Pohlednice zobrazené v nové knize o historii Pelhřimova pocházejí ze sbírky...

Pohlednice zobrazené v nové knize o historii Pelhřimova pocházejí ze sbírky Rostislava Čecha. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V knize dobových pohlednic jezdí Pelhřimovem tramvaje a píše se azbukou

  • 3
Milovníci pelhřimovské historie se konečně dočkali. Minulý týden se na knižní pulty dostala nová kniha historických pohlednic Pelhřimova. Publikace s názvem Procházka Pelhřimovem na pohlednicích 1887 - 1990 vychází kompletně ze soukromé sbírky sběratele Rostislava Čecha.

„Ostatním městům jsme dosud jen záviděli. Teď takovou knihu máme už i my,“ říká jednatel nakladatelství Nová tiskárna Pelhřimov Bedřich Kocman.

Čtenáři na 200 stranách najdou nejen 407 historických pohlednic, ale také další zajímavé reprodukce - například předválečných vkladních knížek, přetisk grafického listu s podobou městského znaku nebo letecký záběr na město ze 40. let minulého století.

Kniha je koncipována jako netradiční procházka.

„Začínáme na kraji Pelhřimova v Křemešnické ulici a obcházíme město až do jeho centra. Křemešnická ulice je místo, odkud fotografové Pelhřimov fotili nejčastěji. Pak sešli dolů do centra. Stejně jsou sestaveny i pohlednice,“ vysvětluje Čech, který se sbírání pohlednic věnuje 30 let.

Do knihy je uspořádal tak, aby rozevřená dvoustrana vždy tvořila tematický celek. Jsou na ní k porovnání pohledy z různých časových období. Čtenáři tedy mohou posoudit, jak se město v průběhu let měnilo.

Na pohlednicích je zaznamenána také celá řada významných historických událostí, například návštěva arcibiskupa, vojenské manévry či příjezd a odjezd německé armády. Nechybí ani snímky dokumentující válečnou rekvizici zvonů z pelhřimovského kostela svatého Bartoloměje.

Druhý díl už se připravuje, bude i s vrchem Křemešníkem

Pro čtenáře je atraktivní i série Pelhřimov budoucnosti, kdy nad náměstím ve velkém létají vzducholodě, letadla, jezdí tramvaje i visutá lanovka.

Pro Rostislava Čecha je ovšem nejcennější ta, kterou čtenáři najdou na straně 76. Kolorovaný snímek z roku 1905 zachycuje malebný pohled na město.

Sběratel upozorňuje i na další zajímavý pohled na stejné straně. Na něm je azbukou napsáno Pozdrav z Pelhřimova. 12. 12. 1899.

„Je ještě jeden pohled datovaný o měsíc později. Adresát je vždy stejný, ale autor není podepsaný. Je tam pouze znak čárka tečka. Domnívám se, že to je morseovkou psané písmeno N - jako Národ,“ ukazuje na zajímavost.

Součástí knihy je také vložený list se třemi pohlednicemi, které si mohou zájemci odstřihnout a poslat.

Přesně za rok by měl vyjít druhý díl knihy. „Už je v podstatě hotová, jen ji dát do tisku. Zaměříme se na okolí města, jako je nádraží, nemocnice, a končit budeme na vrchu Křemešník,“ slibuje pokračování Čech.