Nové moderní oddělení urgentního příjmu - takzvaná Emergency - v novoměstské

Nové moderní oddělení urgentního příjmu - takzvaná Emergency - v novoměstské nemocnici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Konec pochodování pacientů. Už i Žďársko otevřelo nový urgentní příjem

  • 0
Lidé s akutními zdravotními potížemi nebudou už v novoměstské nemocnici muset obcházet jednotlivé lékaře a přecházet z jedné budovy do druhé. Ti za nimi dojdou sami na jedno místo. Ve středu se tady rozjel provoz urgentního příjmu. Funguje v levé části chirurgického pavilonu.

Přijímat se zde budou pacienti v akutním stavu a zajíždět sem budou také sanitky. Výjimkou budou děti, které ošetří dětské oddělení. A pacientky vyžadující ženské vyšetření, to zajistí gynekologicko-porodnické oddělení.

Dosud byly v novoměstské nemocnici přijímány akutní případy v jednotlivých budovách podle oborů. "Nyní se tak bude dít na jednom místě. Zvýší se komfort pacienta," popsal primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušan Mach.

Počet zaměstnanců podle něho s novinkou nestoupne, oddělení se však organizačně přeskupí.

"Na akutním příjmu se rozhodne kam dál s pacientem. Jestli ho pošleme na ARO či jinam, nebo skončí na lůžku urgentního příjmu. Těch je dohromady pět. Na těchto postelích se nemocnému odebere krev a proběhne prvotní ošetření. Zavolají se sem specialisté. Ti rozhodnou, na jaké oddělení pacienta poslat," popsala průběh příjmu pacientů zdravotní sestra Štěpánka Jůzová.

"Když člověka bude trápit například ledvinová nebo žlučníková kolika, tak si tu poleží kolem dvou hodin, zaléčí se, a pokud si nepřeje hospitalizaci, propustíme ho domů," doplnila.

Systém emergency jako z amerických seriálů

V patře s urgentním příjmem najdou příchozí interní ambulanci, kde budou přijímáni pacienti s bolestí na hrudi, dušností a jinými problémy. Hnedl vedle je ambulance chirurgická. "Tady budou ošetřovány úrazy neohrožující život," zmínila sestřička s tím, že stabilně by měla chod urgentního příjmu zajišťovat maximálně desítka zaměstnanců a provoz zde bude nepřetržitý.

V novém urgentním příjmu bude pracovat také specializovaná zdravotní sestra Jana Padrtková. "Byla jsem zaměstnaná na ARO. Tady je to skoro stejná práce, ale je to tu nové a hezké, tak se sem těším. Ulehčí se tady práce v tom, že pacientovi po přijetí uděláme veškerá základní vyšetření, se kterými se pošle na počítačovou tomografii, ultrazvuk nebo na rentgen. Podle stavu poté buď půjde na sál, na oddělení nebo domů," řekla.

Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice do přestavby investoval přes deset milionů korun. Zhruba stejně stálo moderní vybavení, na které poskytl osmimilionovou dotaci. Dohromady šlo podle vysočinského hejtmana Jiřího Běhounka do oddělení urgentního příjmu v nemocnicích na Vysočině kolem sta milionů korun.

Od čtvrtka bude v prostorách akutního příjmu nově fungovat také lékařská služba první pomoci pro dospělé.

Urgentní příjem nyní chybí už jen v třebíčské nemocnici. Například v Havlíčkově Brodě ho otevřeli před Vánocemi, od ledna už je v běžném provozu (více čtěte zde).

"Je potřeba pacientům zajistit co nejefektivnější systém, ošetření s co nejmenší bolestí. Všichni si pamatujeme ošetřování v ambulancích. Jak se sem přivezl někdo v akutním stavu, musel člověk ven, protože měl přednost. To už teď nebude," vysvětloval účel zřízení takových zařízení Běhounek.

"Systém emergency všichni znají ze zahraničních seriálů. Tam mají vždy jedno místo, kam se pacienti svezou, a zdravotnický personál jde za nimi. Ne jako tomu bylo dosud u nás, že pacienti chodili po odděleních za personálem. A to je důvod toho, proč chceme, aby emergency bylo ve všech nemocnicích," dodal hejtman.