Nezaměstnaní hledají volná místa na Úřad práce.ilustrační foto

Nezaměstnaní hledají volná místa na Úřad práce.ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nezaměstnanost v kraji klesla, na úřady práce však přicházejí absolventi

  • 0
Nezaměstnanost na Vysočině v září klesla o dvě desetiny na 8,6 procenta. V kraji hledalo koncem minulého měsíce práci přes 23 tisíc lidí, což je o šest set méně než v srpnu. Jen v Třebíči však v září přišlo na úřad práce bezmála 300 studentů.

Zástup čerstvých maturantů, učňů i vysokoškoláků z Třebíčska lapila sociální záchytná síť. Během září se totiž tito mladí lidé bez praxe a práce zapsali na třebíčském úřadě práce coby nezaměstnaní. V evidenci skončilo 281 absolventů škol. Loni to bylo 216.

"Mám bakaláře z ekonomiky na brněnské Masaryčce. Poohlížel jsem se po práci přímo v Brně, ale ani tam jsem nesehnal odpovídající zaměstnání. Chtěl bych někam do banky nebo soukromého sektoru. V nabídce jsou volná místa makléřů, ale z toho se většinou vyklube takové to chození po domácnostech a nabízení pojistek. To dělat nechci. Už jsem rozhodil sítě v Jihlavě a Českých Budějovicích," popsal třiadvacetiletý Libor z Třebíče.

Absolventi na úřadu práce v Třebíči

Vyučení: 221 - 35%
Vyučení s maturitou: 100 - 16 %
Středoškoláci: 115 - 18%
Bakaláři: 58 - 9%
Úplné VŠ vzdělání: 78 - 12%

Firmy často upřednostní člověka s praxí

Právě mladí lidé bez praktických zkušeností to budou mít letos při shánění obživy těžké. "Čekají je určité problémy. Firmy sice začaly pomaličku nabírat nové zaměstnance, ale upřednostní člověka s praxí. Oživení ekonomiky je křehké, a proto jsou zaměstnavatelé obezřetní," soudí analytik třebíčského úřadu práce Ivan Mužík.

Nejpočetnější skupinou nezaměstnaných absolventů jsou vyučenci. V evidenci je jich 221. Nejčastěji se věnovali oboru gastronomie, hotelnictví a turismus, strojírenským nebo stavebním oborům.

U středoškoláků s maturitou nemá uplatnění 115 těch, co studovali převážně veřejnosprávní obory, elektro a ekonomii. To samé v podstatě platí i pro vysokoškoláky.

Ti, kteří se zaevidovali na úřadě práce, jsou státem hájení. Platí za ně pojištění. Když však mladý člověk bez práce nezamířil na úřad práce a dál ani nestuduje, musí povinně hradit měsíčně 1 080 korun na zdravotní pojištění.

Sociální pojistné, které si lidé platí takzvaně na důchod, není povinné. Ale doba, po kterou člověk toto pojištění nehradí, se nezapočítává do důchodu. Měsíční částka sociálního pojištění činí 1 660 korun.

Nezaměstnaných přibude, skončí sezonní práce

Na Třebíčsku, kde je nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině, mají zprostředkovatelé práce na starost 6 537 lidí. Z toho je celkově 615 absolventů škol. Téměř polovina z nich "visí" v databázi delší dobu. Zářijová nezaměstnanost dosáhla podle zveřejněných dat na Třebíčsku 10,9 procenta. Je to o desetinu méně než v srpnu.

Firmy nabízejí 191 volných míst, přičemž na jedno připadne 35 lidí. "V září se podařilo vyřadit 821 uchazečů o zaměstnání," zmínil se Mužík. Průmysl pojal stovku kvalifikovaných nezaměstnaných. Umístili se kováři, nástrojaři, zámečníci, řidiči či prodavačky. Poptávka je po obchodních zástupcích, elektrikářích, šičkách, švadlenách, číšnících a servírkách.

Úřad práce zařadil do kurzů, v nichž se nezaměstnaní učí nové věci, 184 lidí. Běží kurz s názvem Klíč ke kariéře, kde se lidé přiučí dovednostem na počítačích. Pak je to kurz Řemeslo jako šance. Tam se zaučují zahradníci, malíři, truhláři a tesaři.

Vývoj v dalších měsících bude spíše k horšímu. Skončí sezonní práce. "S nárůstem počítáme zejména ke konci roku," uvedl Mužík.