Podobná situace, jaká byla na začátku června ve Žďáře 2, trvala v jeho polovině na velké části Vysočan a v některých dalších částech města. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Firma opět nestíhá sekat trávu ve Žďáru, lidé v legraci nabízejí pižmoně

  • 11
Radnici ve Žďáru nad Sázavou zavalily stížnosti. Firma, která od města získala zakázku na sečení trávy, nestíhá. Zarostlá džungle je místy přes metr vysoká, drží se v ní klíšťata. Město se s dodavatelem dohodlo na nových termínech, posekáno má být do konce června. Jinak hrozí sankce.

A je to tu zase. Obyvatele Žďáru nad Sázavou trápí přerostlá tráva už druhý rok po sobě (o loňských problémech se dočtete zde).

Zatímco loni radnice nestihla po výpovědi zavedené firmě včas vysoutěžit nového dodavatele a v mezidobí musela najímat firmy na jednotlivé seče, letos už jdou výtky plně na adresu pražské firmy GFP service, která zakázku získala (více čtěte zde).

Lidé si stěžují v dotazovně na webu města, na sociálních sítích, přes mobilní aplikaci Lepší místo i přímo úředníkům komunálního odboru. Jen v dotazovně je k zeleni dohledatelných bezmála čtyřicet připomínek s červnovým datem. Další desítky jich poslali stěžovatelé už v květnu.

Lidem vadí bujná vegetace na sídlištích kvůli estetice, alergiím, klíšťatům i uklízení psích exkrementů.

„Vysočany stále neposečené, při mé výšce 165 centimetrů mi místy sahá tráva po prsa! Denně tahám ze psa klíšťata, a to mu ani nepovoluji do té trávy vlézt. Stačí projít okolo ‚džungle‘,“ napsala tento týden v úterý jedna ze stěžovatelek.

Vyjádření firmy GFP service

Letošní jaro nám ukázalo, jak může být zima dlouhá, a ač jsme byli připraveni a domluveni na MÚ s nástupem v polovině dubna, nebylo to možné a práce započaly až 2. května.

Do konce května bylo posekáno cca 60 ha. Práce probíhaly na základě objednávek MÚ a stanovené termíny jsme plnili. Do pouti byly posekány všechny zadané plochy a ještě něco navíc.

Objednávky se strany MÚ jsou stále zadávány a průběžně se plní i s tím, že v nejednom případě jsme přesouváni na úplně jiní stanoviště než říká objednávka, a to bez posunutí termínu původní objednávky. Takto může někdy dojít k tomu, že je neobsekaná lampa či odpadkový koš, což není problém následně odstranit. Pokud toto je nepřekonatelná překážka pro občany, tak nevím, co si o tom myslet.

Pracujeme neustále ve vysokém tempu bez prostojů nezávisle na vrtoších počasí a uznávám, že tráva také nelení. Myslím si, že jsou na světě podstatně důležitější věci, než tři stébla trávy u popelnice, nad kterými by se měl občan zamyslet.

Začátkem června nám byly předány objednávky na zhruba 50 ha s termínem do 15. 6. 2017, což bylo za současného stavu velikosti travních porostů velmi zavádějící a v podstatě likvidační. Přesto se snažíme tyto objednávky dodržet. Vše je možné, ale musí to být jen trochu reálné.

V rámci plnění zakázky jsme povolali dvě profesionální sekačky a pracovníky s křovinořezem od našeho subdodavatele. V současné době pracuje 6 profesionálních sekaček 5 až 6 křovinořezů, 5 pracovníků s hráběmi. Denně se odveze na bioplynovou stanici AVE 6 až 8 kontejnerů trávy.

Pokuty a sankce nic nevyřeší. Nechte nás v klidu pracovat v reálných termínech a vše splníme beze zbytku.

Igor Kotzmann, jednatel GFP service

Ve čtvrtek v poledne pracovali sekáči na Vysočanech v Rybářské a Květné ulici, ovšem třeba Polní a Lesní ulice dostály přesně svému názvu. Vegetace dosahovala u hřiště výšky řídítek horského kola.

„Máme pochopení, ale slevovat nebudeme,“ vzkazuje starosta

Vedení města a odbor komunálních služeb tvrdí, že situaci intenzivně řeší.

„Rada města má sice určité pochopení, že je firma ve městě prvním rokem a nezná plně místopis, a také je třeba si uvědomit, že se jedná o plochu 120 hektarů. Ale jasně jsme vyjádřili, že nebudeme slevovat z toho, aby sečení probíhalo v dohodnutém termínu a kvalitě, jakou občané Žďáru očekávají,“ shrnul postoj starosta Zdeněk Navrátil.

Úředníci podle starosty důrazně upozorňují dodavatele, aby si plnil své povinnosti vyplývající ze smlouvy. „Problém nevidíme ani tak v množství strojů, ale spíše sekáčů, kteří plochy dočišťují,“ uvedl starosta.

Výrazné zpoždění oproti jiným letům i kvalita sečení vadí i jednateli firmy Zahrada Vysočina, která zde sekala dvacet let. „Máme to tady pěkně zelené, ne?“ reagoval s ironií v hlase Karel Uhlíř.

Podivuje se také postupu firmy GFP service, kdy teprve po sekačkách nastoupí křovinořezy a hrábě. Podle něj je efektivnější nejdřív obsíci překážky křovinořezy a pak posbírat a posíct zbylou trávu na plochách větší technikou.

„S žádostí o výpomoc nás firma neoslovila, i když si prý někoho dalšího pozvali,“ poznamenal Uhlíř. Podle něj se za vysoutěženou cenu síct nedá.

Do konce června musí být hotové celé město

GFP nabídla před rokem téměř poloviční cenu ve srovnání s předchozím dodavatelem, a vedení města si proto pochvaluje výraznou úsporu. Aktuálně se - podle intenzity - seče za sazby od 55 do 78 haléřů za m2.

Jednatel společnosti GFP service Igor Kotzmann připisuje částečně zpoždění dlouhému zimnímu počasí, které zasáhlo až do konce dubna, jinak je prý firma připravena svým závazkům dostát. Více viz vysvětlení v boxu.

Radnice původně avizovala, že celé město bude posečené do 15 .června, nakonec však ultimátum prodloužila. „Došlo k dohodě s firmou, termíny se zpřesnily pro konkrétní lokality,“ vysvětluje místostarosta Josef Klement.

Podle aktuálního harmonogramu navrženého firmou mělo být ve čtvrtek posečeno kolem divadla a zbytek přednádraží, do soboty bude hotový Vodojem a Vysočany, do 20 .června ulice Brodská, Jamská, Klafar a plochy II. intenzitní třídy. Do 30.června má být upraveno celé město včetně cyklostezek a Zelené hory a dalších míst IV. třídy.

Město může v případě porušení smlouvy uplatnit pokutu ve výši 10 tisíc korun za každý jednotlivý prohřešek. Výpovědní doba je sice dvanáctiměsíční, ale v krajním případě může být smlouva po dvou písemných upozorněních na hrubé neplnění povinností vypovězena okamžitě.

Radnice zatím nepřistoupila ani na některé alternativní návrhy. „Vlastním dva pižmoně Kubu a Ferdu a jsem ochoten je propůjčit na spásání trávy. Podmínkou je dostatek vody a odvoz na místa spásání zhruba pět kilometrů od centra Žďáru,“ navrhl jeden z diskutujících.