Zavedení směnného provozu v novoměstské nemocnici padá.

Zavedení směnného provozu v novoměstské nemocnici padá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Omezování péče v novoměstské nemocnici už nehrozí, s lékaři se dohodla

  • 0
Hrozba směnného provozu od 1. ledna v nemocnici v Novém Městě na Moravě je zažehnána. Vedení nemocnice a zástupci kraje Vysočina jako zřizovatele se poslední pracovní den roku dohodli s nespokojenými lékaři.

Dvě třetiny doktorů před vánočními svátky vypověděly dohody o pracovní činnosti, které jsou nezbytné pro zajištění pohotovosti. Nemocnici tak hrozilo od Nového roku omezování neakutní péče (psali jsme zde).

Špitál by bez možnosti využívání přesčasů nebyl schopný zajistit plný provoz některých ambulancí. Pacienti byli vyzýváni, aby si o bližší informace volali na telefonní čísla jednotlivých oddělení - interny, dětského a porodnice.

Tyto komplikace však po uzavření dohody lékařů s vedením nemocnice odpadají.

„Už nyní je jisté to, že od pondělí nebude na základě tohoto kompromisu zaveden směnný provoz. Další detaily ohledně dohody se budou dolaďovat během následujícího týdne,“ uvedl Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Podle něj je konečná domluva zásluhou především primářů jednotlivých oddělení.

„Jim jde jednoznačně o nemocnici a stabilizaci personálu. Jednání s nimi bylo velmi konstruktivní. Musím poděkovat i zdravotním sestrám, které od začátku chtěly, aby nemocnice fungovala ve standardním režimu,“ nešetřil chválou Novotný.

Lékařům z novoměstské nemocnice se původně nelíbila navrhovaná výše odměn za pohotovost.

„Neodpovídá náročnosti práce lékařů, kteří jsou trvale přetěžováni výrazným počtem odpracovaných hodin mimo standardní úvazek. Trvale je obcházen zákoník práce, odměny navíc nebyly valorizovány od roku 2011,“ shrnul před pár dny Jan Greguš, předseda místní organizace Lékařského odborového klubu.

A jak tedy znějí nové podmínky? „Desetiprocentní tarifní navýšení platů samozřejmě zůstane. To jsme ale deklarovali už dávno před tím,“ přesvědčoval Novotný.

„Od Nového roku pak primáři dostanou finanční motivační složku, se kterou mohou nakládat. Určena je pro stabilizaci personálu, a aby se jednotlivé krajské nemocnice dostaly na podobnou úroveň,“ dodal.

,