Stánek se zmrzlinou. Jedno z míst, kde by na sezonu mohli najít uplatnění lidé, kteří jsou delší dobu bez práce. Ilustrační snímek

Stánek se zmrzlinou. Jedno z míst, kde by na sezonu mohli najít uplatnění lidé, kteří jsou delší dobu bez práce. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Díky za teplé jaro. Sezónní práce začínají dřív a dávají lidem práci

  • 0
Nezaměstnanost na Vysočině během března klesla o půl procenta. A bude prý ještě o něco lépe. Díky teplému počasí dříve startují sezonní práce, třeba v zemědělství a stavebnictví. Místa se objevují také v lomu nebo ve stáncích se zmrzlinou.

"Tento měsíc očekáváme úbytek zájemců o práci," vysvětlila vedoucí oddělení zaměstnanosti jihlavského úřadu práce Jarmila Klejzarová.

Počet nezaměstnaných a jejich podíl v regionech kraje

Havlíčkobrodsko 4 650 osob (7,1 %)

Jihlavsko 5 903 osob (7,5 %)

Pelhřimovsko 2 820 osob (5,8 %)

Třebíčsko 8 058 osob (10,3 %)

Žďársko 6 821 osob (8,3 %)

Zdroj: Úřad práce ČR, data k 31. březnu

Fakt, že za zmenšující se nezaměstnaností stojí počasí, potvrdil rovněž analytik úřadu práce Pavel Literák.

Podle něj bude mít teplo vliv na vývoj nezaměstnanosti i v dalších měsících. "Letos výrazně dříve začaly sezonní práce v zemědělství, lesnictví a stavebnictví, také v obcích začaly dříve jarní úklidy," doplnil.

Často firmy přes úřad práce hledají zaměstnance i na pozice obchodního zástupce, řidiče, automechanika, finančního poradce, dělníka nebo do oboru gastronomie. "Hledá se také dost prodavačů či recepčních," říká Jarmila Klejzarová.

Mezi uchazeči jsou stále častěji handicapovaní a nemocní

Je to konečně dobrá zpráva? Je, ale s vykřičníkem. Lidí bez práce na Vysočině sice ubylo, ale na konci března úřady práce v kraji přes to evidovali stále ještě hrozivých 28 252 nezaměstnaných. Oproti únoru bylo o 1 429 uchazečů o práci méně. Práci ale nemá osm lidí ze sta.

Mezi uchazeči, kteří mají s uplatnitelností problém, jsou často nemocní nebo handicapovaní lidé. "Takových tu máme stovky, ne-li už tisíce," nastínila Klejzarová.

Někteří pak nemohou pracovat v třísměnném provozu, což se často týká žen po mateřské dovolené, které musí pečovat o malé dítě.

Těm, kteří hledají a nemohou najít práci, Klejzarová radí: "Musí se to pořád zkoušet, důležité je se nevzdát."

Na úřadech je pravidelně největší cvrkot první tři dny v měsíci. "Smlouvy zaměstnanců totiž většinou končí k poslednímu a každý má na nahlášení se k nám tři dny," vysvětluje Klejzarová.

Nejde však vždy o ukončení pracovního poměru ze strany firem. Spousta lidí odchází dobrovolně nebo mají smlouvu na dobu určitou a ta jim skončí.

Ubylo absolventů bez práce, konečně je jich méně než 2000

Někteří lidé jsou na úřadu evidovaní delší čas. "Sháním práci dva roky. Stále nemůžu nic najít. Lidem, co jsou na tom podobně jako já, bych doporučila, ať hledají i v jiných městech, protože já už to taky tak dělám," řekla dvaadvacetiletá žena z Jihlavy.

Podle statistik se v březnu situace na trhu práce zlepšila ve všech pěti okresech Vysočiny. Nejvíc se počet uchazečů o práci snížil na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku, a to shodně o 0,6 procenta. Na Jihlavsku klesla nezaměstnanost o půl procenta, na Žďársku o 0,4 procenta a na Pelhřimovsku je ten sestup o desetinku nižší.

O něco méně je teď také nezaměstnaných absolventů škol. Proti únoru se jejich počet snížil zhruba o 440 lidí na 1 780 osob.

"V evidencích kontaktních pracovišť úřadů práce je poprvé po osmi měsících méně než dva tisíce uchazečů této kategorie," řekl analytik Literák. Jedním z hlavních důvodů tohoto poklesu je podle něj aktivita úřadu práce v projektech zaměřených cíleně na nezaměstnané absolventy.