacené vysoce nadstandardní mzdě. Velice krátce byla ve školce zaměstnaná za 28 tisíc korun měsíčně.

S pohledávkami do insolvenčního řízení se postupně přidalo množství dalších věřitelů, od bývalých zaměstnanců přes správu sociálního zabezpečení, banky až k dodavatelům nejrůznějších služeb či obědů. Věřitelé, podle údajů v insolvenčním rejstříku, žádají o zaplacení celkem zhruba dvou a půl milionu korun.

Helena Grubauerová v létě společnost The Tiny zrušila. Z pobočky anglické školky v Jihlavě zřídila novou firmu, Tiny World. Věřitelé se obávají, že takový postup byl čistě účelový, aby se majitelka zbavila dluhů a pod jinou hlavičkou podnikala dál. Někteří proto avizovali podání trestního oznámení.